Privati karinė bendrovė „Vagner“ turi rimtą konkurentę. Kaip išsiaiškino televizija „Dožd“, nauja privati karinė bendrovė „Patriot“, susijusi, kaip įtariama, su Rusijos gynybos ministerija, nuo 2018 metų pavasario jau dalyvauja kariniuose veiksmuose Sirijoje, rašo tvrain.ru.
Sirija
© AFP / Scanpix

Tai, kad „Patriot“ egzistuoja, „Dožd“ korespondentui, rengusiam reportažą „Karinis komisariatas „Rusija“, pasakojo pašnekovas iš apsaugos paslaugų rinkos, vienas Gynybos ministerijos karininkas ir veteranų organizacijų atstovai. Nauja karinė bendrovė kartu su „Vagner“ taip pat minima valdžiai skirtame pareiškime („Dožd“ jį turi), kurį pasirašė atsargos pulkininkas generolas Leonidas Ivašovas, tarptautinės visuomeninės organizacijos „Garbė ir Tėvynė“ vadovas Vladimiras Petrovas ir Visos Rusijos karininkų susirinkimo komiteto pirmininkas Jevgenijus Šabajevas. Visi šie trys asmenys „Dožd“ patvirtino žinantys, kad „Patriot“ egzistuoja.

Šiame pareiškime reikalaujama apibrėžti teisinį privačiose karinėse bendrovėse tarnavusių rusų statusą. Pareiškimą artimiausiu metu ketinama išsiųsti Generalinei prokuratūrai, Aukščiausiajam teismui ir Rusijos prezidentui, teigė J. Šabajevas. Jo autoriai įspėja dėl veteranų judėjime bręstančios krizės: į Visos Rusijos karininkų susirinkimą jau trejus metus plūsta per kovas Sirijoje sužeistų asmenų skundai. Jie negauna iš valstybės „socialinės, reabilitacinės ir ekonominės“ pagalbos, nes samdomi privačių karinių bendrovių kovotojai neturi jokio teisinio statuso.

Pašnekovai iš veteranų organizacijų naują karinę bendrovę siejo su Gynybos ministerija. J. Šabajevas pasakojo, kad „Patriot“ formuojama ir iš kadrinių Rusijos karių: „Ten daugiausia imami profesionalūs piliečiai, kurie, mūsų duomenimis, iki šiol atlieka tarnybą Gynybos ministerijoje“. Tai tiek Generalinio štabo vyriausiosios valdybos specialistai, tiek karo juristai, tiek specialiųjų operacijų pajėgų kovotojai, patikslino pulkininkas generolas L. Ivašovas.

Gynybos ministerijos pareigūnas, lyginęs naują karinę bendrovę su „Vagner grupe“, pažymėjo, kad bendrovėje „Patriot“ mokami didesni atlyginimai ir geriau keliamos kovinės užduotys. J. Šabajevo duomenimis, „atlyginimai gali siekti nuo 400 tūkst. iki 1 mln. rublių, nelygu specializacija. Dirbama mėnesį ar du, ilgesnių kontraktų čia nebūna“. „Patriot“ vadai, anot J. Šabajevo, gali gauti procentus nuo šios karinės bendrovės ir jos paslaugų užsakovų sandorių.

Pašnekovas iš veteranų struktūrų aiškino, kad „Vagner“ ir „Patriot“ konkuravo dėl kontrakto, susijusio su aukso kasėjų apsauga Centrinėje Afrikos Respublikoje. Šaltinio teigimu, galiausiai kontraktas buvo sudarytas su „Vagner“ (žiniasklaida jau skelbė, kad šioje Afrikos valstybėje yra samdomų Rusijos karinės bendrovės kovotojų). Abi bendrovės taip pat dirba ir kovoja Sirijoje. „Jei „Vagner“ dažniau imasi kovinių užduočių, tai „Patriot“ daugiau užsiima pirmųjų asmenų apsauga“, - pridūrė „Dožd“ pašnekovas.

Nepasimokė: Sirijoje kovoti pradeda nauja rusų privačių samdinių bendrovė
© Twitter nuotr.

Kaip teigiama Visos Rusijos karininkų susirinkimo kreipimęsi, „Patriot“ nėra vienintelė nauja privati karinė bendrovė. „Rinkoje yra ir daugiau bendrovių. Tikslių jų pavadinimų mes nežinome, bet žinome, kad jos dirba Libijoje. Jemene, Sudane, Brunėjuje. Šiuo metu vyksta ištisa virtinė konsultacijų dėl Afrikos šalių“, - sakė J. Šabajevas.

