Dėl Sirijos kylanti įtampa tiek įkaito, tad kai kurie komentatoriai, tiek Rusijoje, tiek Vakaruose, jau labai rimtai prognozuoja pasaulinį karą. Emociškai stabilesni apžvalgininkai svarsto ne tokius drastiškus scenarijus – siūlo riboto poveikio smūgio, konkrečią šalį paliesiančio karo ir dar keletą variantų.
© DELFI montažas / Scanpix

Jungtinės Valstijos, Prancūzija ir Didžioji Britanija įtaria, kad cheminį ginklą Dumos mieste panaudojo Sirijos prezidentui Basharui al-Assadui pavaldžios pajėgos, todėl, kaip manoma, artimiausiu laiku rengiasi suduoti joms smūgį. Prancūzija skelbia turinti įrodymų, kad už cheminės atakos stovi būtent B. al-Assadas.

BBC pamėgino apibendrinti įvairias politikos apžvalgininkų ir analitikų nuomones dėl tolesnės įvykių eigos.

Toliau pateikti scenarijai tėra sąlyginiai ir labai supaprastinti – su Sirija susijusių aplinkybių ir nežinomųjų tiesiog per daug, kad Vakarų stebėtojai galėtų pateikti ypač tikslias prognozes.

Riboto poveikio smūgis

Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkės nusitaikys į vieną arba labai nedidelį skaičių karinių objektų, kuriuos laikys susijusiais su numanoma Dumos mieste įvykdyta chemine ataka.

Daugelis komentatorių labai gerai prisimena, kaip pernai, po cheminės atakos Sirijos Chan Šaichūno mieste, naktį į balandžio 7-ąją Jungtinės Valstijos sparnuotosiomis raketomis atakavo al-Shayrat aerodromą.

Žvelgdami į ankstesnius įvykius, jie mano, kad tokio scenarijaus atveju Rusija nemėgintų užkirsti kelio sąjungininkių smūgiui, lygiai kaip nedarė to prieš metus.

Vis dėlto toks variantas laikomas mažai tikėtinu, nes Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkės jau per aukštai iškėlė politinę kartelę, kad pavienis riboto poveikio smūgis galėtų būti laikomas pakankamu ir efektyviu žingsniu.

Riboto poveikio kampanija

Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkės per tam tikrą laiką suduos ne vieną smūgį nusitaikydamos į keletą Sirijoje esančių objektų. Rusija tokiems veiksmams netrukdys.

Toks variantas laikomas labiau tikėtinu nei pirmasis. Apie tai, kuo pagrįstas tvirtinimas, kad Rusija nesikiš, verta pakalbėti plačiau.

Daugelis komentatorių, manančių, kad, B. al-Assadui patyrus smūgį, didžiųjų valstybių susidūrimas Sirijoje būtų tiesiog neišvengiamas, kadangi Rusija negalėtų likti nuošaly, jei būtų atakuojamas jos sąjungininkas, nepakankamai akcentuoja labai svarbią išlygą, kuriai paprastai paklūsta Rusijos politikai ir karinių pajėgų vadai: Rusija, žinoma, sureaguos, tačiau tik tuo atveju, jei nuo smūgio nukentės jos pajėgų kariai.

Apie tai užsiminė generalinio štabo viršininkas Valerijus Gerasimovas, o visiškai neseniai, balandžio 11 d., tai pasakė Rusijos Tarybos gynybos komiteto primininko pavaduotojas Jevgenijus Serebrenikovas.

„Viliamės, kad Jungtinių Valstijų smūgiai, jei tokių ir bus, nesukels grėsmės mūsų karių gyvybėms“, – citavo J. Serebrenikovo žodžius naujienų agentūros.

Dvi pastarąsias dienas žiniasklaidoje buvo dažnai cituojami Rusijos pasiuntinio Libane Aleksandro Zasypkino žodžiai. Jis neva pasakė, kad Rusija ims numušinėti ir raketas, ir platformas, iš kurių jos paleidžiamos, bet ar taip būtų tuo atveju, jei nukentėtų rusai, nepasakė.

Vis dėlto taip perduodant pasakytus teiginius tebuvo mėginama glaustai perpasakoti pasiuntinio interviu libaniečių kanalui „Al-Manar“. Maskva gi šiuo žodžius stengėsi pakomentuoti kuo aptakiau.

Vadinasi, visiškai įmanoma, kad rusų kariai, kol vyks atakos, pasitrauks iš Sirijoje smūgiuojamų objektų, o Rusijos kontroliuojamų Chmeimimo ir Tartuso bazių sąjungininkai nekliudys, todėl didžiųjų valstybių susidūrimo nebus – kaip ir prieš metus, po smūgio į al-Shayrato aerodromą.

