2004 metų Nobelio taikos premija atiteko Kenijos aplinkosaugos viceministrei Wangari Maathai už jos įnašą į tausojančią plėtrą, demokratiją ir taiką. W. Maathai yra pirmoji Afrikos pilietė, pirmoji Afrikos ir dvyliktoji pasaulio moteris, laimėjusi taikos premiją.
Wangari Mathai
© Reuters/Scanpix
2003 metų taikos premija buvo paskirta Irano žmogaus teisių gynėjai Shirin Ebadi.

"Taika žemėje priklauso nuo mūsų sugebėjimo išsaugoti savo gyvenamąją aplinką. W. Maathai veda visus į kovą už ekologiškai gyvybingą socialinę, ekonominę ir kultūrinę Kenijos ir visos Afrikos plėtrą. Jos holistinis požiūris į tausojančią plėtrą apima demokratiją ir žmogaus teises, ypač moters teises. Ji mąsto globaliai, o veikia lokaliai", - skelbiama Norvegijos Nobelio komiteto pareiškime.

W. Maathai 10 milijonų Švedijos kronų (3,81 milijono litų) premija, įsteigta švedų filantropo Alfredo Nobelio, bus įteikta gruodžio 10 d. Osle.

W. Maathai vadovauja "Žaliosios juostos judėjimui", kurio nariai Afrikoje jau pasodino 30 milijonų medžių, kad apsaugotų aplinką. Per daugelį metų nenutrūkstamo miškų kirtimo Kenijoje miškai dengia tik 1,7 procento šalies teritorijos.

Gimusi 1940 metais, ji teigia, kad medžių sodinimas lėtina dykumų plėtimąsi, apsaugo miško ekosistemas, žmonėms yra kuro, statybinių medžiagų ir maisto šaltinis ateities kartoms.

Tarptautinį pripažinimą W. Maathai pasiekė devintąjį XX amžiaus dešimtmetį, kai ėmėsi įgyvendinti savo planus, kuriuos palaikė buvęs Kenijos prezidentas Danielis arap Moji. Ji pirmiausia įsteigė parką sostinėje Nairobyje.

W. Maathai yra pelniusi jau daug garbingų apdovanojimų. Jos vadovaujamas "Žaliosios juostos" judėjimas apdovanotas "Teisingos gyvensenos" prizu, kuris kartais vadinamas alternatyvia Nobelio premija, taip pat Petra Kelly premija už aplinkosaugą (2004). 2004 m. kovą jai teko populiaraus norvegų rašytojo Josteino Gaardnerio ir jo žmonos Siri Dannevig premija "Soiphie Prize".

Išrinkta iš 194 kandidatų

Norvegijos Nobelio komiteto, kurį sudaro 5 nariai, pirmininkas Ole Danboltas Mjoesas paskelbė nugalėtoją iš 194 kandidatų. Tarp pretendentų buvo ir karą su Irako prezidentu Saddamu Husseinu pradėję JAV prezidentas George'as W. Bushas bei Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Tony Blairas.

Rimtu kandidatu laikytas ir egiptietis Mohamedas ElBaradei. Daug pastangų jo vadovaujama TATENA pastaraisiais metais įdėjo, kad būtų įveiktos krizės Šiaurės Korėjoje, Irane ir Irake.

Norvegijos visuomeninė televizija NPK premijos skyrimo išvakarėse priminė dar 2001 metais Norvegijos Nobelio instituto vadovo Geiro Lundestado sakytus žodžius, kad XXI amžiuje taikos premija gali būti skiriama veikėjams, pasižymėjusiems aplinkosaugos srityje, roko žvaigždėms ar net žurnalistams.

NPK spėjo, jog premija atiteks aplinkosaugoje nusipelniusiam žmogui - Kenijos aplinkosaugos viceministrei Wangari Mathai arba rusui Aleksandrui Nikitinui, atskleidusiam pasauliui Sovietų Sąjungos karinio branduolinio laivyno paslaptį - kaip 1965-1989 metais buvo laidojamos radioaktyvios atominių laivų reaktorių atliekos.

Dar likus pusvalandžiui iki Nobelio taikos premijos skyrimo susijaudinusi W. Mathai sakė girdėjusi iš vieno norvegų diplomato, kad būtent jai teks premija. "Esu labai sujaudina. Nežinau net ką sakyti".

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Apskaičiavo, kas bus Lietuvoje po penkerių metų (250)

Gyventojų skaičiaus mažėjimas Lietuvoje tampa grėsmingas. Naujausiais duomenimis, dėl...

Užsieniečių darbas Lietuvoje: kur ir už kiek dirba (65)

Ukrainos, Rusijos, Baltarusijos, Moldovos darbininkų Lietuvoje kai kurios įmonės laukia...

Kodėl Japonijoje nėra populizmo? (17)

Dešiniojo populizmo bangai besiritant per Europą, Jungtines Amerikos Valstijas, Indiją ir kai...

Mokslininkai išsiaiškino, kokio mikroelemento trūkumas itin svarbus vėžio išgyvenamumui (17)

Neseniai su krūties vėžiu sergančiomis lenkėmis atlikto tyrimo metu atskleista, kad moterys,...

Po paslaptingos modelio žūties Klaipėdos viešbutyje – sukrečiantis pokalbis (141)

Praėjusių metų lapkričio pabaigoje Lietuvą sukrėtė netikėta merginos žūtis – Klaipėdoje,...

Dvyliktasis Dakaro etapas: ilgiausią išbandymą atlaikė visi Lietuvos ekipažai Juknevičius artėja rekordo link, atnaujinta 06.59 (284)

Išbandymų dieną atlaikė visos Lietuvos komandos. Antanas Juknevičius ir Darius Vaičiulis...

Portlande Sabonio pastangos neišgelbėjo „Pacers“ nuo nesėkmės

NBA čempionate ketvirtadienį vakare penkių pergalių seriją siekė pratęsti Indianos „Pacers“...

Kodėl skandinaviškas stilius tampa keiksmažodžiu? (5)

Kai išgirstu ar pamatau žodžius „skandinaviškas stilius“ ar „skandinaviškas interjeras“,...

Kaip lietuviškoje fermoje veikia melžimo robotas ir kodėl karvės jį myli (2)

„Viskas yra robotizuota, ateini į tvartą ir nėra su kuo pasibarti“ – juokauja Žemės ūkio...

Jus stebi ne tik jūsų telefonas ir kompiuteris, bet ir automobilis (7)

Jūsų telefonas jūsų klausosi. Jūsų išmanusis televizorius jus stebi. Jūsų apsilankymai...