aA
Olandų rinkėjai trečiadienį balsuoja provincijų rinkimuose, vadinamuose referendumu dėl premjero Marko Rutte politikos.
Olandai balsuoja provincijų rinkimuose
Olandai balsuoja provincijų rinkimuose
© AFP / Scanpix

Balsavimas vyksta po kampanijos, užtemdytos galimai teroristinės pirmadienio atakos Utrechto tramvajuje, dėl kurios buvo areštuotas Turkijoje gimęs vyras. Po šių šaudynių dešiniojo sparno partijos į pirmą planą vėl iškėlė integracijos klausimą.

Nyderlandų rinkimus daug kas užsienyje vertina kaip toną prieš Europos Parlamento rinkimus nustatysiantį balsavimą. Prognozuojama, kad gegužę įvyksiančiuose Europos rinkimuose pozicijas sustiprins populistų partijos.

Trečiadienį renkama provincijų valdžia, bet balsavimas taip pat nulems šalies aukštųjų parlamento rūmų – Senato – sudėtį.

Po atakos Utrechte beveik visos politinės partijos sustabdė rinkimų kampanijas. Tik populistinis euroskeptiškas Demokratijos forumas (Forum voor Democratie, FVD), vadovaujamas charizmatiškojo Thierry Baudet, neatšaukė mitingo Hagos Scheveningeno priemiestyje, tuo išprovokuodamas griežtą parlamentarų kritiką.

Jaunas ir telegeniškas Th. Baudet apkaltino M. Rutte vyriausybę „naivia“ imigracijos politika ir susirinkusiai miniai pasakė, kad „reikia keisti kursą, antraip tai Nyderlanduose vyks dažniau“.

Referendumas dėl M. Rutte

Apklausos rodo, kad centro dešiniųjų premjero keturių partijų koalicija, kuri šiuo metu Senate turi vienos vietos persvarą, aukštuosiuose parlamento rūmuose patirs daug nuostolių.

Socialistų partijos lyderis rinkimus pavadino „referendumu dėl Rutte“, nors pats premjeras yra sakęs, kad neatsistatydins, jei jo koalicija praras daugumą ir be pagalbos negalės prastumti įstatymų.

M. Rutte valdo aštuonerius metus, o suvaidinęs svarbų vaidmenį „Brexit“ derybose daugelio yra laikomas pretendentu į vieną aukščiausių Europos Sąjungos postų Briuselyje, kai vėliau šiais metais pasitrauks dabartinė, Jeano-Claude'o Junckerio vadovaujama struktūra.

Nyderlandų laikraščiai prognozuoja, kad kairiosios pakraipos Žaliųjų partija (GroenLinks), kuriai vadovauja Jesse Klaveras, užsienyje labiausiai garsėjantis panašumu į Kanados ministrą pirmininką Justiną Trudeau, sustiprins savo pozicijas ir gali tapti jėgų pasiskirstymą Senate lemiančia jėga.

Tuo tarpu Th. Baudet partija galėtų kelti grėsmę ultradešiniosios stovyklos lyderio Geerto Wilderso antiislamiškai Laisvės partijai (PVV), kuri tradiciškai pritraukdavo griežtosios linijos šalininkus Nyderlanduose.

Tačiau dvi šios partijos galėtų suformuoti antrą pagal dydį bloką Senate, o tokia įvykių eiga prieš EP rinkimus sukeltų nerimą visame žemyne.

Ataka Utrechte ir įtariamo turko areštas tapo tobula paskata abiem partijoms.

„Bjauru“

Th. Baudet atsisakymą nutraukti rinkimų kampaniją pirmadienį griežtai pasmerkė įvairūs parlamentarai. Kairiosios pakraipos partijos D66, kuri yra M. Rutte koalicijos partnerė, lyderis Robas Jettenas šį sprendimą pavadino „bjauriu“.

Th. Baudet, garsėjantis prieštaringai vertinamais pareiškimais, tokiais kaip „moterys bendrai mažiau pasižymi darbe ir turi mažiau ambicijų“, teisino savo veiksmus ir žurnalistams sakė, kad „daugelis šių reakcijų atrodė truputį apsimestinės“.

