Ginčas dėl kapo papildė audringą šeimos nesantaiką dėl sekso, pinigų ir valdžios tarp buvusio Pietų Afrikos Respublikos (PAR) lyderio Nelsono Mandelos įpėdinių, kai pats kovos su apartheidu ikona guli ligoninėje, būdamas kritinės būklės.
Nelsonas Mandela su šeima
© Reuters/Scanpix

Nobelio taikos premijos laureatas pagarsėjo pasaulyje dėl to, kad 27 metus praleido kalėjime, tačiau vėliau susitaikė su savo engėjais baltaisiais, tapęs pirmuoju šios šalies juodaodžiu prezidentu.

Tačiau 94 metų N.Mandelai kovojant dėl savo gyvybės, bylinėjimasis tarp jo nesutariančių giminaičių dėl buvusio prezidento paskutinio poilsio vietos virto atstumiančia vieša muilo opera.

N.Mandelos trys mirę vaikai ketvirtadienį buvo perlaidoti, kai 15 jo šeimos narių, įskaitant tris dukras ir žmoną Gracą Machel, užsitikrino paskubomis paskelbtą teismo sprendimą, nepalankų buvusio lyderio vyriausiajam vaikaičiui Mandlai.

Artimieji tvirtina, kad 39 metų Mandla, kuris yra savo klano tradicinis vadas, 2011-aisiais perkėlė tuos palaikus iš N.Mandelos vaikystės namų be kitų šeimos narių sutikimo.

Prieš palaikų perlaidojimo ceremoniją Mandla nacionalinėse televizijos ketvirtadienį transliuotoje spaudos konferencijoje išsakė piktą tiradą prieš kitus šeimos narius. Jis kaltino savo tetą, N.Mandelos dukrą Makaziwe mėginant "pasėti nesantaiką ir griovimą".

Mandla tvirtino, kad neketina viešinti šeimos "purvinų skalbinių", tačiau iškart pareiškė, kad jo brolis Mbuso "mano žmoną padarė nėščia".

Jis taip pat teigė, kad jo du kiti broliai gimė iš nesantuokinių ryšių.

Dėl šių rietenų atsirado dar daugiau priežasčių N.Mandelos šeimą vadinti Pietų Afrikos Evingais - turint omenyje JAV televizijos muilo operoje "Dalasas" vaizduojamą turtingą Teksaso šeimą, kurpiančią sąmokslus ir intrigas.

"Mandla Mandela tapo įtikinamu Dž.R.Evingu Mandelų šeimoje", - rašo portalas "Daily Maverick", lygindamas buvusio lyderio vaikaitį su to serialo antiherojumi.

Šis įnirtingas ginčas susijęs ir su paties N.Mandelos būsimojo kapo vieta. Anksčiau jis yra sakęs, kad nori būti palaidotas savo vaikystės kaime Kunu pietinėse PAR kalvose, kur gyveno pasitraukęs iš viešojo gyvenimo.

Tame kaime yra palaidoti buvusio prezidento tėvai ir jo trys vaikai, mirę 1948, 1969 ir 2005 metais.

Jo šeima tvirtino, kad Mandla nori perkelti Mandelos kapą į Mvezą ir todėl perkėlė ten jo vaikų palaikus, siekdamas įtvirtinti naująją laidojimo vietą.

PAR žmonės buvo priblokšti, sužinoję apie šios šeimos narių rietenas.

"Visuomenė stengiasi suteikti jiems erdvės rūpintis savo reikalais, tačiau jie užsiėmę savo nešvarių skalbinių demonstracijomis", - rašo Michaelas Mokoena atvirame laiške, kurį paskelbė vietos dienraštis "The Times".

"Manau, kad jie turėtų sueiti krūvon ir pamėginti išspręsti šį reikalą, o ne siuntinėti vieni kitus į teismą", - viena moteris, vardu Johanna, sakė naujienų agentūrai AFP.

Tas ginčas taip pat išprovokavo pasisakyti vieną iš PAR moralinių autoritetų - anglikonų arkivyskupą Desmondą Tutu, kuris taip pat yra Nobelio taikos premijos laureatas.

"Prašau, prašau, prašau - gal galime galvoti ne vien apie save? Tai tarsi spjauti į veidą Madibai", - D.Tutu maldavo pareiškime, vadindamas N.Mandelą vardu, kuriuo jis žinomas savo gentyje.

Tačiau skandalas tuo nesiliovė.

Atskirai gyvenanti pirmoji Mandlos žmona yra užginčijusi dvi jo tradicines santuokas, o buvusio prezidento vaikaitis taip pat yra įsitraukęs į ginčus su kaimynais dėl žemių.

Jis taip pat nuvylė parlamentą, kuriame dirba kaip valdančiojo Afrikos nacionalinio kongreso (ANC), kuriam vadovavo jo senelis, narys.

Kita parlamento narė - buvusi N.Mandelos žmona Winnie Madikizela-Mandela buvo nuteista už tai, kad 1989 metais pagrobė vieną jaunuolį, kurį vėliau nužudė jos asmens sargybiniai.

