aA
Provanso regione pietryčių Prancūzijoje liepą ir rugpjūtį iš trijų apsnūdusių kaimelių buvo pavogti šimtmečių senumo bažnyčių varpai. Vagystė verčia policininkus kraipyti galvas.
Nusikaltimai trijuose apsnūdusiuose Prancūzijos kaimeliuose verčia policininkus kraipyti galvas
© Reuters / Scanpix

„Neturime visiškai jokių užuominų, tačiau manome, kad tai galėjo padaryti metalo vagys arba kokie nors varpų kolekcionieriai“, – svarsto už bylą atsakingas Draginjano prokuroro pavaduotojas Pierre'as Arpaia.

Varo rajone esančių Esparon de Paljero, Bru Orijako ir Džinaservi kaimelių bažnyčios įsikūrusios izoliuotose vietovėse atokiau nuo centro, todėl vagims nebuvo didelio vargo išsinešti sunkius varpus.

Bru Orijako varpas datuojamas 1847 m., o vienas iš dviejų pavogtų Džinaservi varpų išlietas 1737 m., dar prieš Didžiąją Prancūzijos revoliuciją.

Praėjus vos keliems mėnesiams po gaisro, nuniokojusio Paryžiaus Dievo Motinos katedros stogą, bažnyčių varpų vagystės išryškino Prancūzijai tenkančią sunkią užduotį išsaugoti didelius ir mažus religinius objektus, mažėjant biudžetams ir bažnyčių lankomumui, kuris šiuo metu yra vienas žemiausių pasaulyje.

Dėl metalų paklausos ir kolekcionierių, medžiojančių antikvarinius daiktus, tūkstančiai bažnyčių, išsimėčiusių po kaimus ir miestelius visoje Prancūzijoje, tampa vagių taikiniu.


Lydomi metalui

Bru Orijako meras Andre Rousselet svarsto, kad jo kaimelio bažnyčios varpas greičiausiai buvo išlydytas, o metalas parduotas. Praėjusią savaitę interviu „Agence France-Presse“ A. Rousselet teigė, kad iš varpo gautas metalas vagims galėjo atnešti apie 500 eurų uždarbio.

O štai Esparon de Paljero mero pavaduotojas Christianas Ghinamo netiki, kad tai padarė metalo vagys. „Pavogti varpai santykinai nesunkūs, taigi iš jų nebūtų daug metalo“, – sakė jis interviu.

Metalo vagių teorija abejoti verčia ir alavo bei vario kainų kritimas. Bronza, iš kurios nulieti varpai, yra šių dviejų metalų lydinys.

Metalo vagys ypač įsisiautėjo prieš 2008 m. finansų krizę, kai Kinijos paklausa iškėlė metalų kainas iki rekordinių aukštumų. Visoje Jungtinėje Karalystėje dėl švino ir cinko buvo plėšiami bažnyčių stogai ir namų lietvamzdžiai, o Prancūzijos nacionalinį geležinkelių tinklą kamavo varinės vielos vagystės.

„Prieš pat krizę, kai metalo kainos smarkiai pakilo, metalas buvo plėšiamas iš visur“, – prisimena Londono „Capital Economics“ vyriausioji prekių ekonomistė Caroline Bain. Atvėsus pasaulinei ekonomikai, atvėso ir metalo karštinė, sako ji.

Pirmojo pasaulinio karo metais bažnyčių varpai buvo lengvai prieinamas šaudmenų metalo šaltinis, ir daugelis jų buvo išlydyti ir paversti kulkomis. Tačiau dabar, kai metalo trūkumo nėra, o alavo ir vario išgavimo iš bronzos procesas – ne tik sudėtingas, bet ir brangus, „nėra jokio ekonominio pagrindimo tai daryti vien tam, kad gautum metalo“, – interviu sakė Fredericas Rota, „Fonderie de Cloches Obertino Charles“ varpų gamintojas iš rytų Prancūzijos.

Kam skambina varpai

Pavogti varpai greičiausiai parduodami kolekcionieriams, svarstė F. Rota. Jo šeimai priklausanti įmonė, įkurta 1834 m., specializuojasi vidutinio dydžio varpų, skirtų koplyčioms, ir karvių varpelių gamyboje.

