aA
Nuo tada, kai 1945 m. Jungtinių Amerikos Valstijų kareiviai po Buchenvaldo koncentracijos stovykla aptiko du urvus, prikimštus nacių priplėšto turto, netyla kalbos apie kitus lobius. Dabar ekspertai nusprendė padaryti galą gandams, – rašoma Vokietijos dienraštyje „Die Welt“.
Buchenvaldo koncentracijos stovykla
© Reuters / Scanpix

Kasinėjimo darbai Buchenvaldo klinčių karjere turėtų suteikti naujos informacijos apie Etersbergo kalne galimai esamus tunelius ir urvus.

Šią naujieną paskelbė Vokietijos televizijos kanalas MDR, Tiuringijos žemės paminklų ir archeologinių radinių apsaugos tarnyba ir Veimare įsikūręs fondas „Memorialiniai Buchenvaldo ir Dora-Mittelbau koncentracijos stovyklų kompleksai“.

Buchenvaldo memorialinio komplekso vadovo pavaduotojo Philippo Neumanno-Theino teigimu, tikimasi, kad kasinėjimo darbai padės sužinoti naujų duomenų apie koncentracijos stovyklą ar bent jau ilgam nutildyti nesibaigiančius gandus apie gausius lobius.

Anot laikraščio, nuo XX a. dešimtojo dešimtmečio vadinamieji juodieji archeologai neduoda ramybės istorikams ir istorijos paminklų apsaugos specialistams.

Vadovaujantis Buchenvaldo koncentracijos stovykloje kalėjusių žmonių atsiminimais, nebuvo nė dienos, kad žmonės nemirtų nuo nepakeliamai sunkaus darbo ar prižiūrėtojų esesininkų rankos.
Imtis kasinėjimų paskatino televizijos kanalo MDR atliktas tyrimas. Remiantis tyrimo rezultatais, 1945 m. padarytoje aeronuotraukoje matyti, kad be dviejų žinomų tunelių klinčių karjere galėjo būti atlikti papildomi akmenskaldos darbai.

1945 m. balandžio pabaigoje amerikiečių karių aptiktuose dviejuose tuneliuose buvo rasti nacių priplėšti turtai – tonos aukso ir sidabro. Beje, dalis tauriųjų metalų atkeliavo iš Osvencimo.

Vėliau lobis neva per Frankfurtą prie Maino buvo išgabentas į JAV ir Angliją. Be to, egzistuoja abejonių dėl autentiškumo keliantis planas, nupaišytas galbūt 1946 m. Jame pažymėti dar šeši tuneliai arba bunkeriai, teigiama straipsnyje.

Ar kalne iš tiesų paslėptas lobis, neaišku. Atsižvelgiant į turimus duomenis, gali būti, kad tuneliuose yra esesininkų Vyriausiojo operatyvinio štabo, iš Berlyno persikėlusio į Buchenvaldą, dokumentai, rašoma „Die Welt“.

Buchenvaldo koncentracijos stovykla ant Etersbergo kalno, netoli Veimaro, buvo atidaryta 1937 m. Iki stovyklos išlaisvinimo 1945 m. balandžio 11-ąją joje kalėjo beveik 280 tūkst. žmonių. Esesininkai vertė juos sunkiai dirbti Vokietijos karo pramonės labui. Iš viso Buchenvalde mirė daugiau nei 56 tūkst. kalinių.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(11 žmonių įvertino)
3.8182

Top naujienos

Triuškinantis JK rinkimų rezultatas ir keisčiausios jo detalės: ekspertas išskyrė tris svarbias žinias Lietuvai (46)

Jungtinės Karalystės (JK) rinkimuose niekas nesitikėjo tokio torių pergalės masto. Premjero...

Gyvai / DELFI Diena: kodėl didėjant pensijoms senjorai ruošiasi išeiti į gatves? kita tema: kokias nepatikusias dovanas galima grąžinti pardavėjams? (3)

Socialdarbiečiai džiaugiasi nauju partijos simboliu – bebru (4)

„Ūsuotais bebrais“ praminti Lietuvos socialdemokratų darbo partijos ( LSDDP ) atstovai...

87-erių mokslininkė griauna sveikuolių mitus: kava yra vaistas (21)

Laidos „Alfas live“ vedėjas, skonių ieškotojas Alfas Ivanauskas buvo pakviestas į...

Atsirado pirkėjas: už Vilniaus centrinį paštą pasiūlyta daugiau nei 11 mln. eurų (52)

Penktadienį pasibaigus Vilniaus Gedimino prospekte esančio centrinio pašto pardavimo aukcionui, jį...

Jungtinės Karalystės politiniame žemėlapyje – sunkiai įsivaizduojami pasikeitimai (161)

Anglijos šiaurėje esančius miestus sieja kasybos verslas, mirštanti pramonė ir gyventojų...

Skambina pavojaus varpais – paslapties šydu Seimas gali grįžti į Viduramžius (31)

Ketvirtadienį Seimas nepriėmė galutinio sprendimo dėl parlamentaro Povilo Urbšio pasiūlymo...

Naujakurės džiaugsmą aptemdė netikėtai sienoje atsiradęs įtrūkimas: kas už viską turės sumokėti? (48)

Įsigijus naują būstą, gavus raktus ir pirmą kartą pravėrus jo duris, ima didelis džiaugsmas....

Perspėja būti atsargiems: apsimetant lietuviška įmone platinamas pavojingas virusas

Istorija kartojasi: kaip ir šiais metais liepą, interneto vartotojams yra platinami laiškai,...