aA
Miesto svečių ir gyventojų seniai nebestebina rusiškos iškabos, rodančios, kad verslo logika peržengia visuomenėje paplitusius stereotipus. Specialiai „Atgimimui” iš Tel Avivo.
Izraelis, Tel Avivas
© DELFI

„Kalbame ir rusiškai“, – vilioja pirkėjus kai kurios parduotuvės Tel Avive. Kitos nejaučia pareigos net apie tai pranešti, tiesiog jų darbo laikas ir kita svarbi informacija surašyta hebrajiškai ir rusiškai.

Oficialieji ženklai Tel Avive laikosi taisyklės informaciją pranešti hebrajiškai, angliškai ir arabiškai. Tuo tarpu verslas jau seniai užuodė, kad rusų kalba atvers kelią tiek į iš buvusių sovietinių respublikų atvykusių piliečių, tiek į gausybės rusų turistų širdis. Į visą šitą rusėjantį miesto kraštovaizdį įsipina lyg niekur nieko akivaizdžiomis nuorodomis į Rusiją pasidabinę verslai, pavyzdžiui, verslo konsultantų agentūra „Maskva“.

Visos šios rusiškos „logistikos“ viena iš auditorijų yra, žinoma, rusakalbiai izraeliečiai. Skaičiuojama, kad iš buvusios SSRS į Izraelį, pasinaudodami „sugrįžimo teise“, atvyko apie milijonas žmonių. Kai kurie iš jų yra kilę iš maišytų šeimų, jokia paslaptis, kad buvo ir tokių, kurie iš vietinių rabinų pirkdavo netikrus kilmės pažymėjimus arba sudarė fiktyvias santuokas. Todėl kai kurie jaučiasi, kad su šia valstybe neturi nieko bendra. Visuomenės neigiamas nusistatymas šios gausios grupės atžvilgiu taip pat skatina ieškoti sąsajų su toli palikta kultūra.

Rusakalbiai Izraelyje yra vertinami prieštaringai. „Labai mieli ir darbštūs žmonės“, „Labai išsilavinę, padarė didelį įnašą į šalies technologijas ir kultūrą“, – teigia kai kurie, ypač jaunimas, turintis gerai integruotų rusakalbių draugų.

„Apie trečdalis jų net ne žydai“, „Jie pasipūtę ir mano, kad jų kultūra geriausia“, – raukosi kiti. Neigiamas nusistatymas rusakalbių izraeliečių atžvilgiu prieš dvejus metus išgyveno pakilimą, kai buvo aptikta neonaciams prijaučianti rusakalbio jaunimo grupuotė. Ji užpuldinėjo žmones, dėvinčius religinę atributiką, įžeidinėjo juos, piešė įžeidžius grafitus ant pastatų ir savo išpuolius filmavo. Tuomet pradėta kalbėti, kad imigracijos į Izraelį taisykles reikėtų griežtinti, kad neturėtų atvykti „kas tik nori“. Kartu buvo susirūpinta rusakalbių integracija į visuomenę per švietimą.

Kita tikslinė grupė, vartojanti rusų kalbą, yra turistai. Dėl bevizio režimo su Rusija Izraelį kasmet aplanko šimtai turistų, lenkiančių savo skaičiumi netgi amerikiečius. Kai kurie iš jų – itin turtingi, iš jų, kaip ir kitų turistų, šalies ekonomika kasmet gerokai pasipelno. Todėl vienokie ar kitokie rusakalbiai ekonomikai labai reikalingi, o jiems pritaikyta infrastruktūra tai tik įrodo. Rusų kalbos reikalingumas sukuria naujus verslus: siūlomi darbai skambučių centruose ir pan.

Prie universiteto vartų įeinančiųjų rankines tikrinantis tamsaus gymio apsauginis (galima spėti, kad kilęs iš Artimųjų Rytų) klausia: „Kalbi angliškai, rusiškai?“ Pabandau paeksperimentuoti: „Rusiškai“. „Tavo ieškomas centras yra tiesiai, tiesiai ir į dešinę“, – sako tvarkinga rusų kalba su žaviu akcentu.

Rusakalbiai Tel Avive dažnai dirba visokius „logistinius“ darbus – rusiškai kalbant išgirsi valytojus, remontininkus, pardavėjas. Galbūt ir kitiems sunku iš jų neišmokti.

Susidurdami su šios gausios grupės socialinėmis problemomis, politikai pradeda kalbėti, kad rusakalbius reikėtų geriau integruoti per švietimą. Kitaip tariant, suhebrajinti. Kol kas vienu veiksmingiausių integracijos mechanizmų laikoma armija, kurioje rusakalbiai jaunuoliai priversti nuolat kritinėse situacijose veikti kartu su bendraamžiais, taip pat joje pasiūloma galimybė maišytos kilmės ar nepraktikuojantiems atsiversti į judaizmą.

Ko gera, dar veiksmingesnis rusakalbių integracijos mechanizmas būtų visuomenės pasirengimas priimti ir įvertinti jų kultūrą ir skirtingos patirties padiktuotus elgesio modelius. Verslo bendruomenė to link jau žengė ne vieną žingsnį.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Bakas: Skvernelis yra Seimo valdančiųjų partijų lyderių įkaitas (153)

Praėjusią savaitę Lietuvos valstiečių ir žaliųjų ( LVŽS ) frakcijos durimis Seime trenkęs...

Milžinų keliais Šiaurės Airijoje keliavę lietuviai: sunku patikėti, kad tai sukūrė gamta (62)

Pirmoje pasakojimo apie Šiaurės Airiją dalyje pasakojau, kad šią Jungtinės Karalystės...

Barbariškai traumuotam Slavickui koja sulaužyta dviejose vietose, operuos Belgrade specialiai DELFI iš Belgrado (1)

Pasitvirtino niūriausios prognozės: Marijampolės „Sūduvos“ gynėjui Vaidui Slavickui...

Žiniasklaida: „Swedbank“ susijęs su cheminio ginklo programa Sirijoje, mini ir Lietuvą (122)

„Swedbank“ minimas dar vienoje skandalingoje istorijoje. Žiniasklaidoje rašoma, kad bankas...

„Sūduva“ su Čempionų lyga atsisveikino be kraupiai traumuoto Slavicko (95)

Antradienį vakare Čempionų lygos pirmo atrankos etapo atsakomosiose rungtynėse Marijampolės...

Patarėjai prisiminimus apie darbą su Grybauskaite išliejo feisbuke (389)

Dešimt metų Lietuvai vadovavusi Dalia Grybauskaitė penktadienį perdavė naujajam prezidentui...

Ciklonas siautės Lietuvoje: sinoptikai skelbia, kuriuos miestus užgrius liūtis (3)

Trečiadienio orus ir toliau lems į rytus nuo Lietuvos esantis ciklonas. Po debesuotos nakties daug...

Europos Parlamentas išrinko Ursulą von der Leyen naująja Europos Komisijos vadove (128)

Vokiečių politikė Ursula von der Leyen antradienį užsitikrino Europos Parlamento palaikymą ir...

Nausėda turi konkrečių pasiūlymų dėl moterų į ministrų postus žada susitikti su valdančiaisiais (90)

Prezidentas Gitanas Nausėda ketina šią savaitę susitikti su valdančiųjų partijų atstovais...

Nausėda svarsto dialogą su Baltarusija (113)

Prezidentas Gitanas Nausėda sako esantis pasirengęs gerinti santykius su Baltarusija, bet žada...