Viena iš karinių bendrovių, dar neturinti pavadinimo, Burundyje saugo vienos Rusijos bazės statybas, „Dožd“ pasakojo pašnekovas iš Gynybos ministerijos. Du šimtai specialistų – apsaugininkų, geologų, inžinierių, statybininkų – koordinuoja savo veiksmus su Užsienio reikalų ministerija, Karinėmis kosmoso pajėgomis ir Federaline saugumo tarnyba. Apie Rusijos apsaugos projektą Burundyje per pokalbį su „Dožd“ taip pat užsiminė Ukrainos privačios karinės bendrovės „Omega Consulting Group“ vadovas Andrejus Kebkala.

„Nieko keista, kad kariškiai norėtų išsiskirti, kurti įmones ir užsidirbti pinigų iš to, ką yra įpratę daryti, - teigė Rusijos tarptautinių reikalų komiteto ekspertas Antonas Mardasovas. – Tačiau augantis tokių grupių skaičius sukuria teisinį chaosą. Kaip tai bus įteisinta? Pas mus dabar privačių karinių bendrovių nėra. Jos forminamos kaip privačios apsaugos įmonės, užsiimančios karinėmis konsultacijomis, ir vykdyti kažkokią veiklą jos gali tik užsienyje“.

Rusijos gynybos ministerija į „Dožd“ užklausas neatsiliepė.

JAV smūgis neatgrasė

2018 metų vasario mėnesį Rusijos „Vagner“ samdiniams apšaudžius JAV pajėgų pozicijas kilo rimtas susirėmimas. Per maždaug keturių valandų trukmės incidentą JAV kariai nukovė apie 200 rusų samdinių. Tačiau tai, panašu, Rusijos kariuomenės vadų neatgrasė.

MSNBC siužeto stopkadras
MSNBC siužeto stopkadras
© twitter

Tada skelbta, kad mūšyje iš viso krito nuo 200 iki 300 kovotojų. Kitiems pavyko šiaip ne taip pasislėpti nuo amerikiečių ugnies ir vėliau sugrįžti į mūšio vietą susirinkti žuvusių kovos draugų palaikų. Nė vienas kovoje dalyvavęs amerikietis, kurių buvo apie 40, nenukentėjo.

Visos detalės apie vasario 7 dienos įvykius – iš interviu ir dokumentų, kuriuos pavyko gauti „The New York Times“. Juose – pirmoji Pentagono ataskaita apie vieną kruviniausių JAV pajėgų patirčių Sirijoje nuo pat kovos su „Islamo valstybe“ pradžios.

Šį susirėmimą Pentagonas apibūdino kaip gynybą prieš Sirijos režimą palaikančias pajėgas. Per interviu Jungtinių Valstijų pareigūnai sakė, kad jie su siaubu savaitę prieš susirėmimą stebėjo šimtus besiartinančių priešininkų, lėtai slenkančias jų transporto priemones ir artileriją.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Naujas projektas sukėlė audrą: gyventojai savivaldybę kaltina korupcija (162)

Jau netrukus Senosios Šeškinės dalyje, Siesikų gatvėje, išdygs naujas daugiabučių kvartalas...

Sunkios būklės moters artimieji įsižeidė nugirdę gydytojos repliką (238)

„Kai mirs, palaidosit ir pabūsit“, – tarė Kauno klinikinės ligoninės gydytoja sunkios...

Apie olimpiadą pasvajojantis Motiejūnas: Lietuva yra mano šalis, o mano širdis – su rinktine interviu (50)

„Tai labai gabus žaidėjas. Negaliu prilyginti, kad jis toks kaip Sabonis, nes Sabonis yra toks...

Šiluma ir lietus dar nesitrauks

Ties Rusija įsitvirtinęs ciklonas ir artimiausiomis dienomis lems mūsų orus .

Pasimatyme su „Alfa vyru“ Airinu buvusi mergina: iki šiol atsimenu, kaip jis uostė mano plaukus (414)

Prieš ketverius metus buvau pasimatyme su „Alfa vyru“ Airinu Arutiunianu. Ne kaip eilinė...

Sostinėje įvyko avarija, pareikalavusi 34-erių motociklininko gyvybės (74)

Trečiadienio vakarą Vilniuje įvyko motociklininko mirtimi pasibaigusi avarija.

Garsus erotikos modelis Katie Price apgavo lietuvių dizainerę Elvyrą Monginienę: skandalas nuskambėjo užsienio spaudoje (50)

Visame pasaulyje nuogybėmis ir skandalais išgarsėjusi Katie Price , dar žinoma Jordan pseudonimu,...

Iš urvo Tailande išgelbėti berniukai turi netikėtą planą (27)

Berniukai kartu su savo futbolo treneriu kelias savaites įkalinti potvynio praleido požeminiame...

Tragiškas vakaras Prienų rajone: nukrito parasparnis, pilotas neišgyveno (51)

Trečiadienį 20.58 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas...

Anglijos paplūdimiuose – būrys girtų kirų: paukščiai svaiginosi šiukšlėse (15)

Pietvakarių Anglijoje paplūdimiuose buvo rasta dešimtys kirų, kurie „nesiorientavo ir buvo...