aA
Gerokai nukritus temperatūrai šiaurės rytų JAV regionuose, Niagaros krioklio vandens kaskados dūžta į apačioje esančias uolas, o tada suledėja. Ištisi ledo lyčių blokai sukimba vienas su kitu suformuodami pakankamai platų ir kietą pagrindą, tampantį savotiška jungtimi tarp JAV ir Kanados, rašoma svetainėje ndtv.com.
Pasakiško grožio užšalęs Niagaros krioklys slepia kraupią tragediją: nuo tada viskas pasikeitė
© AP / Scanpix

Darinys ir vadinamas atitinkamai – ledo tiltu. Dar devintojo XIX a. dešimtmečio pabaigoje vaikai čia eikliai važinėdavosi rogutėmis, turistai nevaržomai žingsniuodavo iš vienos šalies į kitą, o sumanūs prekeiviai versdavosi pardavinėdami maistą ir karštus gėrimus teritorijoje, kurioje taikomos mokesčių lengvatos, pastatytuose kioskuose.

Vienas šelmis, kaip jį pavadino „Niagara Falls Gazette“ 1883 m. vasario 14 d., savotišką užeigą iš lentų susirentė pačiame masyvaus tilto viduryje – kaip tik toje vietoje, kuri sutampa su dvi šalis ribojančia linija ir kurioje negalioja jokie įstatymai. Nenaudėlis įsigudrino ten pardavinėti alkoholį.

Ledo sampyla kartkartėmis iškildavo iki pat krioklių viršaus. Vienoje ankstyvoje XX a. nuotraukoje, išspausdintoje Paulo Gromosiako ir Christopherio Stoianoffo knygoje „Niagara Falls: 1850-2000“, matyti, kaip žaidžiantys vaikai stovi ant pačios ledo kalno viršūnės – pavojingai arti galingų vandens kaskadų.

Ledo tiltas, susidarantis šalia trijų krioklių Niujorko valstijoje, buvo laikomas tikru geologiniu stebuklu. Vienas šalia kito esantys Amerikos (American) ir Nuotakos šydo (Bridal Veil) kriokliai yra JAV teritorijoje, o didžiausias iš trijų Niagaros krioklio kompleksą sudarančių krioklių – Pasagos (Horseshoe) krioklys – priklauso abiem valstybėms. Per vieną sekundę Niagaros kriokliu prateka daugiau nei 3 tūkst. tonų vandens, todėl jiems tenka pagrindinio JAV ir Kanados hidroenergijos šaltinio vaidmuo.

Niagaros krioklio istoriją tyrinėjantis P. Gromosiakas 2004 metais naujienų kanalui „Buffalo News“ labai vaizdžiai papasakojo, ką reiškia atsidurti jo susidomėjimą sukėlusioje vietovėje:

„Visi medžiai palinkę prie upės. Jų šakas nusveria ledas. O pažvelgus į dangų akys nukrypsta į sūkuriuojančius žuvėdrų pulkus – tūkstančius paukščių. Gamtos vaizdas nurungia viską, kas sukurta dirbtinai. Ypač kai ledo tiltas įgauna masyvų pavidalą, o Amerikos krioklio apačioje susiformuoja milžiniški ledo gūbriai. Kai ledas dengia visus medžius, kai šviečia saulė, o danguje išryškėja vaivorykštė. Prieš tokį vaizdą nublanksta net Kanados pusėje styrantys dangoraižiai.“

Baltas ir tyras grožis, deja, slepia kraupią tragediją, iš esmės pakeitusią Niagaros krioklio istoriją.


1912 m. vasario 4 d. ledo tiltas įgriuvo. Tą popietę ant jo buvo maždaug trisdešimt žmonių. Ant tilto užkrito didžiulis ledo luitas. Nuo smūgio tiltas įskilo ir ledo lytys prasiskyrė. Daugelis ant tilto stovėjusių žmonių pasileido į kurią nors pusę. Trejetas to padaryti nesugebėjo...

Ant judančios ledo lyties likę stovėti Eldridge‘as ir Clara Stantonai buvo suparalyžiuoti iš baimės. Netekusi jėgų Clara susmuko.

Eldridge‘as dar bandė prisišaukti pagalbą. Jie laikė vienas kitą glėbyje ir atrodė tarsi mažas taškelis iš toli darytoje nuotraukoje. Kiek atokiau, kairėje buvo galima įžvelgti Burrellą Hecocką. Jis tikrai galėjo nusigauti į Kanadą, jei nebūtų sustojęs padėti Stantonams. Šio trejeto neišvengiamai laukė mirtis.
Jų kūnų rasti nepavyko.

Nuo to laiko vaikščioti tiltu nebeleidžiama.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Į Šilutę ir Tauragę nuvykusio Dulkio laukė policijos ekipažai – socialiniuose tinkluose ragino pasitikti su lazdomis (48)

Ketvirtadienio rytą Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad ministras Arūnas Dulkys...

Į Rūdninkų poligoną atvežami pirmieji migrantai (245)

Ketvirtadienį į Rūdninkų poligone pastatytą palapinių miestelį vežami pirmieji migrantai ,...

Europos COVID-19 žemėlapyje staigmena: Lietuva netikėtai atsidūrė pilkojoje zonoje (90)

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) kas savaitę atnaujinamame COVID-19...

Pasitaiko atvejų, kai moterys iki pat gimdymo nežino, kad laukiasi: gydytoja pasakė, kodėl ir kam taip nutinka (5)

Nėštumas į moters gyvenimą atneša nemažai pokyčių, todėl jo nepajusti beveik neįmanoma....

Antano Kandroto pasakyta kalba abiturientų šventėje sukėlė audrą: sureagavo du ministrai (348)

Socialiniuose tinkluose kilo pasipiktinimas dėl Kauno VDU „Rasos“ gimnazijos abiturientų...

Landsbergis: Irako pareigūnai jau padėjo nustatyti dalies migrantų tapatybę (21)

Į Lietuvą atvykusi Irako pareigūnų delegacija jau padėjo nustatyti dalies migrantų tapatybę,...

Su Rūdninkų gyventojais sutarimo ieškojęs policijos atstovas prašo supratimo: mes norime juos išsiųsti (107)

Rūdninkai šią savaitę tapo karštuoju tašku. Pirmadienį, paskelbus, kad už poros kilometrų nuo...

Skaitytojo klausimas: kokią žuvį radau tvenkinyje?

Skaitytojas kreipėsi į Gryną klausdamas, kokią žuvį jis rado savo tvenkinyje. Atsako Lietuvos...

Bilotaitė prašo sušaukti neeilinę ES vidaus reikalų ministrų tarybą (58)

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė kreipėsi į Slovėnijos vidaus reikalų ministrą...

Išskirtinės vietos nakvynei ir neeiliniai „kaimynai“: tokių vasaros naktų nepamiršite ilgai (1)

Vietinio turizmo tyrimų duomenimis, per pastaruosius metus privatumo ir netrukdomo poilsio troškulys...