Ginkluotės ekspertų komisijos išvada, kad vienos Irako raketos skrydžio nuotolis viršija JT rezoliucijų leidžiamą skrydžio nuotolį, šį penktadienį gali paskatinti JT ginkluotės inspektorius griežčiau įvertinti Bagdadą, kai jie pateiks lemiamas ataskaitas JT Saugumo Tarybai.
Jungtinių Tautų Saugumo Taryba
© EPA-ELTA
Šešių nepriklausomų ekspertų grupė priėjo prie išvados, kad Irako gaminama raketa "Al Samoud 2" yra 150 kilometrų skrydžio nuotolio, kuris pagal JT Saugumo Tarybos rezoliucijas yra draudžiamas, trečiadienį pranešė diplomatai.

Tačiau Rusijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas Jurijus Fedotovas ginčijo, kad tokia ekspertų išvada dar nėra galutinė, ir kad priimti sprendimą dėl karo arba taikos kol kas per anksti.

"Inspekcijos turi tęstis. Tai aišku", - sakė J.Fedotovas žurnalistams po trečiadienį įvykusio JT Stebėjimo, tikrinimo ir inspekcijų komisijos (UNMOVIC) patariamosios valdybos posėdžio.

Hanso Blixo (Hanso Blikso) vadovaujama UNMOVIC yra atsakinga už Irako tolimojo nuotolio raketų, cheminių bei biologinių ginklų pašalinimą.

Tačiau manoma, kad Jungtinės Valstijos ir Didžioji Britanija pasinaudos minėta ekspertų analize, kaip nauju patvirtinimu, jog Bagdadas "toliau šiurkščiai pažeidinėja" JT rezoliucijas.

Ruošdamasis penktadienį pateikti ataskaitą JT Saugumo Tarybai, H.Blixas sukvietė ekspertų grupę, kurios prašė paaiškinti, ar Irako raketų "Al Samoud 2" skrydžio nuotolis pažeidžia JT nustatytus apribojimus. Ekspertų grupės posėdžiai vyko pirmadienį ir antradienį.

JT Saugumo Tarybos rezoliucijos draudžia Irakui turėti raketas, kurių skrydžio nuotolis viršija 150 kilometrų. Tuo tarpu raketos "Al Samoud" per kelis bandymus viršijo šį apribojimą iki 40 kilometrų.

Ekspertai padarė išvadą, kad ši raketų sistema yra draudžiama, ir JT ginkluotės inspektoriai galbūt turėtų ją sunaikinti.

Inspektoriai pirmą kartą sužinojo apie šių raketų skrydžio nuotolį iš bandymų rezultatų, apie kuriuos Irakas pranešė 12 000 puslapių ginkluotės deklaracijoje, gruodžio 7 dieną pateiktoje Jungtinėms Tautoms.

Tačiau J.Fedotovas teigė, jog leistino raketų skrydžio nuotolio viršijimas yra ne tiek Saugumo Tarybos rezoliucijų pažeidimas kiek "techninis klausimas", kurį reikia iš naujo ištirti. Į dvi dienas vykusį ekspertų susitikimą buvo pakviestas ir vienas Rusijos ekspertas, kuris neatvyko, pranešė diplomatai.

Tuo tarpu Britanijos ministras pirmininkas Tony Blairas (Tonis Bleras) ketvirtadienį sakė, kad jei pranešimai apie Irako turimas tolimesnio nei leidžiama nuotolio raketas yra teisingi, Bagdadas pažeidė Jungtinių Tautų (JT) rezoliuciją, kuria reikalaujama nusiginkluoti.

"Jei šie pranešimai teisingi, ...tai labai rimta", - pers spaudos konferenciją, kuri buvo surengta po susitikimo su Australijos premjeru Johnu Howardu (Džonu Havardu), sakė T.Blairas.

"Tai jau būtų ne nutylėjimas, bet 1441-osios rezoliucijos pažeidimas", - sakė T.Blairas ir pridūrė, kad pirma dar palauks JT vyriausiųjų inspektorių ataskaitos Saugumo Tarybai, kuri turi būti pateikta penktadienį.

"Akivaizdu, kad mes palauksime (ir pažiūrėsime), ką rytoj pasakys inspektoriai", - sakė jis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Balčytis nepraranda vilties, bet jo sėkmė gali būti lemtinga socialdemokratams (20)

Socialdemokratas Zigmantas Balčytis , praėjusį pavasarį paskelbęs, kad atsisakys...

Rygos viliotinis: Latvija siekia turėti jungtį su Rusija? (186)

Išskirtinis Latvijos politikų aktyvumas Baltarusijos atžvilgiu gali tapti trukdžiu įgyvendinant...

Rusijoje laidojami Sirijoje žuvę Putino samdiniai: pasigirdo skandalingas pareiškimas (5)

Rusijos kazokas Jevgenijus Šabajevas, ligoninėje lankęs sužeistus privačius karinės bendrovės...

Valionis: mano pastabos supykdė Grybauskaitę (127)

Tuometinis užsienio reikalų ministras Antanas Valionis naujoje knygoje atmeta įtarimus, kad...

Lietuvos biatlonininkai olimpinių žaidynių estafetėje finišo nepasiekė (29)

Pjongčango žiemos olimpinių žaidynių biatlono mišrioje estafetėje 2x6 km ir 2x7,5 km...

Sniegas Kauno gatves pavertė chaosu, miestą sukaustė spūstys (11)

Antradienio popietę iškritęs sniegas Kauno gatvėse sukėlė tikrą chaosą.

Navicką vejasi nemalonūs klausimai apie vis naujus pinigus (140)

Aplinkos ministras Kęstutis Navickas , jau kelis kartus turėjęs aiškintis, kodėl jo buvusiai...

Markauskas pasakė, kas gali būti su ES parama (1)

Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas , pirmadienį dalyvavęs Žemės ūkio ir žuvininkystės...

Gydytoja pabrėžė, kada didžiausia tikimybė susirgti vėžiu – pataria, ko imtis (16)

„Kodėl krūties vėžys toks dažnas susirgimas tarp moterų?“ – šiuo klausimu pradedame...

Nerijus Mačiulis: kur „išmesti“ pinigus – nuomai ar būsto paskolai? (75)

Beveik visi anksčiau ar vėliau turime priimti sprendimą – pirkti nuosavą būstą ar jį...