aA
Didžiosios Britanijos ministrės pirmininkės Theresos May laukia sunki kova siekiant savo šalies parlamento pritarimo neseniai su Briuseliu pasiektam „Brexit“ susitarimui. Pastarasis britų parlamentui bus pateiktas gruodį.
Nežinoma teritorija: kas atsitiks, jeigu britų parlamentas nepritars „Brexit“ susitarimui?
© Reuters / Scanpix

Pralaimėjimas Bendruomenių Rūmuose, kurių nariai yra griežtai pasisakę prieš susitarimą, gali sukelti didžiulį neapibrėžtumą.

„Brexit“ be jokio susitarimo

Didžioji Britanija oficialiai išreiškė norą išstoti iš Europos Sąjungos ateinančių metų kovo 29 d., kai prieš dvejus metus aktyvavo Lisabonos sutarties 50-ąjį straipsnį. Th. May jau yra perspėjusi šalies parlamento narius, kad jeigu šie nepritars jos planui, šalis rizikuoja po minėtos datos palikti ES be jokio susitarimo.

Tai reikštų, kad per naktį Britanija nutrauktų ryšius su artimiausia prekybos partnere. Baiminamasi, kad tokiu atveju bus nutupdyti keleiviniai lėktuvai, gali imti trūkti vaistų, susidaryti spūstys uostuose ir greitkeliuose.

Dešimtys aršių „Brexit“ šalininkų, vedamų kietosios linijos atstovo parlamentaro Jacobo Reeso-Moggo, mano, kad išstojimas be jokio susitarimo būtų net geresnis variantas už dabartinį susitarimą, dėl kurio Britanija išliks artima blokui.

Tačiau tokiam požiūriui trūksta daugumos paramos parlamente. Parlamentarai yra pažadėję neleisti tokiam scenarijui materializuotis. Tačiau išlieka neaišku, kaip jie galėtų sustabdyti įstatymo dėl išstojimo iš ES įsigaliojimą.

Parlamentarai baiminasi, kad pačioje Britanijoje ir finansų rinkoje gali kilti chaosas. Dėl to šeštadienį perspėjo ir britų iždo sekretorius Philipas Hammondas.

„Jeigu mes išstosime iš ES be jokio susitarimo, neabejoju, kad sulauksime pasekmių JK ekonomikai, kurios bus labai labai rimtos, labai trikdančios ir labai neigiamos darbo vietoms ir klestėjimui ateityje“, – BBC sakė jis.

Naujas susitarimas

Balsavimas dėl „Brexit“ Britanijos parlamente planuojamas gruodžio 10 d., o vėliau tą savaitę būtų rengiamas dar vienas ES viršūnių susitikimas. Jeigu britų parlamentarai susitarimą atmes, Th. May teks vykti į Briuselį ir keisti tam tikrus susitarimo elementus, kad namie susitarimui būtų pritarta.

ES lyderiai jau perspėjo, kad iš naujo prie derybų stalo nesės. Tačiau kylant grėsmei, kad įvyks „Brexit“ be jokio susitarimo, jie gali ir nusileisti.

Laikraštis „The Sunday Telegraph“ skelbia, kad keli britų vyriausybės nariai ir ES diplomatai slapta dirba prie „plano B“ pasiūlymų. Esą aptarinėjami galimi Londono santykiai su Briuseliu, kurie būtų panašus į dabartinį ES susitarimą su Norvegija, kuri nėra ES narė, bet priklauso Europos bendrajai rinkai.

Nors buvimas bendrojoje rinkoje numato ir laisvą ES piliečių judėjimą į Britaniją, o tam nepritaria Th. May ir daugelis pasisakančiųjų už „Brexit“, manoma, kad toks požiūris galėtų sulaukti didesnės paramos ir galimo pritarimo antrojo balsavimo metu.

