V. Zelenskis: Darbas ir miegas. Viskas.
Reporteris: Ar matotės su šeima? Su vaikais?
V. Zelenskis: Ne, ne.
Reporteris: Kada paskutinį kartą juos matėte?
V. Zelenskis: Prieš karą.
Reporteris: Ačiū.
V. Zelenskis: Ne, ne prieš karą. Prieš tris dienas. Karo vidury. Taip.

V. Zelenskis atmetė galimybę evakuotis ir nutarė likti Kijeve, kad galėtų telkti ir drąsinti žmones invazijos akivaizdoje – be paliovos kartoti, kad nei jis, nei jo šeima, nei artimiausi bendražygiai nepasitraukė iš šalies.

44-erių metų prezidentas reporteriams pasirodė nesiskutęs, su chaki marškinėliais, tokios pat spalvos kelnėmis ir kerziniais batais. Interviu įvyko akylai karių saugomame pastate.

Kai tik pasibaigė pokalbis su reporteriais, V. Zelenskis gavo žinią, kad rusų raketa pataikė į televizijos bokštą, esantį netoli Babin Jaro – Ukrainos sostinėje įkurto Holokausto memorialinio centro. Atakos metu penki žmonės žuvo.

Andrejus Jermakas, administracijos vadovas: Turiu informuoti, kad bombarduojamas Babin Jaras.
V. Zelenskis: Dabar jau Babin Jaras?
A. Jermakas: Babin Jaras. Dabar bombarduojama ten.
Reporteris: Babin Jaras?
A. Jermakas: Taip.
Reporteris: Memorialas?
A. Jermakas: Taip. Memorialas, pradėtas statyti praėjus 80 metų po... Tai antras Babin Jaras.
V. Zelenskis: Tai Rusija. Sveikinu...

Duodamas interviu stipriai saugomame vyriausybės pastate Ukrainos prezidentas V. Zelenskis reikalavo NATO narių uždaryti oro erdvę ir taip sustabdyti Rusijos oro pajėgas, teigdamas, kad tai bus apsauginė priemonė, o ne pretekstas Aljansui įsitraukti į karą su Rusija.

Veržiantis Rusijos pajėgoms V. Zelenskis atsisakė palikti Ukrainos sostinę ir pasakė, kad Ukraina reikalaus teisiškai privalomų apsaugos garantijų, jei NATO užtrenks duris Ukrainos narystei Aljanse.

„Kalbant apie oro erdvės uždarymą, tai būtų itin padėję. Taip NATO šalys nebus įtrauktos į karą. Tiesa, kad visi buvo veliami į karą, bet tai buvo ne Ukrainos, o Rusijos darbas. Jau vyksta plataus masto karas. Ir visi galvoja, kad jis tuoj baigsis. Daug kartų kalbėjau su prezidentu Bidenu ir esu labai jam dėkingas už visas galimybes ir pagalbą, bet jie manęs neišgirdo. Sakiau jiems, kad Ukraina kovos, kovos stipriau nei kas nors kitas, bet mes, palikti vieni prieš Rusiją, negalėsime pasipriešinti. Kai sakau Rusija, aš nekalbu apie žmones. Aš kalbu apie jų armiją, vadovybę, nes yra daug rusų, kurie mus palaiko. Pažvelkite į aikštes, kuriose jie susirenka. Svarbu suprasti, kad, kritus Ukrainai, tie patys kariai ateis prie NATO narių sienų: Lietuvos, Lenkijos ir kt. Kils ta pati problema – vėl vyks testavimas, nes bus imamasi provokacijų“, – kalbėjo V. Zelenskis.

Pokalbio metu pranešta, kad rusų raketa pataikė į televizijos bokštą prie Holokausto aukų memorialo Ukrainos sostinėje. Žuvo bent penki žmonės. Ukraina jau gavo ginklų siuntų iš NATO narių, kad galėtų pasipriešinti praėjusią savaitę prasidėjusiai pilno masto rusų pajėgų karinei invazijai. Vakarai pritaikė gniuždančias sankcijas Rusijos ekonomikai. Bet V. Zelenskis iš tarptautinės bendruomenės reikalauja daugiau, įskaitant oro erdvės uždarymą.

„Norint susėsti kalbėti, negali virš galvos skraidyti lėktuvai ir vykti bombardavimas. Sėdančios prie stalo pusės turi skirtingas pozicijas: viena nori taikyti spaudimą, nenori pasiekti susitarimo. Mes esame nusiteikę kalbėtis, taip, bet mažiausia, ką privaloma padaryti – turi liautis žmonių bombardavimas. Turite nutraukti bombardavimą ir tuomet susėsime kalbėtis“, – sakė jis.

V. Zelenskis taip pat sakė, kad JAV prezidentas Joe Bidenas asmeniškai jam perdavė, kad dabar ne metas imtis tokių priemonių. Ukraina spaudė NATO pagreitinti jos priėmimą. Tam griežtai prieštarauja Rusija ir tai laikoma viena priežasčių, kodėl Maskva pradėjo šį karą.