Mažasis pasaulinis karas

Tai menkai tikėtinas, nors ir ne visiškai nerealus scenarijus.
Rusijos pajėgos numuš sąjungininkių raketas arba orlaivius, jų manymu, galinčius kelti grėsmę Chmeimimo arba Tartuso karinei bazei.

Jei būtų numušti lėktuvai, sąjungininkės, atsakydamos į tokius veiksmus, nusitaikytų į zenitinius kompleksus (tai būtų automatiškai vietiniams daliniams komanduojančių vadų priimtas sprendimas) – taip būtų operatyviai apsikeista smūgiais.

Politinė įtampa, žinoma, įkaistų maksimaliai, tačiau persigandę politikai pasistengtų staigiai ją numalšinti. Taigi, tik vieną valstybę kliudantis trečiasis pasaulinis karas pasibaigtų iš esmės nė neprasidėjęs.

Regioninis karas

B. al-Assado pajėgos, Iranas ir „Hezbollah“, atsakydamos į koalicijos smūgius, atakuos arba bandys atakuoti Sirijoje ir Irake dislokuotas amerikiečių pajėgas, regione įrengtas sąjungininkių karines bazes ir Izraelį.

Į plataus masto karinius veiksmus įsitrauks Izraelis, Irakas, Saudo Arabija ir kitos arabų valstybės. Tokio konflikto pasekmės beveik neprognozuojamos. Gerai bent, kad šis scenarijus ypač neįtikėtinas.

Tikra beprotybė

Galimas ir dar vienas, už mažojo pasaulinio karo variantą gerokai liūdnesnis scenarijus.

Po sąjungininkių ir rusų smūgių Sirijoje mainų politikai nesugebės arba nenorės duoti nurodymo sustoti. Neužilgo, didėjant visuotinei įtampai arba politikų užmojams, atsiras naujas židinys, pavyzdžiui, Baltijos jūroje.

Šitaip situacija peraugtų į didžiulio masto konfliktą, kuriam bręstant, nebūtų apsieita be susidūrimų daugelyje vietų, be to, iškiltų rimta branduolinio ginklo panaudojimo grėsmė.

Kai kurie Rusijos televizijos kanalai pastarosiomis dienomis jau vardija, ką būtina pasiimti į slėptuves, tačiau blaiviai mąstantys apžvalgininkai bent kol kas mano, kad paskutinį čia aprašytą scenarijų galima priskirti fantastikos ir kompiuterinių žaidimų sričiai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Gražulis neneigia vaiko mamai siūlęs darytis abortą (201)

Seimo narys Petras Gražulis su palangiške Birute Navickaite susilaukė vaiko, tokia žinia...

Artėjant savaitgaliui būtina žinoti: specialiame žemėlapyje – miškai, į kuriuos eiti draudžiama (16)

Dėl išaugusio gaisringumo beveik trečdalis Lietuvos savivaldybių apribojo patekimą į miškus ,...

Kelionė į Vilnių virto pragaru: milžiniškas karštis salone vairuotojo nejaudino (81)

Kelionė tarpmiestiniu autobusu keleiviams virto tikru košmaru. Jiems teko važiuoti 28 laipsnių...

Į Kauną atvykęs Bagatskis prisipažino pavydintis lietuviams ir išskyrė retai įvardijamą „Žalgirio“ sėkmės faktorių (2)

Šią savaitę Kaune prasidėjo tradicinė „Žalgiris” Talent Camp“ jaunimo stovykla, kurioje...

Britų generolas įspėja: Rusija ruošiasi karui (430)

Jungtinės Karalystės kariuomenės vadas generolas Markas Carletonas-Smithas ir vienas iš gynybos...

Komentatorius Rytis Vyšniauskas apie paslaptingą Peru rinktinę: lygiąsias išplėšti tikrai gali  projektas PAGEIMINAM (1)

Virtualios futbolo kovos PAGEIMINAM nesustoja! Šį kartą virtuali futbolo dvikova vyko tarp...

Prokuratūra reikalauja 6 žmones nužudžiusį ir 22 sužalojusį Dailidę kalėjime laikyti iki mirties (5)

Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Lietuvos Aukščiausiajam Teismui padavė...

Žemaitaitis vadina Gražulį menkysta, siūlo šalinti jį iš partijos (129)

„Tvarkos ir teisingumo“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis ketvirtadienį menkysta pavadino...

Siaubas Anglijos ligoninėje: dėl netinkamai paskirtų vaistų mirė 450 pacientų (27)

Vienoje Anglijos ligoninėje nuo stiprių skausmą malšinančių vaistų, paskirtų „be...