„Prancūzijoje ir kitose šalyse egzistuoja varpų rinka, – sakė jis. – Kai kurie kolekcininkai deda daug pastangų juos įsigyti.“

Vis dėlto toji rinka yra mažytė, nes „daugumą bažnyčių varpų prieš pakabinimą pašventina vietiniai vyskupai, o tai daro juos neliečiamus, – teigė Nicolas Gueury, Europos bokštinių varpų ir laikrodžių konservatorijos (CECH) prezidentas. – Juos parduoti yra neteisėta.“

Varpai, išlieti dar prieš Didžiąją Prancūzijos revoliuciją, koks buvo bent vienas iš šią vasarą pavogtųjų, yra reti. 1793 m. revoliucionieriai įsakė sunaikinti beveik 100 000 varpų visoje šalyje, todėl jie tapo tokie brangūs, pažymėjo N. Gueury.

„Bet juos sunku parduoti, – pridūrė jis. – Žmonės žino apie apribojimus. Todėl manyčiau, kad tai padarė vandalai, smulkūs banditėliai, nenutuokiantys apie žemas metalo kainas.“

Vis dėlto atlikdama išankstinį tyrimą policija tikrina visus internetinius mažmenininkus, tokius kaip Prancūzijos leboncoin.fr ir eBay.fr, sakė prokuroro pavaduotojas P. Arpaia. Prancūzijos institucija, atsakinga už pavogtų kultūros vertybių sekimą, OCBC, taip pat buvo įspėta, pabrėžė jis.

Vietiniai žandarai siekia išsiaiškinti, ar visus varpus pavogė tie patys nusikaltėliai, teigė P. Arpaia. Tas, kas tai padarė, buvo gerai pasiruošęs, pabrėžė jis. Jiems reikėjo išmontuoti varpus iš varpinių ir naudoti specialią kėlimo įrangą, nes kiekvienas varpas svėrė apytikriai 80 kilogramų, sakė P. Arpaia.

Esparon de Paljero mero pavaduotojas Ch. Ghinamo įsitikinęs, kad vagys kruopščiai suplanavo visas smulkmenas.

„Į mūsų bažnyčią buvo įsilaužta liepos 13-osios naktį, – sako jis. – Tuomet nieko nebuvo pavogta, tačiau tai verčia manyti, kad jie norėjo pašniukštinėti, apsižiūrėti, kaip patogiau išsinešti varpą.“

Prieš trisdešimt metų iš bažnyęios buvo pavogta Mergelės Marijos statula. Dar po dešimtmečio įsilaužėliai išsinešė duris, kurios bažnyčioje išbuvo bent penkias kartas.

Bloomberg
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
3.5000

Top naujienos

Skandalingas rezultatas: Lietuvos rinktinė namie nusileido danams (734)

Lietuvos rinktinė istorine nesėkme atidarė FIBA „burbulą“ Vilniuje. Penktadienį Dariaus...

Garsų artistą vadino „didžiausiu visų laikų medicininiu stebuklu“: gimė su 3 kojomis, 16 pirštų ant 4 pėdų ir 2 lyties organais (8)

Frankas Lentini buvo vienas garsiausių XX amžiaus pradžios cirko artistų. F. Lentini, gimęs su...

Maskoliūnas teigia „prisiimantis visą atsakomybę“, bet pirštu rodo į apatiškus veidus (25)

Jokio azarto, jokio malonumo – tik kančia ant parketo. Bet Lietuvos rinktinė nesugebėjo nė...

Keisčiausias namas Lietuvoje: senolis pasistatė įspūdingo dydžio dvarą su baseinais ir net sostu (47)

Vos tik atvykus į Lentvarį mano geras draugas, Amerikoje magijos šou rengiantis iliuzionistas Rokas...

Į Lietuvą veržiasi žiema: kai kur jau iškrito pirmasis sniegas

Penktadienio vakarą dalyje Lietuvos iškrito pirmasis sniegas. Feisbuko grupėse dalinamasi...

Slaptų pomėgių nesustabdė net policijos įspėjimai: kratos metu – šokiruojantys įkalčiai (82)

Slaptų uteniškio pomėgių net nesustabdė policijos įspėjimai – kartą jau reikalų su...

Liudininkai apie tikrąją COVID-19 situaciją Rusijoje: tai lyg siaubo filmas (147)

Rusijoje per praėjusią parą nustatyta rekordiškai daug – 25 487 – nauji koronavirusinės...

Trumpas: Bidenas į Baltuosius rūmus gali įžengti tik vienu atveju (119)

Joe Bidenas taps JAV prezidentu tik tuo atveju, jei sugebės įrodyti, kad jo tariamas laimėjimas...

Įžūlūs vagys seifus plešia net iš sienų: kilo įtarimų, kad iki vagystės aukos sekamos (30)

Karklėje, Klaipėdoje , o neseniai ir Šilutės rajone vagys nusitaikė į pasiturinčiųjų...

|Maža didelių žinių kaina