„Esame pasirengę kalbėtis dėl apsaugos garantijų Ukrainai, bet tai priklauso nuo mūsų partnerių. Mūsų partneriai, jei jie nėra pasirengę priimti Ukrainos į NATO, jei jie nepasirengę priimti Ukrainos į NATO, nes Rusija nenori, kad Ukraina būtų NATO nare, jie (partneriai) turi suteikti Ukrainai bendras saugumo garantijas. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad mes išlaikome savo teritorinį vientisumą, mūsų sienos yra ginamos, turim ypatingus santykius su savo kaimynėmis, esame visiškai saugūs. Ir šias apsaugas mes gauname teisiškai“, – toliau kalbėjo V. Zelenskis.

Prezidentas pasiliko Kijeve, kad sutelktų žmones prieš rusų invaziją. Karas vyksta jau septinta diena, o socialiniuose tinkluose V. Zelenskis skelbia vaizdo įrašus, kuriuose tikina žmones, kad nei jis, nei jo šeima ar artimiausi pareigūnai nepaliko miesto.

Delfi primena, kad Rusijos pajėgoms antradienį smogus pagrindiniam televizijos bokštui Ukrainos sostinėje Kijeve žuvo penki žmonės ir dar tiek pat buvo sužeista, pranešė Nepaprastųjų situacijų ministerija.

Socialiniuose tinkluose paskelbtose nuotraukose ir vaizdo įrašuose matyti, kad Babyn Jaro rajone netoli statinio driokstelėjo mažiausiai du sprogimai, taip pat pilkų dūmų debesies apgaubtas tebestovintis televizijos bokštas.

Ukrainiečių žiniasklaida nurodė, kad buvo smogta televizijos bokšto techniniam kompleksui. Pranešta apie televizijos transliacijos sutrikimus.

„Prašome piliečius pasinaudoti kanalų paieška televizoriuje, kad įgytumėt prieigą prie regioninių kanalų, – sakoma Valstybinės specialiųjų ryšių ir informacijos tarnybos pranešime. – Laimei, niekas iš darbuotojų nenukentėjo.“


Ukrainiečių pareigūnai vėliau paskelbė filmuotos medžiagos, kurioje matyti per akivaizdžią Rusijos ataką žuvusių žmonių apdegę kūnai ir nuniokoti automobiliai.

Rusijos pajėgos anksčiau antradienį pranešė surengsiančios smūgių Ukrainos saugumo tarnybų infrastruktūrai Kijeve ir iš anksto perspėjo gyventojus evakuotis.

„Siekiant užkirsti informacines atakas prieš Rusiją, tiksliai nutaikomais ginklais bus smogta SBU (Ukrainos saugumo tarnybos) ir 72-ojo informacinių-psichologinių operacijų centro Kijeve technologinius objektus“, – sakoma Rusijos gynybos ministerijos pranešime.

„Raginame Ukrainos piliečius, raginamus ukrainiečių nacionalistų vykdyti provokacijas prieš Rusiją, taip pat Kijevo gyventojus, gyvenančius šalia retransliacijos mazgų, palikti savo namus“, – pridūrė ministerija.


Kol kas neaišku, ar smūgis Kijevo televizijos bokštui yra susijęs su šiuo perspėjimu.

Ukrainos valdančiosios partijos „Liaudies tarnas“ („Sluha narodu“) deputatas Maksymas Bužanskis per susirašinėjimo platformą „Telegram“ parašė, kad viena iš raketų, paleistų į televizijos bokštą, pataikė į Babyn Jaro holokausto memorialo, skirto ten nužudytų maždaug 34 tūkst. žydų atminimui, teritoriją.

„Rusijos žmonės. Ką tik jūsų raketa, kuria bandė nugriauti televizijos bokštą, pataikė į Babyn Jarą. Tai kažkokia nacistinė brolybė – nužudyti ten gulinčius dukart, 1941 ir 2022 metais? Dabar galite drąsiai piešti ant savo uniformų svastikas ir patys save denacifikuoti“, – parašė įstatymų leidėjas.

„Jums maža to, kad žudote gyvuosius – jūs mėginate nužudyti ir žuvusiuosius, ir atmintį, ir visos mūsų šalies skausmą. Tai sukels amžinų pasekmių“, – perspėjo jis.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas vasario 24 dieną pasiuntė pajėgas į provakarietišką kaimynę, teigdamas, kad siekia „demilitarizuoti ir denacifikuoti“.

Tačiau tarptautinė bendruomenė invaziją griežtai pasmerkė kaip akivaizdų tarptautinės teisės pažeidimą, o daugelis ukrainiečių civilių savo noru stojo ginti savo šalį.

Virtinė šalių paskelbė Rusijai itin skaudžių ekonominių sankcijų ir teikia Ukrainai ekonominę, humanitarinę ir karinę pagalbą.

Ukrainos valdžia kaltino Rusijos kariuomenę smūgiais gyvenamosioms teritorijoms keliuose miestuose, įskaitant Charkivą šalies rytuose, kur vyksta įnirtingos kautynės.

Rusija tvirtina, kad į civilius nesitaiko, nors daug įrodymų byloja priešingai.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją