„Sustabdėme mūsų veiklą. Grįžtame į Ukrainą. Sprendžiame oficialiu – prezidento, ministro pirmininko ir parlamento – lygiu“, – žurnalistams sakė Heorhijus Lohvynskis.

Jis patikslino, kad dabartinės sudėties delegacija bet kokiu atveju nebedirbs ETPA. Po mėnesio Ukrainoje vyks parlamento rinkimai, po kurių bus suformuota nauja delegacija, pažymėjo deputatas.

Pasak jo, po konsultacijų su Ukrainos vadovais bus nuspręsta, kokiu formatu šalis bendradarbiaus su Europos Taryba ateityje.

„Nustatysime darbo su Europos Taryba ir Parlamentine Asamblėja formatą. Šis formatas bus nustatytas parlamento lygiu – gali būti nuspręsta apskritai atšaukti delegaciją, bet šį sprendimą svarstys parlamentas“, – pridūrė G. Lohvynskis.

Prieš penkerius metus dėl Ukrainai priklausančio Krymo aneksijos iš Rusijos buvo atimtos balsavimo teisės Europos Tarybos parlamentarų forume, taip pat apriboti kiti įgaliojimai. Protestuodama Rusijos delegacija atsisakė dalyvauti Asamblėjos sesijose, vykstančiose keturis kartus per metus.

Trečiadienį valstybės narės nusprendė besąlygiškai atnaujinti Rusijos įgaliojimus šioje institucijoje. Ukrainiečių delegacija savo ruožtu paliko ETPA posėdžių salę, o septynios šalys, įskaitant Ukrainą ir Lietuvą, pareiškė bendrą protestą prieš Rusijos sugrįžimą.

Ketvirtadienį G. Lohvynskis pranešė, kad ukrainiečių delegacija, kaip ir žadėjo, niekaip neprisideda prie organizacijos veiklos.

„Niekur nedalyvaujame... Nė vienas iš mūsų parlamento delegatų netęsia darbo Europos Tarybos Parlamentinėje Asamblėjoje“, – sakė jis.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis antradienį išreiškė nusivylimą ETPA sprendimu leisti Rusijos delegacijai sugrįžti į šią instituciją.

„Esu nusivylęs ETPA sprendimu be jokių suvaržymų patvirtinti Rusijos delegacijos įgaliojimus. Praėjusią savaitę asmeniškai aptariau šį klausimą su Prancūzijos prezidentu ir Vokietijos kanclere“, – socialiniame tinkle „Facebook“ parašė V. Zelenskis.

„Mėginau įtikinti poną (Emmanuelį) Macroną ir ponią (Angelą) Merkel, kad Rusijos delegacijos sugrįžimas į ETPA galėtų būti įmanomas tik šiai šaliai įvykdžius pagrindinius Asamblėjos reikalavimus. Gaila, kad mūsų partneriai Europoje mūsų neišgirdo ir pasielgė kitaip“, – pridūrė Ukrainos vadovas.

Jis padėkojo Aukščiausiosios Rados delegacijai ETPA ir Ukrainą remiančioms užsienio valstybių delegacijoms už palaikymą Kijevo pozicijai šiuo klausimu.

V. Zelenskis taip pat iškėlė klausimą, kokiais motyvais vadovavosi už Rusijos sugrąžinimą balsavusios šalys.

„Tikiuosi, jog kalbant apie demokratinių vertybių gynimą nebūta minčių apie materialines vertybes“, – rašė prezidentas.

„Dar norėčiau matyti, kaip palaikiusieji Rusijos delegacijos sugrįžimą į Asamblėją – jau 70 metų teisės viršenybę Europoje ginančią organizaciją – sieks ir reikalaus kito sugrįžimo: į nelaisvę paimtų ukrainiečių jūreivių“, – pažymėjo V. Zelenskis.

„Primenu, kad antradienį, birželio 25-ąją, baigiasi terminas įgyvendinti Tarptautinio jūrų teisės tribunolo sprendimą šiuo klausimu. Nekantriai laukiame, kaip bus realiai įgyvendintos garsiai deklaruojamos nuostatos dėl teisės viršenybės“, – pridūrė jis.

Prieš penkerius metus dėl neteisėtos Ukrainai priklausančio Krymo aneksijos iš Rusijos buvo atimtos balsavimo teisės Europos Tarybos parlamentarų forume, taip pat apriboti kiti įgaliojimai. Protestuodama Rusijos delegacija atsisakė dalyvauti Asamblėjos sesijose, vykstančiose keturis kartus per metus.

Antradienio naktį ETPA priėmė rezoliuciją, sudarančią sąlygas Rusijos delegacijai grįžti į šią instituciją. Nepaisydami griežtų Ukrainos protestų 118 parlamentarų iš Europos Tarybai priklausančių valstybių nusprendė, kad Rusija gali atsiųsti savo įstatymų leidėjų delegaciją. Per balsavimą prieš Rusijos grąžinimą pasisakė 62 ETPA nariai, dešimt – susilaikė.