Irane daugėjant mirties bausmių, didėja susirūpinimas dėl augančio pakartų moterų skaičiaus. Aktyvistai teigia, kad daugelis jų nužudė vyrus, kurie smurtavo arba susituokė, kai jos dar buvo vaikai ar net giminaitės.

Norvegijoje įsikūrusi Irano žmogaus teisių organizacija (IHR) nurodė, kad liepos 27 d. mirties bausmė įvykdyta trims moterims skirtinguose kalėjimuose už savo vyrų nužudymą, tai buvo atskiros bylos. Tai reiškia, kad 2022 m. Iranas jau įvykdė mirties bausmes mažiausiai 10-ai moterų.

IHR teigimu, mirties bausmė iš Afganistano kilusiai Senobar Jalali įvykdyta kalėjime prie Teherano. Tuo metu Soheila Abedi, ištekėjusi būdama vos 15 metų, buvo pakarta Vakarų Irano Senendedžo miesto kalėjime. Ji įvykdė žmogžudystę praėjus 10 metų po jųdviejų vedybų ir buvo nuteista 2015 m., pranešė IHR. Mirties bausmė Faranak Beheshti, nuteistai maždaug prieš penkerius metus už savo vyro nužudymą, įvykdyta kalėjime šiaurės vakariniame Urmijos mieste, sakoma pranešime.

Aktyvistai teigia, kad Irano įstatymai yra nukreipti prieš moteris, kurios neturi teisės vienašališkai reikalauti skyrybų net smurto šeimoje ir prievartos atvejais. Praėjusių metų spalį paskelbtoje IHR ataskaitoje sakoma, kad nuo 2010 m. iki 2021 m. spalio mėnesio mirties bausmė įvykdyta mažiausiai 164 moterims.

Aktyvistai sunerimę dėl šiais metais Irane išaugusio mirties bausmių skaičiaus, ir tai sutampa su buvusio teismų sistemos vadovo Ebrahimo Raisi iškilimu į prezidentus 2021 m. ir protestais dėl ekonomikos krizės. IHR duomenimis, 2022 m. Irane mirties bausmė įvykdyta mažiausiai 306 žmonėms. Tarp pastarosiomis savaitėmis suimtų asmenų per susidorojimą su kritiškais balsais yra režisierius Mohammadas Rasoulofas, jo širdį draskantis filmas „Blogio nėra“ apie mirties bausmės padarinius Irane 2020 m. pelnė Berlyno kino festivalio „Auksinį lokį“.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją