aA
Sausio pabaigoje Europa gali sulaukti neįprastos šalčio bangos, vaizdžiai pravardžiuojamos Pabaisa iš Rytų, tad prognozuojamas rimtas energijos paklausos šuolis.

Sausis prasidėjo stratosferiniu atšilimu, kuris po kelių savaičių prišauks šalto oro masę. Panašus reiškinys Europoje fiksuotas ir 2018 metų pradžioje, kai spaudė nuožmiausias šaltukas nuo pat 2010 metų. Tada per savaitę gamtinių dujų vartojimas išaugo triskart, pabrango ir elektra.

Remiantis meteorologų prognozėmis, į Europą po šilto rudens, sulaikiusio nuo dujų ir elektros vartojimo, jau juda šalčio banga. Toks sąlyginai ramus ruduo energijos tiekėjams leido deramai pasirengti šaltajam laikotarpiui.

„Šalčio banga neabejotinai paskatins dujų kainų šuolį Europos Sąjungoje. Tik tas šuolis nė iš tolo neprilygs praeitų metų skaičiams“, – teigia „Bloomberg Inteligence“ analitikas Elchinas Mammadovas.

Praeitą savaitę oro temperatūra nukrito žemiau normos, tačiau didžiausi išbandymai šalčiu europiečių dar tik laukia.

„The Weather Co“ ir „Meteogroup U.K. Ltd.“ prognozių duomenys atskleidžia, kad pirmoji sausio pusė Europos šiaurės vakarų teritorijoms žada būti šiltesnė nei įprastai. Nuožmesnio šalčio rizika ima augti nuo sausio 10 dienos. Trumpalaikio paklausos šuolio gali nepakakti įsisavinti visas iš Rusijos į Europą atkeliaujančias suskystintas gamtines dujas.

„Kalbant apie energijos rinkas, labai daug kas priklausys nuo šaltosios fazės trukmės ir intensyvumo. Energijos kainos neabejotinai į tai reaguos nepriklausomai nuo pasiūlos“, – konstatuoja analitikas ir meteorologas iš „Marex Spectron Group Ltd“ Giacomo Masato.

Pirmą sausio pusę gausaus sniego tikimasi Skandinavijoje ir pietryčių Europoje. Tada šalčio masė sausio pabaigoje ar vasario pradžioje ims judėti link šiaurinių Europos teritorijų, tvirtina Mattas Dobsonas iš „Meteogroup“. Šalčio bangos sausio pabaigoje laukiama ir Didžiojoje Britanijoje, kur prognozuojamas speigas, rūkas ir gausūs krituliai.

Anot meteorologės Hannah Findley iš „Weather Co“, nors ir šiais metais sulauksime nuožmios žiemos, tokio ekstremalaus šalčio kaip praeitais metais patirti neteks.

„Bus šaltų dienų, bet jos neužsibus. Ilgiausiai iki vasario pradžios. Galima teigti, jog mūsų laukia nuosaiki žiema“, – tvirtina H. Findley. Kaip skelbia „Radiant Solutions“, Romoje oro temperatūra nukrito iki vos 4,4 laipsnių šilumos.

Šiltesnis nei įprastai gruodis kai kur padovanojo naujų šilumos rekordų. Vokietija šiais metais kalba apie sausiausius ir šilčiausius metus istorijoje, o švedai nepamena, kada buvo sulaukę tokios karštos vasaros.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Dėl 100 tūkst. ryžosi ekstremaliam eksperimentui: žmogaus protui tai per žiaurus išbandymas haliucinuoti pradėjo jau 3 parą (20)

Richas Alati tegalvojo apie šešiaženklę sumą. Kad ją laimėtų, jam tereikėjo ištverti 30...

Pagrindinis priekaištas Skverneliui: ką jo vietoje darė Grybauskaitė (190)

Į prezidentus kandidatuojantis Saulius Skvernelis teigė nematąs priežasčių, kodėl turėtų...

(Ne)Grįžtu. Apie tradicijas mirusįjį šarvoti lovoje ir emigracijoje palaidotus lietuvius (21)

Kai kurie nė neketina grįžti iš emigracijos, kiti apie tai svajoja dešimtmetį, o dar kiti...

Lietuviai aplankė Čingischano tėvynę: nuolat žudęs, prievartavęs ir plėšęs kitas tautas, šiandien jis vis tiek garbinamas (82)

Mongolija savo didžiūnų išmintį šiandien gerbia kur kas labiau, nei jų užkariavimus. Šalyje...

Kaltinimų dėl neva išsigalvoto neįgalumo sulaukusi Antonovienė pratrūko: tik retas žino, kokią kainą moku už sportą (50)

„Mafijos tėvu“ vadinamo Vido Antonovo žmona Rima neseniai ir vėl atsidūrė dėmesio centre....

Miestietis laimingas pabėgęs į ekologišką vienkiemį, kuriam valdininkai net nesuteikia adreso

Jei kadaise kauniečiui Tomui Didžiuliui kas būtų pasakęs, kad jis, tikras miesto vaikas, augęs...

Atleisk ir pamiršk: kaip išsilaisvinti iš pykčio, pagiežos ir skausmo

Būti visada nuolankiam, priimti viską, kaip yra, ir laukti, kol likimas visas problemas išspręs...

„Nevėžio“ stratego apmaudas ir saviškių neatpažinęs Šaras: kai kurie nebūtų patekę net į dublerius (2)

Nuožmi kova iki paskutinių lemiamo ketvirčio sekundžių ir dramatiška Kauno „Žalgirio“...

Lietuvis per mėnesį uždirba 4 tūkst. eurų: jo išskirtinis talentas stebina pasaulį (78)

„Mes pradėjom nuo nekilnojamojo turto, o dabar jau esame gana gerai įsitvirtinę ir tarptautinio...

Marietje Schaake. Ar patikėsite „Facebook“ interneto kontrolę?

Praėjusių metų balandį, kai 34 technologijų kompanijos paskelbė dalyvaujančios...