aA
Silpstant visuomenės pasitikėjimui prezidentu Vladimiru Putinu, Kremlius svarsto galimybę pakeisti rinkimų taisykles, siekdamas užtikrinti parlamento kontrolę prieš priimant potencialiai svarbius sprendimus, kurie galėtų pratęsti V. Putino valdymą.
Vladimiras Putinas
© Itar-Tass / Scanpix

Vadovaujantis Rusijos konstitucija, 2024 m. turėtų pasibaigti paskutinioji V. Putino prezidentavimo kadencija. Nors jis dar nedavė viešų užuominų apie savo ateities planus, prezidento padėjėjai ir patarėjai ieško būdų, kaip pratęsti jo valdymą, jau ir taip besitęsiantį ilgiausiai nuo sovietų diktatoriaus Josefo Stalino laikų, teigia su situacija susipažinę asmenys. Tam gali tekti išlaikyti valdančiosios Vieningosios Rusijos partijos dviejų trečdalių balsų daugumą parlamente, būtiną konstituciniams pakeitimams padaryti.

Tačiau, likus mažiau nei 18 mėnesių iki parlamento rinkimų, Vieningosios Rusijos populiarumas smunka kartu su V. Putino – ir tai nenuostabu, turint omenyje, kad gyventojų pajamos mažėja jau penkerius metus iš eilės. Apklausos rodo žemiausius rodiklius per 13 metų, o partijos kandidatai pralaimėjo keliuose pastaruosiuose regioniniuose rinkimuose, nepaisant Kremliaus monopolinės sistemos kontrolės.

„Šiai dienai visi Vieningosios Rusijos veiksmai ir iniciatyvos turi tik vieną rezultatą – augančias protesto nuotaikas šalyje, – rašė dienraštis „Moskovskij komsomolec“. – Regionuose žmonės vengia jos kaip maro.“ Vadindamas partiją „nuodinga“, paprastai Kremlių palaikantis laikraštis svarsto, kad ją reikėtų išformuoti.

Šiuo metu Kremlius svarsto galimybę sumažinti partijų sąrašuose išrinktų vietų skaičių 450 narių Valstybės Dūmoje, žemesniuosiuose parlamento rūmuose, nuo pusės iki 25 proc., remiantis dviejų su situacija pažįstamų asmenų, panorusių likti anonimais, liudijimais. Likusi dalis būtų išrinkta vietiniuose rajonuose, kur daugelis Kremliui palankių kandidatų, siekdami išvengti Vieningosios Rusijos narystės stigmos, balotiruojasi kaip nepriklausomi kandidatai.

Vladimiras Putinas
Vladimiras Putinas
© Reuters / Scanpix

Pakeitimai įsigaliotų prieš artėjančius 2021 m. parlamento rinkimus, suteikiant V. Putinui visišką naujojo parlamento kontrolę likus trejiems metams iki jo kadencijos pabaigos, teigė vienas iš šaltinių. Kremlius jau anksčiau keletą kartų keitė proporcijas, kad šios atitiktų jo rinkimų poreikius – šiems pakeitimams konstitucijos perrašyti nereikia. Valdžios institucijos griežtai kontroliuoja, kas gali patekti į vietos rinkimus, ir paprastai blokuoja opozicijos kandidatus.

Mišri balsavimo sistema 2016 m. padėjo Vieningajai Rusijai užsitikrinti trijų ketvirčių daugumą su vos 54 proc. balsų, nes Kremliui palankūs kandidatai vietiniuose rajonuose sėkmingai balotiravosi kaip nepriklausomi kandidatai. Tačiau partijos simpatijos nuo to laiko sumažėjo iki trečdalio – visuomenė kaltina valdžios institucijas dėl blogėjančio gyvenimo lygio. Šeši Kremliaus remiami kandidatai į gubernatorius rugsėjo rinkimuose atsisakė partijos užnugario ir balotiruojasi kaip nepriklausomi kandidatai.