2003 metais teismas ją pripažino kalta dėl sukčiavimo, o viena prabangi privati mokykla šių metų gegužę beveik buvo pasiekusi, kad būtų areštuotas W.Madikizelos-Mandelos turtas dėl daugiau nei 10 tūkst. JAV dolerių (26,8 tūkst. litų) skolos už vieno jos giminaičio mokslus.

Mandelų šeima, kuriai priklauso trys kovos su apartheidu didvyrio trys dukros, 17 anūkų ir 12 proanūkių, vengė žiniasklaidos dėmesio per N.Mandelos politinę karjerą.

Tačiau po jo paskutinio viešo pasirodymo 2010 metais atrodo, kad kai kurie iš Mandelų negali atsispirti nepasinaudoję savo šeimos garsiu vardu.

Pats N.Mandela visada griežtai naudojo savo vardo komercinį naudojimą labdaringuose projektuose, tačiau keturi jo vaikaičiai 2010 metais įkūrė aprangos liniją "LWTF Clothing", kurios pavadinimas siejamas su jų senelio garsios autobiografinės knygos "Ilgas kelias į laisvę" akronimu.

Ant šio prekės ženklo marškinėlių nesivaržoma naudoti N.Mandelos parašo ir atvaizdų.

Jo vyriausioji dukra Makaziwe ir jos dukra Tukwini vėliau įkūrė vyno prekinį ženklą "House of Mandela".

Tarptautinio kovotojo už taiką įvaizdį taip pat temdo kitas epizodas: du jo vaikaičiai atvirai pasakojo apie savo prabangų gyvenimą tarp visuomenės elito per televizijos realybės šou "Būti Mandela".

Zenani ir jos netikra sesuo Makaziwe šiais metais pateko į pirmuosius puslapius, kai mėgino nušalinti tris direktorius, kuriuos N.Mandela buvo paskyręs vadovauti jo šeimos turtą patikėjimo teise valdančiam fondui.

Tas fondas valdo 1,7 mln. dolerių (4,55 mln. litų) pasaulinės ikonos turtą, kurį sudaro honorarai už jo autobiografiją ir meno kūriniai su jo rankos atspaudu ir kalėjimo numeriu 46664.

Seserys kaltino fondo valdytojus, įskaitant pagarbą pelniusį teisininką George'ą Bizosą - N.Mandelos artimą draugą, gynusį jį byloje, dėl kurios jis buvo pasiųstas į kalėjimą - kišantis į šeimos reikalus.

Tuo tarpu trys fondo valdytojai sakė teismui, kad N.Mandela nenorėjo, kad dukros tvarkytų jo reikalus.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Prekybininkų atstovas apie skirtingas kainas: nereikia stebėtis (27)

Tai, kad Lietuvos „Lidl“ parduotuvėse parduodamų odinių striukių kainos yra net 10–23...

A. Užkalnis. Idėja Lietuvai – atviriausia pasaulio šalis (191)

Ir aš rašiau, ir kiti rašė apie idėjas Lietuvai , bet vieną savo sumanymą būsiu pamiršęs,...

Jūrų ir oro uostų laukia neeilinės permainos (37)

Valstybės valdomos įmonės – Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija ir Lietuvos oro...

Londono taksi pavyzdys lietuviams: juose niekada nesmirdi, o vairuotojai šio darbo mokosi 5 metus (9)

Yra keli dalykai, kuriuos privalote padaryti būdami Londone . Vienas jų yra bene svarbiausias –...

L. Rumšo mirties tyrimas veda į naują dopingo skandalą (91)

Dešimtys pakuočių amfetamino, insulino, kepenų veiklą stimuliuojančių preparatų, vėžiu...

„Eurovizijos“ nugalėtojas S. Sobralis Lisabonos ligoninėje laukia donoro širdies (1)

„Eurovizijos“ dainų konkurso nugalėtojas Salvadoras Sobralis buvo išgabentas į ligoninę...

Rusijos vandenynų tyrimų laivas gali turėti slaptą tikslą (11)

„Yantar“ - vandenynų tyrimų laivas, Rusijos kariniame jūrų laivyne pristatytas 2015 metais....

Į centrinius paštus nusitaikiusiems vystytojams turbūt teks nusivilti (3)

Susisiekimo ministras Rokas Masiulis sako, kad nei ministerija, nei valstybės valdomo „Lietuvos...

Santaros Vaikų ligoninėje tėvai nufilmavo svirduliuojantį chirurgą papildyta 11.20 val. (416)

Socialiniame tinkle plinta vaizdo įrašas ir tėvų pasipiktinimas, kad Vilniaus Santaros Vaikų...

Naujausia prognozė: jau netrukus pradės mažėti dirbančiųjų (183)

Valstybė surenka dar daugiau mokesčių, o artimiausios šalies ūkio perspektyvos geros. Tačiau jau...