NATO tarpininkaujant sudarytos paliaubos tarp Makedonijos vyriausybės ir albanų sukilėlių formuočių, nepaisant pranešimų apie naktį dar vykusį susišaudymą ir kai kuriuos antpuolius bei Vokietijos NATO taikos palaikymo būrio Kosove apšaudymo, atrodo, pamažu ima įsigalioti.
Niekas nebuvo sužeistas per išpuolį prieš Vokietijos taikdarius penktadienį, kai pagrindiniame kelyje vos 12 km už Makedonijos sostinės Skopjės buvo apšaudyta karinių automobilių vilkstinė. Nedaug apgadinti kariškių džipai, tačiau daugiau nuostolių nepadaryta.

"Esame labai sunerimę, - teigė NATO Kosovo taikdarių padalinio, kurio 3 tūkstančiai karių yra įsikūrę Makedonijoje, atstovas spaudai. - Mes nežinome, kodėl surengtas toks išpuolis ir kas už jo slypi". Vokietija į Tetovą yra nusiuntusi 400 taikdarių, dalyvaujančių misijoje Kosove.

Penktadienį Tetove, kuris yra ne tik antras pagal dydį, bet ir tankiausiai gyvenamas albanų miestas Makedonijoje, gatvėse pasirodė gyventojai, išėję apsipirkti. Dar ketvirtadienį oras čia drebėjo nuo artilerijos gausmo ir automatinių ginklų tratėjimo. Ant kai kurių miesto gyvenamųjų rajono nuo aplinkinių kalvų krito kruša minosvaidžių sviedinių.

Kai kurie Tetovo gyventojai tikino, jog susišaudymas tęsėsi net ir po vidurnakčio, įsigaliojus paliaubų sutarčiai. "Visą naktį buvo girdėti šūviai", - pasakojo spaudos kiosko savininkas Zoranas (Zoran).

Paliaubų sėkmė priklauso nuo nedidelės Balkanų respublikos politikų, kurie, kaip atrodo, nėra pajėgūs savo sprendimais įveikti dviejų tautybių gyventojus skiriančią prarają, platėjančią kiekvieną dieną.

NATO šaltiniai informavo apie stebėtojų pranešimus, kad Nacionalinė išlaisvinimo armija (NLA - albanų sukilėlių formuotė) įrengė patikrinimo punktus ant kelio iš Tetovo į Kosovą. Sakoma, kad Makedonijos vyriausybės pajėgos užtikrino aljansą, jog išspręs šį klausimą nenaudodamos jėgos.

Taip pat vyriausybinės pajėgos teigia išvijusios sukilėlius iš minėtos teritorijos ketvirtadienį, ir joms tik liko išvalyti kelią. Vyriausiasis ligoninės Tetove chirurgas Rachimas Tačis (Rahim Thaci) pranešė, kad po ketvirtadienį naktį vykusių susišaudymų buvo atvežta 12 civilių gyventojų.

Paliaubų, sudarytų tarpininkaujant NATO ir Europos valstybių pasiuntiniams, teigiantiems, jog jie nesitars su sukilėliais dėl politinių klausimų, tikslas padėti pasiekti susitarimą, pagal kurį NATO pajėgos padėtų surinkti ginklus iš partizanų.

Tačiau diplomatai perspėja, jog, nepaisant NLA pareiškimo, jog ji pabaigs 20 savaičių trunkantį sukilimą dėl tautinės mažumos teisių, jei bus pradėtos politinės reformos, po dviejų savaičių numatytos NATO misijos derybos yra kiek paankstintos.

Vokietijos užsienio reikalų ministras Joška Fišeris (Joschka Fisher) penktadienį šalies parlamente patikino, jog minėtoje NATO operacijoje Makedonijoje galėtų dalyvauti keletas šimtų vokiečių taikdarių.

Jei tik paliaubos tęsis, Vokietijos būrys, kaip ir Prancūzijos bei Ispanijos taikdariai, imtųsi ginklų iš sukilėlių surinkimo užduoties.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Niekuomet neviešinti kadrai: kaip Jelcinas Putino skambučio laukė režisierius: Putinas – jau nebe žmogus iš kraujo ir kūno (29)

Televizijos kanalas „Nastojaščeje vremia“ pristatė unikalią kino kroniką, 2000 metų kovo 26...

Būstą perkančioms šeimoms žada duoti iki 26 tūkst. eurų – kas juos gaus? (17)

Jeigu svarstote pirkti butą ar statyti namą, neskubėkite – jau nuo liepos mėnesio kai kurios...

Orai: šaltukas dar nesitrauks greitu metu prisiminsime skėčius

Sekmadienį debesys danguje bus reti svečiai, daug kur diena bus graži. Vėjas rims, tad nebus taip...

Nepakeliamus skausmus lietuvė išsigydė be vaistų ir operacijų: dėl mitybos išvaizda pasikeitė neatpažįstamai (177)

Rita Miškel prieš 13 metų išvyko gyventi į Airiją. Ten ji atrado ne tik naują gyvenimą, bet ir...

Vaikiškas vyrų elgesys ir baimės kupinos akys: slėpėsi nuo pareigūnų – galvojo, kad nesuras (49)

Penktadienis apkarto sostinėje esančių autoservisų įkūrėjams bei darbuotojui. Nelegalios...

Politikai to bijo kaip velnias kryžiaus, tačiau neišvengs (314)

Tarp 30 geriausių idėjų Lietuvai atsidūrė siūlymas, apie kurį dalis politikų bijo net...

Po tėvo mirties – skaudus dūris iš motinos: pusę pinigų atiduok man (83)

„Man yra 16 metų ir aš gyvenu asocialioje šeimoje“, – taip į DELFI kreipėsi laišką...

7 privalumai būti meiluže (68)

Meilužių iliuzijos: ką sau sako „antros“ vedusių vyrų moterys . Taip vadinosi anas...

Mokslininkai išsiaiškino, kokią įtaką santykiams daro filmų suaugusiems žiūrėjimas (11)

XXI amžiuje pornografija yra įgavusi pačias įvairiausias formas – tai filmai, vaizdo įrašai,...

Mokestis už Vasario 16-osios akto pamatymą papiktino Liudą Mažylį: tai nesąžininga (227)

Berlyne Vasario 16 -osios akto originalą atradęs, Kauno Vytauto Didžiojo universiteto...