„Nėra abejonių, kad tai – čekistų suplanuota operacija likviduoti baltarusį, kuris kėlė tikrą pavojų režimui“, – pareiškime sakė organizacija „Baltarusių namai Ukrainoje“, paminėdama saugumo tarnybų agentus.

NVO pranešime nurodoma, kad V. Šyšovas buvo priverstas persikelti į Ukrainą pernai rudenį, pačiame Baltarusijos antivyriausybinių protestų ir režimo susidorojimo su demonstrantais įkarštyje.

Ukrainoje jis buvo sekamas, ir „tiek vietos šaltiniai, tiek mūsų žmonės Baltarusijoje“ perspėjo NVO apie „įvairių provokacijų, įskaitant pagrobimą ir likvidaciją“, galimybę, pabrėžė „Baltarusių namai Ukrainoje“.

„Ir toliau kovosime už tiesą apie Vitalio mirtį“, – pridūrė organizacija.

Organizacijos „Baltarusių namai Ukrainoje“ atstovas Jurijus Ščiučko „Nastojaščeje vremia“ eteryje sakė, kad ant V. Šyšovo veido matyti sumušimų.

„Sviatošinsko parką apsupo Ukrainos nacionalinė gvardija, atliekamas tyrimas. Iškvietėme greitosios medicinos pagalbos automobilį jo draugei. Vitalį pažinojau seniai, praktiškai nuo pirmosios jo atvykimo į Ukrainą dienos“, – teigė J. Ščiučko.


Jis papasakojo, kad kartu su Vitalio bičiuliais leidosi į jo paieškas, o tuo metu policija apklausė vietos gyventojus. Atėjęs į parką, aptiko V. Šišovo kūną.

„Tai sena schema. Žmogus pakartas, ant veido matyti sumušimų žymės. Niekas nepavogta. Jis vilkėjo įprastus aptrintus sportinius drabužius, su savimi turėjo tik mobilųjį telefoną“, – nurodė J. Ščiučko.

Anot jo, visi aktyvūs organizacijos „Baltarusių namai Ukrainoje“ nariai gavo informacijos, jog į Ukrainą „atvyksta žmonių, priklausančių Baltarusijos specialiųjų operacijų pajėgoms ir kitiems daliniams, turinčių tikslą juos sunaikinti fiziškai“.

„Tokios informacijos gavome ir iš Ukrainos saugumo tarnybos. Mums sakė, kad būtume atsargūs, nes čia veikia Baltarusijos KGB agentų tinklas, todėl visko galima tikėtis. Vitalijus prašė manęs pasirūpinti jį supančiais artimais žmonėmis. Jį buvo apėmusi keista nuojauta“, – pridūrė J. Ščiučko.


Ukrainos policija anksčiau antradienį pranešė, kad viename Kijevo parke buvo rastas išvakarėse dingusio baltarusių aktyvisto V. Šyšovo, vadovavusio organizacijai, padedančiai jo tėvynainiams pabėgti nuo represijų Baltarusijoje, lavonas.

„Baltarusijos pilietis Vitalis Šyšovas, kuris vakar dingo Kijeve, šiandien buvo rastas pakartas viename iš Kijevo parkų, netoli nuo tos vietos, kur gyveno“, – sakoma ukrainiečių policijos pranešime.

Ukrainos policija nurodė, kad pradėtas tyrimas dėl nužudymo. Bus tiriamos visos versijos, įskaitant ir užmaskuotos kaip savižudybė žmogžudystės versiją, teigė policija.

Pasak pareigūnų, be kita ko, bus apklausiami liudininkai, analizuojami stebėjimo kamerų įrašai.

Policija nurodė, kad iš įvykio vietos paimtas V. Šyšovo mobilusis telefonas ir asmeniniai daiktai.

V. Šyšovas, organizacijos „Baltarusių namai Ukrainoje“ vadovas, pirmadienį ryte išėjo pabėgioti Kijeve ir negrįžo, nurodė teisių gynimo centras „Viasna“.

Anot centro, V. Šyšovo draugai sakė, kad neseniai aktyvistą, išėjusį pabėgioti, sekė „nepažįstami žmonės“.

Daug baltarusių pabėgo iš šalies, nemažai jų – į kaimynines Ukrainą, Lenkiją bei Lietuvą, kai A. Lukašenkos režimas ėmė griežtomis priemonėmis slopinti bet kokias nepaklusnumo apraiškas po masinių protestų bangos, kurią išprovokavo jo ginčijamas perrinkimas pernai rugpjūtį vykusiuose rinkimuose. Baltarusių opozicija ir Vakarų šalys tuos rinkimus laiko suklastotais.

A. Lukašenka Baltarusiją geležiniu kumščiu valdo nuo 1994 metų.

Apie V. Šyšovo dingimą pranešta baltarusių olimpietei Kryscinai Cimanouskajai pareiškus, kad ji buvo priversta pasitraukti iš Tokijo olimpiados ir buvo grasinta išsiųsti ją namo, kai sportininkė socialiniuose tinkluose sukritikavo Baltarusijos lengvosios atletikos federaciją.

Sprinterė, kuriai Lenkija pirmadienį išdavė humanitarinę vizą, sakė bijanti atsidurti už grotų, jei sugrįš į tėvynę, kurios valdžia persekioja prezidento oponentus, žmogaus teisių aktyvistus ir žurnalistus.

K. Cimanouskajos vyras Arsenijus Zdanevičius naujienų agentūrai AFP sakė pabėgęs iš Baltarusijos ir turįs vilties „artimiausioje ateityje“ susitikti su savo sutuoktine.

Pernai gruodį Tarptautinis olimpinis komitetas nušalino A. Lukašenką ir vyresnįjį jo sūnų Viktarą nuo olimpinių žaidynių ir kitų organizacijos renginių dėl sportininkų persekiojimo už jų politines pažiūras.

A. Lukašenka gegužę išprovokavo tarptautinį pasipiktinimą, pasiuntė naikintuvą perimti oro bendrovės „Ryanair“ keleivinio lainerio, skridusio iš Atėnų į Vilnių. Lėktuvą priverstinai nutupdžius Minske buvo sulaikytas juo skridęs baltarusių opozicijos tinklaraštininkas Ramanas Pratasevičius ir jo draugė – Vilniuje studijuojanti Rusijos pilietė Sofija Sapega.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (255)