Brazilijos prezidentė Dilma Rousseff, kurios įgaliojimai sustabdyti, pirmadienį atvyko į Senatą gintis nuo kaltinimų, dėl kurių jai buvo iškelta apkaltos byla.
Dilma Rousseff
© AP/Scanpix

Ji senatoriams sakė, kad įtarimai jos atžvilgiu yra nepelnyti ir kad istorija vertins šalį, jei ji bus nušalinta nuo valdžios.

„Žinau, kad būsiu vertinama, bet mano sąžinė švari. Aš nepadariau jokio nusikaltimo“, – per savo apkaltos procesą senatoriams sakė D. Rousseff.

Ji priminė senatoriams, kad 2014 metais buvo perrinkta daugiau kaip 54-iais mln. balsų, ir tvirtino, kad kiekvieną akimirką vadovavosi konstitucija ir darė tai, kas buvo geriausia šaliai.

„Negaliu nepajusti (šio proceso) neteisybės kartėlio“, – sakė ji.

Kairiosios pakraipos lyderė yra kaltinama pažeidusi fiskalines taisykles su tikslu nuslėpti problemas federaliniame biudžete.

D. Rousseff oponentai tvirtina, kad jos manevrai buvo bandymas tęsti didelį išlaidavimą ir maskuoti deficitus, o tai padidino ir taip labai didelę recesiją.

Tuo tarpu pati pirmoji Brazilijos prezidentė moteris neigia padariusi ką nors neteisėta ir tvirtina, kad jos priešai vykdo „valstybės perversmą“.

Per 30 minučių trukusią savo kalbą D. Rousseff teigė, kad 2015 metų pradžioje opozicija Kongrese ėmė kurti nestabilumo klimatą atsisakydama derėtis ir mėtydama „fiskalines bombas“ įplaukų mažėjimo akivaizdoje.

Ji sakė, kad apkaltos procesas padidino didžiausios Lotynų Amerikos ekonomikos recesiją, ir, savo ruožtu, kaltino opoziciją, kuri dažnai tvirtina, jog ją reikia nušalinti, kad finansinis klimatas pagerėtų.

D. Rousseff kritikavo laikinąjį prezidentą Michelį Temerą , kurį pavadino „ uzurpatoriumi“. Jos mirtinu priešu tapęs viceprezidentas dirbs likusią D. Rousseff kadencijos dalį, jeigu ji bus nušalinta.

M. Temeras prezidento įgaliojimus perėmė gegužės mėnesį, kai Senatas nubalsavo už D. Rousseff suspendavimą laikotarpiui iki 180 dienų, kol bus rengiamas apkaltos procesas.

D. Rousseff sakė, jog brazilai niekada nebūtų balsavę už žmogų, kuris ministrų kabineto nariais parinko vien baltuosius vyrus, – šalyje, kurioje daugiau kaip 50 proc. gyventojų nėra baltieji. M. Temero gegužę sudarytas ministrų kabinetas buvo griežtai kritikuojamas dėl įvairovės nebuvimo. Be to, trys jo ministrai per mėnesį buvo priversti atsistatydinti dėl įtarimų korupcija.

D. Rousseff teigimu, procesą prieš ją inicijavo buvęs žemųjų parlamento rūmų pirmininkas Eduardo Cunha (Eduardu Kunja), kuriam metama daug kaltinimų korupcija. Jis esą bandė „šantažuoti“ D. Roussef ir priversti ją užtikrinti savo Darbininkų partijos balsus, kad būtų užgniaužtas jo atžvilgiu vykdytas etikos tyrimas.

Pasak D. Rousseff, „istorijos ironija“, kad ji bus teisiama už nusikaltimus, kurių nepadarė, ir žmonių, kurie buvo apkaltinti rimtais nusikaltimais.

„Prašau jūsų, kad būtumėte teisingi sąžiningai prezidentei“, – baigdama savo kalbą drebančiu balsu pasakė ji.

Po dienos ar dviejų Senatas balsuos dėl to, ar galutinai pašalinti ją iš prezidento posto.

Prie Kongreso demonstraciją surengė keli šimtai D. Rousseff šalininkų, kurie sveikino ją, kai ji atvyko. Buvo pastatyta didžiulė siena, kuri turėjo atskirti D. Rousseff šalininkus ir apkaltą remiančius aktyvistus.

Apkaltos procesui vadovauja Aukščiausiojo Teismo vadovas Ricardo Lewandowskis. Prieš D. Rousseff kalbą jis perspėjo senatorius ir visuomenės atstovus laikytis tylos.

Kai D. Rousseff baigė kalbėti, daug senatorių ėmė ploti, tad R. Lewandowski laikinai sustabdė sesiją.

„Mes čia vykdome teismo procesą, ne politinius debatus“, – pasakė jis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

A. Tapinas. Skudurinio dizainerio šou (38)

Ne vienu savo triukšmą sukėlusiu pasisakymu pagarsėjęs mūsų mados korifėjus Juozas...

Atleidžiama A. Vaitkunskienė: įtaka merui buvo per stipri (136)

Trečiadienį Vilniaus miesto tarybos posėdyje bus sprendžiama, ar atleisti Almą Vaitkunskienę...

„Regitra“ keičia su valstybiniais numeriais susijusias taisykles (27)

Lapkričio 1 d. keičiasi valstybinio numerio sudarymo, rezervavimo ir skyrimo registruojamoms...

Gedintis Č. Juršėnas: netekau atramos (4)

Vėlų pirmadienio vakarą mirė signataro Česlovo Juršėno žmona Jadvyga. Velionei ėjo 81-mi.

Lietuvos bankas įspėja: rizika nudegti perkant NT paaugo (2)

Karštos diskusijos apie butų nuomą, jos kainas ir iš nuomos galimą uždirbti pelną pastaruosius...

NASA darbuotoja: esame pasiruošę pasauliui pranešti apie pabaigą (1)

JAV Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracijos (NASA) darbas yra tirti kosmosą ir apie...

V. Putinas prakalbo apie ginklą, žiauresnį už atominę bombą (217)

Genetiškai modifikuoti superkariai, pavojingesni už atominę bombą, neilgai trukus gali tapti...

Orai: vairuotojų laukia iššūkiai (16)

Antradienis bus sausesnis, debesų gretos praretės. Trečiadienį šalį pasieks krituliai, vietomis...

Vaistai nuo šakelės – gydo „moteriškas“ ligas, reguliuoja virškinimą, apsaugo širdį (8)

Ne veltui sakoma, jog gamtoje atsitiktinumų nebūna. Štai, pavyzdžiui, putino uogos sunoksta kaip...