aA
Olandų tyrėjai penktadienį, po septynių įtariamų teroristų arešto, pranešė radę didelį kiekį medžiagų bomboms gaminti, įskaitant trąšas.
© AFP / Scanpix


Manoma, kad šias medžiagas ketinta panaudoti dideliam sprogstamajam užtaisui pagaminti, paslėpti jį automobilyje ir detonuoti per didelę ataką Nyderlanduose.

Septyni įtariamieji ketvirtadienį buvo suimti Arnhemo ir Verto miestuose per olandų elitinių antiteroristinių pajėgų operaciją. Penktadienį jie pirmąkart stojo prieš Roterdamo apylinkės teismą. Ten jiems buvo pateikti su terorizmu susiję kaltinimai, o tolesni veiksmai buvo atidėti iki kitos savaitės.

Areštuotų 21–34 metų vyrų vardai nebuvo paviešinti. Jie laikomi griežčiausios apsaugos sąlygomis – tai reiškia, kad jiems leidžiama kalbėtis tik su savo advokatais.

Penktadienį Nyderlandų valstybinė prokuratūra nurodė, kad per ankstesnę dieną atliktas kratas „įtariamųjų namuose policija konfiskavo reikšmingą kiekį žaliavų bomboms gaminti“.

Be kita ko, pareigūnai aptiko „100 kg trąšų, tikriausiai planuotų panaudoti automobilinei bombai pagaminti“, sakoma prokurorų pranešime.

Pareigūnai anksčiau pradėjo stebėti grupę žmonių, įskaitant 34 metų irakiečių kilmės Olandijos pilietį, pernai nuteistą už mėginimą išvykti į teritoriją, kontroliuotą džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“.

Įtariamieji gyveno Arnheme, Roterdamo uostamiestyje ir miesteliuose prie šių dviejų miestų. Du kiti grupės nariai taip pat buvo teisti dėl mėginimų išvykti į Iraką arba Siriją.

„Kaip pranešė Nyderlandų žvalgybos tarnyba (AIVD), vienas iš vyrų iš Arnhemo norėjo surengti su grupuote ataką per vieną didelį renginį Nyderlanduose ir nužudyti daug aukų“, – sakoma prokuratūros pranešime, bet tikėtino taikinio pareigūnai neįvardijo.

Nyderlandų premjeras Markas Rutte per savaitinę spaudos konferenciją sakė žurnalistams, kad „mūsų šalyje buvo išvengta dramos“.

„Šie areštai rodo, kaip svarbu išlikti budriems“, – pabrėžė jis ir pridūrė, kad šis incidentas rodo, jog teroro išpuolių Olandijoje galimybė „išlieka tikrovė“.
Didelė teroro atakos tikimybė

Nyderlandai išliko beveik nepaliesti teroro atakų, panašių į įvykdytus kaimyninėse Europos valstybėse per pastaruosius kelerius metus, bet neseniai buvo keletas nerimą padidinusių įvykių.

Minėti asmenys buvo suimti praėjus trims mėnesiams po to, kai Roterdame buvo sulaikyti du vyrai, įtariami planavę surengti atakų Prancūzijoje ir Nyderlanduose. Anksčiau šį mėnesį prokurorai sakė, kad pastarieji žmonės ketino greitu metu surengti išpuolį.

Koks buvo jų taikinys Prancūzijoje, neskelbiama.

Tuo tarpu Nyderlanduose jiedu ketino pulti kelis objektus Roterdame, įskaitant „vieną policijos nuovadą ir Erasmus tiltą“ – antrą didžiausią šalyje.

Rugpjūčio 31-ąją vienas 19 metų afganistanietis, turintis leidimą gyventi Vokietijoje, peiliu sužeidė du amerikiečių turistus Amsterdamo centrinėje traukinių stotyje.

Prokuratūra nurodė, kad tas užpuolikas surengė ataką Nyderlanduose dėl to, kad manė, jog šioje šalyje „dažnai įžeidinėjamas“ islamas.

Šis incidentas įvyko po to, kai Talibanas ėmė agituoti puldinėti Nyderlandų karius, prieštaringai vertinamam olandų politikui Geertui Wildersui paskelbus pranašo Muhammado karikatūrų konkursą. Galiausiai šis konkursas buvo atšauktas.

Daugelis musulmonų laiko pranašo atvaizdus šventvagiškais.

Teroro atakos tikimybė Nyderlanduose „tebėra didelė“, praėjusią savaitę paskelbė šalies kovos su terorizmu agentūra NCTV, o teroro grėsmės lygis vertinamas keturiais iš penkių balų.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Paaiškino, kodėl kauniečių šeima tarnyboms sukėlė įtarimų: rimtų klaidų padarė abi pusės (252)

Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Vilma Augienė atskleidė daugiau aplinkybių apie...

Tapo taisyklių įkaitu: oro uoste paliktų daiktų grąžinti niekas neskuba (18)

Vilniečių šeima dėl lėktuve netyčia palikto kompiuterio atsidūrė aklavietėje. Viename...

Kuzminsko skyrybų versija pribloškė Andreikaitės draugę: apie Mindaugo neištikimybę jau seniai visi kalba (182)

Praėjusių metų liepos 6-ąją, Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną, krepšininkas...

Kremliaus propagandistė „pasikalbėjo“ su Kryme žuvusia studente (84)

Spalio 17-ąją specialios televizijos kanalo „ Rossija 1“ laidos „60 minut“ („60...

Lavrinovičių humoras vertė iš koto žiūrovus: apie pinigines, Ballus, knygas ir laukiantį Holivudą (10)

Andriaus Tapino vedamoje „Laisvės TV“ pokalbių laidoje „Laikykitės ten“ apsilankė bene...

Justas Pikelis: apie milijoninį verslą ir nuotraukas su rusų oligarchais (8)

„Ką jūs galite padaryti per 18 minučių? Galbūt nubėgti iki parduotuvės, galbūt išsikepti...

Darius Maskoliūnas: juk žinote Šarą, aš jo nepakeisiu (12)

Kauno „Žalgirio“ radijo laidoje „Užribis“ antradienį viešėjo vienas komandos strategų,...

Skripalių apnuodijimą tiriantis rusų žurnalistas slapstosi Baltijos šalyse: manau, man liko pusė metų (261)

Vienas iš Rusijos žurnalistų, padėjęs atskleisti, kad Skripalių nuodytojai ne turistai, o...

Motinystės atostogos Lietuvoje ir pasaulyje: kai kur mamos negauna nė vienos laisvos dienos (9)

Gimus vaikui Lietuvoje įprasta, kad bent metus moteris praleidžia namuose. Tuo tarpu pasaulyje reta...

Įspūdinga suknele pasipuošusi Meghan Markle išdidžiai demonstravo pakitusias kūno formas (8)

Sasekso hercogienė Meghan išdidžiai demonstravo savo apvalėjančias kūno formas per karališką...