Olandijos provincijų rinkimai dažnai laikomi gan nereikšmingais palyginti su visuotiniais žemųjų parlamento rūmų rinkimais, praėjusį kartą įvykusiais 2017 metais. Tačiau stebėtojai pažymi, kad provincijų rinkimai vis tiek yra svarbūs.

Rinkėjai gali išrinkti maždaug 570 atstovų 12-oje provincijų, kurie savo ruožtu gegužės 27-ąją spręs, kas dirbs 75 vietų Nyderlandų Senate.

Anksčiau laikytas kone automatiškai pritariančia institucija, Senatas pastaraisiais metais tapo politiniu mūšio lauku, nes taria paskutinį žodį, ar priimti žemuosiuose rūmuose suformuluotus įstatymus.

Apklausos rodo, kad M. Rutte koalicijos partnerės D66 ir krikščionys demokratai (CDA) gali netekti iki 10 vietų.

Praradusi daugumą M. Rutte centro dešinės Liaudies partijos už laisvę ir demokratiją (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, VVD) vadovaujama koalicija turės ieškoti kitų partnerių opozicijoje, kad galėtų priiminėti įstatymus. Taip susidarys sąlygos atsirasti vaidmenims, nuo kurių priklauso jėgų pasiskirstymas.

Rinkėjų aktyvumas per provincijų rinkimus tradiciškai būna mažas. 2011-aisiais jis buvo 56 proc., o 2015-aisiais – beveik 48 procentai. Tuo metu per nacionalinius rinkimus 2017 metais rinkėjų aktyvumas buvo 82 procentai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
1.0000

Top naujienos

Sugriežtinta tvarka rusams – ne kliūtis patekti į Europą: viešai dalinasi patarimais, kaip apeiti ribojimus (8)

Nuo rugsėjo 19 d., kai į Lietuvą leista patekti tik rusams, atitinkantiems tam tikras išimtis,...

Laboratoriniai tyrimai demaskavo skaudžią realybę: štai ką Vilnius kasdien leidžia tiesiai į Nerį specialus Tvari Lietuva tyrimas (3)

Delfi atliktas tyrimas atskleidė, kad iš nuotekų valymo įrenginių į Nerį „Vilniaus...

Verslas PliusLukas Miknevičius; Rusija. Blogio veidai

Prekyba slaptomis prekėmis išdavė ciniškus Vakarų sandorius su Rusija: fronte lenda įrodymai, tenka skubiai taisyti klaidas

Ilgus metus į Rusijos grėsmę pro pirštus žvelgę Vakarai net ir po Krymo okupacijos šaliai...

Vaizdo įraše – pasiduodantys rusų kariai (1)

Pasirodė vaizdo įrašas, kuriame užfiksuota, kaip netoli Chersono rusai ant pėstininkų kovos...

Rusijos parlamentaro akibrokštas: nustokim meluoti „The Guardian“: Putinas pripažino situacijos rimtumą (2)

Vienas aukšto rango Rusijos įstatymų leidėjas trečiadienį paragino kariuomenės pareigūnus...

Verslas PliusJustina Maciūnaitė

NT rinkos svarstyklės krypsta pirkėjų naudai: rugsėjis atnešė gerų žinių

Dar rugsėjo pradžioje, apžvelgdami kuklią vasarą NT rinkoje, vystytojai tikėjosi, kad būsto...

Žiaurus rytas moksleiviams: Vilniuje ir Vilniaus r. partrenkti ir sužaloti trys vaikai vienas kaltininkas pasišalino (4)

Ankstų ketvirtadienio rytą Vilniuje ir Vilniaus rajone automobiliai partrenkė ir sužalojo...

Karas Ukrainoje. Išlaisvinant vis daugiau teritorijų, Zelenskis be užuolankų kreipėsi į okupantus analitikai: Rusijos kariuomenė tapo pagrindine sunkiosios ginkluotės tiekėja Ukrainai

Prieš mėnesį įvykęs greitas Ukrainos proveržis Charkivo srityje lėmė tai, kad į Ukrainos...

Asta Valentaitė – apie jausmus po vestuvių Maljorkoje: vyro staigmena, 4 dizainerių suknelės ir tai, kas šventę pavertė pasaka nematytos akimirkos (4)

Rugsėjo viduryje stilistė, modelis Asta Valentaitė ir britų milijonierius Glenas Manchesteris...