aA
Tai buvo rūko aptrauktas 1927-ųjų rugpjūčio 16-osios, antradienio, rytas. Migloje skendinčiame Ouklando oro uoste dulkėto pakilimo tako pradžioje puslankiu išsirikiavo aštuoni nedideli lėktuvai.
James D. Dole‘o aviacijos lenktynės iš Ouklando į Havajus
© Stop kadras

Kiekvienam ten buvusiam ši diena atrodė didi – svarbi tiek aviacijos istorijai, tiek San Francisko įlankai. Tądien vyko ilgai lauktos James D. Dole‘o vardo lenktynės į Honolulu, arba tiesiog Dole‘o lenktynės.

Tai buvo džiugus ir jaudinantis nuotykis – drąsus aviacijos pradininkų Ramiojo vandenyno užkariavimas.

Niekas nežinojo, kaip arti aerodromo tuomet sklandė mirtis, rašo portalas atlasobscura.com.

Jie tą darė dėl pinigų, šlovės ir garbės. Bet viskas, ko sulaukė, buvo mirtis. Kaip paaiškėjo, trečiajame dešimtmetyje aviacija, ko gero, buvo iš tiesų pats pavojingiausias žaidimas.

James D. Dole‘o aviacijos lenktynės iš Ouklando į Havajus
James D. Dole‘o aviacijos lenktynės iš Ouklando į Havajus
© Stop kadras

Siekdami 35 tūkstančių dolerių piniginio prizo ir šiokios tokios šlovės, 15 lėktuvų su vienu varikliu užsiregistravo norėdami išmėginti galimybę pasivaržyti ir iš Ouklando į Havajus atskristi pirmi. Tuomet buvo prabėgę tik du mėnesiai po sėkmingo Charleso Lindbergho skrydžio iš Niujorko į Paryžių. Kvalifikacijos etapą perėjo 11 lėktuvų, o tuomet prasidėjo avarijos.

Lenktynėms dar net neprasidėjus, jos jau buvo paženklintos katastrofa. Du vyriškiai, George‘as W. D. Covellas ir R. S. Waggeneris, į lenktynes Ouklande pakilo iš San Diego. Jie buvo nusiteikę pelnyti šlovę, pinigų ir patekti į istoriją (bent jau iš dalies, nes du lėktuvai jau anksčiau buvo įveikę šį kelią), tačiau toli nenuskrido. Prabėgus 15 minučių po pakilimo, jie pakliuvo į tirštą rūką ir rėžėsi į uolą. Užsiliepsnojęs pilotų lėktuvas sudužo ir nukrito į paplūdimį apačioje. Dviem lenktynių dalyviams nepavyko netgi atskristi iš San Diego.

Iki lenktynių įvyko dar viena katastrofa. Pilotas kapitonas Arthuras V. Rogersas pakilo paprasčiausiam bandomajam skrydžiui, o kai susiruošė leistis, dėl nesuvokiamos priežasties lėktuvas pirmiausiai pašoko, o paskui staiga nėrė žemyn ir sudužo piloto žmonos bei dukrelės akivaizdoje. Pakeliui į lenktynes avariją patyrė ir dar vienas lėktuvas, įkritęs į vandenį, tačiau tiek pilotas, tiek šturmanas išgyveno.

James D. Dole‘o aviacijos lenktynės iš Ouklando į Havajus
James D. Dole‘o aviacijos lenktynės iš Ouklando į Havajus
© Stop kadras

Tad dar net neprasidėjusios Dole‘o lenktynės jau pareikalavo trijų žmonių gyvybių.

Žinoma, 1927-aisiais, norint būti lėktuvo pilotu, reikėjo nemenko nutrūktgalviškumo. Siaubingas lėktuvų pasirinkimas, įskaitant monoplanus (lėktuvai su viena pagrindine sparnų pora), dvisparnius lėktuvus ir keistus trisparnius lėktuvus, kurie dalyvavo šiose lenktynėse, buvo veikiau mirties spąstai drąsiai skrydžių įgulai, o ne pažangios technologijos. Lėktuvuose nebuvo saugumo priemonių, o navigacinės įrangos stoka išgąsdintų bet kurį protingą šiandienos pilotą.

Nepaisant to, kad lenktynių spindesį kiek pritemdė faktas, jog birželį du JAV kariuomenės pilotai netikėtai sėkmingai nuskrido iš Ouklando į Oahu salą Havajuose, susidomėjimas ir lenktynių laukimas buvo didžiulis. Iki jų įvykusios avarijos tik sužadino žmonių susidomėjimą – kylančių lėktuvų stebėti susirinko beveik šimto tūkstančių žmonių minia.

Rugpjūčio 16-osios rytą aštuoni likę lėktuvai išsirikiavo ir buvo pasirengę išmėginti savo sėkmę. Skrydžių tvarka buvo pasirinkta atsitiktinai, jie pakilo vienas po kito. Minia plojo ir sveikino, tačiau netrukus viskas pasisuko į blogą.

Vienas lėktuvas, pavadinimu „El Encanto“, tiesiog nulėkė nuo pakilimo tako krašto ir ėmė verstis kūliais. Kitas, „Pabco Flyer“, pakilo į orą, tačiau nusileido pelkėje už maždaug dviejų kilometrų. Dar trys lėktuvai vos pakilę turėjo grįžti dėl techninių nesklandumų.

Iš visų 15 lenktynėms pasiryžusių lėktuvų kelionę išbandyti pavyko tik keturiems: „Golden Eagle“, „Aloha“, „Woolaroc“ ir „Miss Doran“.

Po 26 ir 28 valandų du skrydžiui pakilę lėktuvai, „Aloha“ ir „Woolaroc“, nusileido Havajuose. Iš tiesų tai buvo vieninteliai nusileidę lėktuvai. Apie du likusius varžovus, „Golden Eagle“ ir „Miss Doran“, ir jų įgulas daugiau jokių žinių nebebuvo – jie pradingo kažkur virš Ramiojo vandenyno.

Vienintelė lenktynėse dalyvavusi moteris lakūnė – Mildred Doran
Vienintelė lenktynėse dalyvavusi moteris lakūnė – Mildred Doran
© Stop kadras

Skaičiuojant visas lenktynių aukas, dabar jų buvo jau aštuonios: prie trijų anksčiau žuvusių prisidėjo du pilotai, du šturmanai ir 22-ejų būsimoji pilotė vardu Mildred, skridusi lėktuvu, kurio pavadinimas sutapo su jos pavarde – „Miss Doran“. Tačiau net dabar, kai išgyvenę lenktynes ir atskridę vyrai šventė, laukė dar daugiau mirčių.

Galutinis tragedijos proveržis įvyko po trijų dienų. „Dallas Spirit“, vienas iš lėktuvų, kuriam teko grįžti dėl techninių nesklandumų, leidosi į kelionę, kad prisidėtų prie pradingusių lėktuvų paieškų, ir tuomet dingo pats.

Dabar pražūtingų lenktynių sąskaitoje buvo jau 10 mirčių. Dole‘o lenktynės baigėsi, jas laimėjo keturi vyrai, o beveik pusė lenktynių kvalifikacinį etapą praėjusių dalyvių žuvo.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Mirusiųjų kūnus ruošiantis tanatopraktikas – apie išnarstytus organus ir paskutinius artimųjų prašymus (12)

„Po trijų mėnesių iškastas ketvirčiuotas kūnas, kurį reikėjo surinkti ir pašarvoti atvirame...

Kaip sekasi verslininkams, dėl vaikų persikėlusiems į ekologišką gyvenvietę (14)

Noras sukurti geresnį gyvenimą savo vaikams vilnietę Darija su šeima atvedė į ekologiškos...

Tapinas apie į Latviją neišskridusią Grybauskaitę: man nesueina galai niekaip (29)

Sekmadienį Lietuvą apskriejo žinia, kad dėl lėktuvo gedimo prezidentė Dalia Grybauskaitė...

Užkalnis norėjo atsikąsti šviestuvo ir pakramsnoti baldus (88)

Jeigu šviestuvai, baldai ir baro puošmenos būtų valgomi, „Pachamama Dinner Club“ būtų...

Po atimtų vaikų skandalų motina pratrūko: augindama du vaikus jaučiuosi nesaugi (49)

Apie tūkstantį žmonių sekmadienį 11 val. susirinko į mitingą prieš vaikų atiminėjimą...

Bioarcheologė: prieš kelis šimtus metų lietuviai gyvendavo tik iki 40 m. ir mirdavo nuo baisių ligų (119)

„Žmogaus griaučiai yra nuostabūs tuo, kad jie ne tik suteikia galimybę judėti ar apsaugo...

Broliai Antetokounmpo: Nigerijos palikuonys kelią į krepšinio sėkmę skynėsi per skurdų uždarbį gatvėje

Meilę gimtajai Graikijai išpažinę ir rasizmo išpuolius išgyvenę broliai Antetokounmpo...

Autobuso vairuotojas: pasitaikydavo, kad ir autobuso durys iškrisdavo, ir žieminių padangų nedėdavome

Anksčiau buvo paprasčiau – žiemą visuose autobusuose šalta, vasarą karšta, atidaryti liukai...

5 mitai apie investicinius fondus

Visuomenėje apie rizikos kapitalo fondus vyrauja įvairūs mitai, kurie dažnai yra neigiami ir netgi...

Eksperto prognozė: kaip kriptovaliutų rinka atrodys 2019 metais (91)

Londono universiteto koledžo mokslininkas Paolo Tasca sako, kad kriptovaliutų rinka tampa vis...