aA
Nieko nuostabaus, kad pasaulis daug tikisi iš būsimo Jungtinių Valstijų ir Rusijos vadovų susitikimo. Net tai, kad jis numatytas balandžio 1 d. – Melagių ir Juokų dieną (kitur ji vadinama Kvailių diena), tai yra didžiųjų valstybių dvidešimtuko lyderių derybų Londone išvakarėse, nesumenkina į jį dedamų vilčių. Žmonėms visoje planetoje sunku ir be tiesioginės šių branduolinių šalių konfrontacijos, nes ekonominės krizės šmėkla, atrodo, tebesklando ir daug kur ji jau rodo savo nagus.
<font color=#6699CC><b>Nuomonė.</b></font>  Melagių diena ir JAV bei Rusijos santykiai
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Ypač gerai nusiteikęs Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas. Jis pasidžiaugė pozityviais signalais, kuriuos jam siunčia Barackas Obama, ir tikisi atversti naują abiejų šalių santykių puslapį. Londone bus tariamasi daugeliu klausimų – nuo ginkluotės sumažinimo iki kovos su terorizmu. Praėjusį savaitgalį dėl to Ženevoje buvo susitikę JAV ir Rusijos diplomatijos tarnybų vadovai Hillary Clinton ir Sergejus Lavrovas. Šiame susitikime taip pat neapsieita be pikantiško nesusipratimo, tačiau šalys viena kitą suprato.

Vis dėlto keista, kad vienas į valdžią atėjęs lyderis gali taip pakeisti dviejų galingų valstybių santykius. Turiu galvoje B. Obamą, kuris, atrodo, vienu mostu nubraukė tai, ką užsienio politikoje nuveikė George‘as W. Bushas. Svarbu net ne tai, kad jis jau pažadėjo sumažinti JAV kariuomenę Irake, siekti ryšių su Afganistano talibais ar derėtis su radikaliais palestiniečiais. Jo iniciatyva „perkrauti“ santykius su Rusija tapo geros vilties ženklu. Žavingoji politikos naujokė valstybės sekretorė H. Clinton, nors daug kam ir nekelianti pasitikėjimo kaip užsienio politikos strategė, lyg gaivaus vėjo gūsis ėmė įgyvendinti jaunatviškai veržlų B. Obamos kursą dalykiško dviejų sistemų bendravimo link. Apžvalgininkai juokauja, kad naujasis JAV prezidentas gal ir neįžvelgs Rusijos vadovo sielos gelmių, vos pažiūrėjęs jam į akis, kaip buvo tarp G. W. Busho ir Vladimiro Putino, tačiau bent jau stengsis suprasti bendraamžį partnerį.

Ir vis dėlto kodėl keista? Laikraštis „USA Today“ spėja, kad pirmieji B. Obamos žingsniai Rusijos link yra pasmerkti žlugti. Juk prisimename ne tokio jau slapto laiško D. Medvedevui esmę: jei Maskva liausis remti Irano branduolinę programą, tai Vašingtonas sustabdys arba visai atsisakys priešraketinio skydo dislokavimo Lenkijoje ir Čekijoje. Laikraščio apžvalgininkas Leonas Aronas rašo, kad idėja gera, verta pabandyti, tačiau nesėkmė garantuota. Kodėl? Šie mainai prieštarauja strateginiams D. Medvedevo ir V. Putino išskaičiavimams. Jei kalbėtume Kremliaus mėgstamų šachmatų kalba, Vašingtonas nori pėstininką iškeisti į žirgą. Juk Rusija iš Bušero atominės jėgainės statybos uždirba milijardą dolerių, be to, parduodama ginkluotę, taip pat raketas „žemė-žemė“, dėl krizės išsekusį iždą papildo dar milijonais dolerių. Taigi kritus naftos ir dujų kainoms, karinė prekyba ir bendradarbiavimas su Iranu Maskvai yra kone vienintelis valstybės maitinimo šaltinis. Tačiau svarbiausia, kad tokia valstybė gali jaustis galinga imperija, ko ir siekia Rusijos vadovai nuo pat Boriso Jelcino laikų.