Alternatyvos

Už šio scenarijaus ribų – dar didesnė nežinomybė. Britanijos konservatoriai parlamente gali vėl atnaujinti pastangas pakeisti Th. May partijos vadovės poste. Reikėtų 48 parlamentarų (15 proc. visų konservatorių parlamente) parašų inicijuoti partijos vadovo pakeitimą. O jai pakeisti reikėtų daugumos balsų partijoje.

Savo ruožtu britų premjerė gali padaryti galą parlamentinei aklavietei ir paskelbti pirmalaikius rinkimus. Tiesa, tam reikėtų dviejų trečdalių visų parlamento narių pritarimo.

Paprasta visų parlamento narių dauguma taip pat galėtų nuversti jos vyriausybę, surengdama balsavimą dėl pasitikėjimo ja. Tuomet būtų formuojama nauja vyriausybė, jeigu parlamentarams pavyktų susitarti dėl jos per dvi savaites (galbūt net dėl koalicinės vyriausybės). Priešingu atveju būtų organizuojami nauji rinkimai.

Th. May vyriausybės žlugimo tikimybė padidėjo dėl įtampos jos viduje. Vyriausybę pastiprinanti Šiaurės Airijos demokratinė unionistų partija, tvirtai pasisakanti už „Brexit“, jau pagrasino atšaukti savo paramą vyriausybę dėl „Brexit“ susitarimo.

Taip pat Britanijoje pasigirsta raginimų rengti naują referendumą, ir tam pritariančiųjų yra visose partijose. Tačiau Th. May ne kartą atmetė naujo referendumo idėją. Visgi mažiausiai tuzinui konservatorių ir opozicinėms partijos vis labiau linkstant link šios idėjos, britų premjerė, kilus aklavietei, Bendruomenių Rūmuose gali susidurti su naujo referendumo norinčia dauguma.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Kaunietis seną automobilį iškeitė į paspirtukus, bet liko be 800 Eur kompensacijos: lėšos ištirpo per porą dienų (1399)

Kaunietis Tomas nusprendė savo seną taršų automobilį iškeisti į du elektrinius paspirtukus ,...

„Bloomberg“: Lukašenka su Erdoganu juokiasi iš ES (257)

Štai ji, didingoji Europos Sąjunga, ekonominės galios atžvilgiu nusileidžianti tik JAV. Štai...

Su tariamai 30-mečiu vyru susitiko automobilių aikštelėje: tada ir prasidėjo „linksmybės“ (135)

Kadangi buvo laikas, kai dažnai vaikščiodavau į pasimatymus, todėl norėčiau aprašyti ne...

Ginekologė atsakė į aktualius klausimus apie mergystės plėvę: kam ji reikalinga ir kodėl moterys ryžtasi jos atstatymo operacijai (79)

Nekaltybės praradimas daugelio siejamas su mergystės plėvės plyšimu. Bet ar žinote, kokia yra...

Į šalį vis drąsiau žengs lietaus debesys (4)

Ketvirtadienio dieną iš vakarų priartės žemesnio slėgio laukas. Pirmoje dienos pusėje visoje...

Jurga Jurkevičienė | D+ nariams

Vyriškumo triumfas rugsėjo vendemijos fone specialiai Delfi Plius iš Romos

Pamenate vieną ekspresyviausių pasaulio kinematografo scenų – rugsėjo vendemiją (vynuogių...

Nekalta dukters frazė padėjo vyrui atskleisti žmonos neištikimybę (31)

Vyras papasakojo, kaip dukters frazė atskleidė jam žmonos neištikimybę su jų kaimynu, rašoma...

Schilleris pakomentavo gandus: Blaževičių tikrai matau sudėtyje, dėl Dimšos – pažiūrėsime (13)

Rungtynėms prieš Alytaus „Dzūkiją“ Martinas Schilleris vėl neregistravo Kauno...

„Chimki“ lieka be pergalių, Gudaitis debiutavo „Zenit“ gretose (3)

Rimas Kurtinaitis ne šiaip sau nuogąstavo dėl problematiško komandos pasirengimo sezonui....

|Maža didelių žinių kaina