Su dabartine rinkimų sistema 2021 m. Vieningoji Rusija geriausiu atveju surinktų paprastą daugumą Dūmoje, tvirtina Vladimiras Žirinovskis, nacionalistinės liberalų demokratų partijos – vienos iš kitų trijų Dūmos partijų – lyderis. „Vieningoji Rusija šalies mastu vargiai viršytų 20 ar 30 proc. – tokios mūsų prognozės.“

Vladimiras Žirinovskis
Vladimiras Žirinovskis
© Itar-Tass / Scanpix

Nors komunistai ir V. Žirinovskio LDPR retai ginčija Kremliaus iniciatyvas, regioniniu lygmeniu jie kelia vis didesnę grėsmę, o Dūmoje gali priversti valdžios institucijas nenorom daryti nuolaidų.
Tvirta pozicija parlamente suteiktų V. Putinui daugiau erdvės manevrams. 66-erių metų Rusijos prezidentas galėtų sau leisti keisti vaidmenis, ir toliau išlaikydamas valdžios vadeles – kaip valdančiosios partijos vadovas ir ministras pirmininkas su išplėstine konstitucine valdžia, teigė du šaltiniai, artimi Kremliui ir valdančiajai partijai.

Tačiau dar neaišku, ar pats V. Putinas palaikytų tokį perėjimą, nes valdžios perdavimas į parlamento rankas prieštarautų prezidentinei sistemai, kuri Rusijai labai tinka, pabrėžė Maskvoje įsikūrusio Politinės informacijos centro vadovas Aleksejus Muchinas.

Pastangos įvilioti kaimyninės Baltarusijos lyderį į galimą susijungimą su Rusija – tai leistų V. Putinui tapti jungtinės valstybės vadovu – žlugo. O šiais metais Kazachstano prezidento Nursultano Nazarbajevo žengtas žingsnis – atsisakyti prezidento įgaliojimų, tačiau ir toliau vadovauti užsienio politikai ir saugumui – nedaugeliui atrodo kaip realistiškas modelis Rusijai, nes naujai išrinktas prezidentas teoriškai galėtų atmesti V. Putino sprendimus.

Kremliaus politinio konsultanto Sergejaus Markovo teigimu, Rusijos lyderiui pakartotinai atsisakius panaikinti kadencijos ribas, diskusijos apie galimus 2024 m. scenarijus atsidūrė aklavietėje. „Bet kuriuo atveju, nepriklausomai nuo to, ką jis galiausiai nuspręstų, V. Putinui reikės stiprios parlamento paramos“, – pabrėžė jis.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(30 žmonių įvertino)
3.0667

Top naujienos

Gyvai / Išskirtinai DELFI Dienai – Ingrida Šimonytė. Apie sprendimus prieš Seimo rinkimus vyksta apklausa (23)

Išskirtinai DELFI DIENAI – Ingrida Šimonytė. Apie sprendimus prieš Seimo rinkimus, būtinas, bet...

Venckienės tėvai sulaukė atsakymo iš Prezidentūros (160)

Į prezidentą Gitaną Nausėdą rugsėjo pradžioje kreipęsi buvusios teisėjos Neringos Venckienės...

Socialiniame tinkle paauglys išgarsėjo akimirksniu: kaip pasiskiepyti preš tėvų valią (7)

Kaip pasiskiepyti prieš tėvų valią? Tokį klausimą socialiniame tinkle iškėlęs paauglys...

Jei norite gauti daugiausiai naudos sveikatai, teks keisti įpročius: pasakė, kaip paruoštas pomidoras sveikiausias

Buityje tai daržovė , botanikoje – uoga, o pagal Europos Sąjungą – vaisius. Kad ir kaip...

Vėstant orams – gera prognozė dėl šildymo kainos (24)

Spalį, šildymo sezono pradžioje, vidutinė centralizuotai tiekiamos šilumos kaina šalyje turėtų...

Specialistai ir garsios mamos apie viešus žvaigždžių vaikų gyvenimus: kaip žinomumas atsiliepia mažųjų raidai? (3)

Žinomumas neabejotinai turi savo kainą ir būtent dėmesys - kartais pageidaujamas, o kartais...

Seime jau skamba nuogąstavimai: naujas įstatymas gali taikytis į asmenų privačią erdvę (45)

Antradienį Seime pateikiant naujos redakcijos Lygių galimybių įstatymo projektą skambėjo...

Naftos kainų šokas, kokio pasaulis seniai nematė, – pačiu netinkamiausiu ekonomikai metu (76)

Rekordinis naftos kainų šuolis po dronų atakos Saudo Arabijos naftos perdirbimo gamykloje ištiko...

Rinktinių nariai nuotaikingai prisijungė prie Kauno „Žalgirio“ treniruočių (9)

Sezonui besirengianti Kauno „Žalgirio“ komanda antradienį į rytinę treniruotę pagaliau...

Vilniaus širdyje – prancūziška dvasia alsuojantis skonių festivalis

Antradienį Vilniaus paveikslų galerijos kieme – šurmulys ir triukšmas: čia vyksta prancūziško...