Palaikyti gerus santykius su Iranu – reiškia išlaikyti ir kito Rusijai svarbaus regiono – Kaukazo – musulmonų palankumą. Tai svarbi Maskvos korta, varžantis diplomatiniais ir karinės jėgos raumenimis su Gruzija ir su Vidurio Azijos režimais, galų gale bendradarbiaujant su Iranu Kaspijos jūros regione. O ką mainais į Iraną siūlo Vašingtonas? Prie Gdansko ir radiolokacinės stoties Čekijoje nedislokuoti kažkokių 10 raketų, kurios kažin ar kada apskritai bus panaudotos. Ar jos gali būti atsvara 700 Rusijos balistinių raketų, nutaikytų į Vakarus? Tuo labiau kad amerikiečių skydas bus atsuktas visai į kitą pusę... Todėl, kaip rašo „USA Today“, norint atmesti Vašingtono primetamą ėjimą didžiojoje šachmatų lentoje, nereikia būti didmeistriu Gariu Kasparovu. Laikraštis B. Obamai pataria tiesiai šviesiai: nelaukite oficialaus jus tenkinančio Maskvos atsakymo, o jau galvokite apie kitą ėjimą, nes rusai jį jau žino...

Iš tikrųjų Melagių diena, kai vyks Rusijos ir Amerikos lyderių susitikimas, čia niekuo dėta. Tiesiog tą dieną daugiau humoro ir fariziejiško optimizmo.

„Užsienio įvykių komentaras“ – pirmadienį, trečiadienį ir penktadienį 17.55 val., kart. kitos darbo dienos rytą 6.35 val.

Žinių radijas
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Nuostabi Europos sala, į kurią šiemet lietuviai traukia šniūrais: dažną keliautoją pastūmėjo atsitiktinumas (1)

Laikais, kai kelionių kryptis diktuoja jau nebe tiek pomėgiai, anksčiau aplankytos šalys, o daliai...

Roma Macijauskaitė | D+

Jau 10 metų Turkijoje gyvenanti psichologė Sigita: lietuvės tvirtesnės už pietietes, o vyrams yra ko pasimokyti iš turkų

Gyvendama Turkijoje Sigita Dabulskytė konsultuoja tiek turkus, tiek nuotoliniu būdu – lietuvius....

Mažo miestelio paplūdimyje lietuvis su latve atidarė puikią vietą pavalgyti: žmonių tiek, kad nusidriekia išalkusių eilės (8)

Nedideliame Latvijos miestelyje, Preiliuose, yra tokia žavinga vieta – „Pampūkas“. Ir tai ne...

Praėjus mėnesiui po karantino nutraukimo, paskelbė ribą po kurios vėl sugrįš ribojimai (61)

Vyriausybė jau planuoja grįžti prie tam tikrų ribojimų. Kokie jie bus ir nuo kada įsigalios,...

„Sodros“ veiksmai vyrą šokiravo: netikėtai iš sąskaitos nurašė šimtus eurų, nors žadėjo kitaip (34)

Pirmadienį „Sodra“ gyventojus informavo, kad po karantino vėl atėjo laikas mokėti...

Dar vienas karjeros vingis: kaip ir kodėl „Grizzlies“ lyderis Valančiūnas atsidūrė Naujajame Orleane? (28)

Devintąjį sezoną NBA lygoje pradėsiantis Jonas Valančiūnas jo išvakarėse bus priverstas...

Vladimiras Laučius. Hibridinio karo cirkas (261)

Dviejų agresyvių Spalio revoliucijos palikuonių – Rusijos ir Baltarusijos – kaimynystėje...

Giedrius Petkevičius/Sausuolis | D+

Šių bombonešių sraigtų triukšmas ne vienam naciui tapo paskutiniu jų gyvenime girdėtu garsu I dalis

Ar jums teko kada atsidurti vyriškoje kompanijoje, kurioje degustuojamas alus ar stipresni gėrimai...

Alytiškius ne juokais išgąsdino niežų protrūkis tarp nelegalių migrantų: gydyti vis dažniau tenka ir kitas ligas (184)

Alytaus ligoninės medikams pavyko išgelbėti dviejų apnuodytų nelegalių migrantų vaikų...

Mykolas Majauskas su mylimąja Lina susilaukė antrosios atžalos (9)

Politikas Mykolas Majauskas su mylimąja Lina Svidinskaite sūpuoja naujagimį. Porai gimė sūnus.