aA
Didžioji Britanija toleravo „neatleistiną“ JAV pareigūnų elgesį su sulaikytaisiais, prasidėjus karui su terorizmu, ir dalyvavo planuojant ypatingo perdavimo operacijas, sakoma ketvirtadienį paskelbtoje preliminarioje britų parlamento ataskaitoje.
2001 metų Rugsėjo 11-oji
© Reuters/Scanpix

„Mūsų nuomone, JK toleravo veiksmus ir dalyvavo kituose, kuriuos mes laikome neatleistinais“, – skelbiama parlamento Žvalgybos ir saugumo komiteto raporte.

Jame rašoma, kad Didžiosios Britanijos pareigūnai sužinojo apie blogą elgesį su JAV laikomais kaliniais netrukus po 2001 metų rugsėjo 11-osios išpuolių.

„Vien 2002 metais buvo 38 atvejai, kai (britų) pareigūnai matė arba girdėjo apie tokį blogą elgesį, – nurodoma ataskaitoje. – Nekyla jokių abejonių dėl to, kad JAV ir kitos šalys netinkamai elgėsi su sulaikytaisiais, kaip ir dėl to, kad (britų) agentūros... apie tai sužinojo labai anksti“.

„Tą patį galima pasakyti ir apie perdavimus: nebuvo jokių bandymų įvertinti su tuo susijusią riziką ir suformuluoti atsaką“, – priduriama dokumente.

Parlamento nariai taip pat išaiškino tris atvejus, kai Didžiosios Britanijos žvalgybos agentūros MI6 ir MI5 „suteikė arba siūlė suteikti finansinę paramą kitiems, kad jie atliktų perdavimo operaciją“.

„Atsižvelgiant į suinteresuotąsias šalis, dėl realios kankinimų, nežmoniško arba žmogaus orumą žeminančio elgesio rizikos tai galima vadinti „ypatingu perdavimu“, – nurodoma raporte.

Iš viso žinomi 28 atvejai, kai britų saugumo tarnybos „planavo arba sutiko su kitų pasiūlytomis perdavimo operacijomis“, ir dar 22 atvejai, kai jos „teikė žvalgybinę informaciją, reikalingą perdavimo operacijai įvykdyti“.

Nors nėra duomenų, kad perduodamus kalinius gabenantys lėktuvai būtų kirtę Didžiosios Britanijos oro erdvę, tačiau du sulaikytieji buvo gabenami tranzitu per Diego Garsiją, Indijos vandenyne esančią Didžiosios Britanijos teritoriją, kurioje yra JAV pajėgų bazė.

Tyrimo rezultatai parodė, kad po 2001 metų išpuolių Didžiosios Britanijos saugumo tarnybos dalyvavo apklausiant nuo 2 tūkst. iki 3 tūkst. Jungtinių Valstijų sulaikytų asmenų Afganistane, Irake ir Gvantaname.

Įstatymų leidėjai nerado įrodymų, kad britų pareigūnai būtų tiesiogiai dalyvavę kalinių kankinime, tačiau yra du atvejai, kai jie buvo „partneriai kitų, kurie elgėsi netinkamai“.

Praėjusį mėnesį Didžioji Britanija pripažino savo kaltę ir atsiprašė dėl Abdulo Hakimo Belhaj'o (Abdulo Hakimo Belhadžo), buvusio Libijos islamistų kovotojo, kurį CVŽ „pagrobė su britų pagalba ir perdavė Libijai, nepaisant didelės tikimybės, kad jis bus kankinamas“.

A. H. Belhadi buvo pagrobtas Tailande 2004 metais ir perkeltas į Libiją ir ten buvo kankinamas buvusio Libijos diktatoriaus Muammaro Kadhafi režimo.

Po 2011 metų revoliucijos ir M. Kadhafio nuvertimo jis tapo Tripolio kariuomenės vadu.

Po M. Kadhafi režimo žlugimo rasti dokumentai atskleidė, kad vienas britų pareigūnas Libijos vyriausybei sakė, jog tai buvo „mažiausia, ką galėjo padaryti JK“, kad padėtų sučiupti A. H. Belhadi.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Šalia Prancūzijos oro uosto esantis miestas po skaudžios katastrofos virto vaiduokliu (31)

Trisdešimt kilometrų nuo vienos brangiausių Europos sostinių, Paryžiaus, yra visiškai...

Iš Maskvos grįžusį amerikiečių šnipą šokiravo saviškių reakcija (42)

Steveno Spielbergo režisuotas filmas „Šnipų tiltas“ („Bridge of Spies“) pasakoja apie...

Kaip atrodo žinomo banko darbuotojai: rengiasi drąsiai, o darbo metu gali tai, apie ką kiti tik pasvajoja (125)

Paskutinę darbo savaitės dieną Vilniaus verslo centrų rajone Saltoniškių gatvėje apsilankęs...

Laukiniai „Žalgirio“ laikai: išgertuvės iki ryto, kanapės, „Farai“, muštynės ir Collinso dovana (46)

„Aš, visų pirma, žiūriu į asmenines savybes, nenoriu problemų rūbinėje, nenoriu...

Užkalnis garsaus viešbučio restorane: blogiausiai išleisti šimtas eurų (286)

Gerų viešbučių restoranai turi būti puikūs. Praėjo tie laikai, kai žinomas viešbutis galėjo...

Gudrus „valstiečių“ planas gali subliūkšti: iš ekspertų – prieštaringi vertinimai (33)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) lyderiui Ramūnui Karbauskiui prabilus apie...

Neparduotų butų daugėja, bet jų kainos nemažėja (28)

Vilniuje šiemet vis daugėja naujų neparduotų butų – kai kuriais vertinimais, jis jau perkopė...

Darbo sąlygos darželyje sunkiai pakeliamos – išskirtinis dėmesys tik giminaitei (2)

Liūdna girdėti istoriją apie vieno vaikų darželio direktorės baisų bei grubų, o kartais net...

Galvos skausmas dėl padangų: kada pasikeisti ir kur padėti senas

Prasidėjus padangų keitimo sezonui, draudikai skatina vairuotojus važiuoti atsargiau bei atidžiau...

Po lemtingo susitikimo Petro Gražulio vaikelio mama neištvėrė ir papasakojo, kas buvo nutylėta: jau geriau nevežtų tų žaislų (411)

Neseniai notaro kabinete susitikę ir bandę išspręsti visus teisinius nesutarimus dėl vaikelio...