Trumpas pateisino Putiną
Praėjus vos kelioms valandoms po to, kai per Rusijos raketų smūgį Sumuose žuvo 35 žmonės ir daugiau kaip šimtas buvo sužeisti, JAV prezidentas Donaldas Trumpas šį išpuolį pavadino „siaubingu dalyku“. Kartu jis užsiminė, kad tai galėjo būti klaida, pabrėždamas, kad nebuvo jokio išankstinio apgalvojimo.
Jo žodžiai buvo ryškus kontrastas Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio pareiškimui: „Taip pasielgti galėjo tik visiškai išprotėjęs niekšas“. D. Trumpo pareiškimas taip pat prieštarauja jo paties specialiojo pasiuntinio Keitho Kelloggo komentarams, kuris sakė: „Šis smūgis į Sumus peržengia bet kokią padorumo ribą“.
Jamie Dettmeris rašo:
„Kremlius neigia sąmoningai taikęs į civilius gyventojus, o tai pagal tarptautinę teisę laikoma karo nusikaltimu. Tačiau Rusijos išpuoliai buvo gerai dokumentuoti – smūgiai ligoninėms, mokykloms, gimdymo namams, teatrams ... sąrašas tęsiasi. Tokia yra nusistovėjusi Maskvos karinė strategija. Tai niekada nėra širdies ir proto požiūris, veikiau geležinis kumštis“.
Anksčiau Pentagonas atvirai pažymėjo: „Mūsų vertinimu, Rusija sąmoningai taikosi į civilinę infrastruktūrą, kad terorizuotų gyventojus ir demoralizuotų ukrainiečius“. Ir tokia taktika tęsiama iki šiol.
Štai kodėl Rusijos pajėgos jau daugelį metų atakuoja Ukrainos energetikos sistemą. Kaip 2022 m. pabaigoje sakė Kyjivo meras Vitalijus Kličko, „jie nori mus sušaldyti, sunaikinti elektrą, šildymą, generatorius“.
Sirijos taktika ir Putino strategija
Dvigubas smūgis Sumams yra apgalvotas. Po pirmojo sprogimo po penkių minučių sekė antrasis, nukreiptas prieš gelbėtojus. Tai įprasta Rusijos taktika – panaši į tą, kuri buvo naudojama Sirijoje, kur buvo atakuojamos ligoninės, turgūs ir gyvenamieji rajonai.
Ir tada, ir dabar Maskva savo veiksmus teisina pareiškimais apie „karinius tikslus“. Po atakos prieš Sumus Rusijos gynybos ministerija teigė, kad raketos neva pataikė į Ukrainos kariuomenės štabą ir kad civiliai gyventojai žuvo dėl to, kad „jie buvo naudojami kaip gyvieji skydai“.
Tokie argumentai jau buvo pateikti Sirijoje, kai raketomis buvo smogta piko valandomis veikiančioms turgavietėms ir pabėgėlių stovykloms. Šio straipsnio autorius, būdamas šalies šiaurėje, tai matė savo akimis.
Karas, kurį V. Putinas vykdo, yra totalinis karas be taisyklių, rašo žurnalistas. Primenami žiaurumai Bučoje ir Irpinėjė, taip pat 1999 m. Grozno bombardavimo kampanija, privertusi daugiau kaip 100 000 žmonių bėgti iš miesto.
V. Putino pažadas 30 dienų sustabdyti smūgius elektros tinklams atrodė grynai taktinis – šaltis jau buvo atslūgęs, o Ukraina tuo tarpu pasiekė proveržį ir padidino savo raketų „Neptūnas“ nuotolį iki 1 000 km.
JAV specialiojo pasiuntinio Stevo’o Whitkoffo ir V. Putino derybas, kurios tęsėsi ir praėjusį penktadienį, vėl lydėjo optimistiniai žodžiai: „Esame ant kažko labai svarbaus slenksčio.“ Tačiau jau kitą dieną Dimitrijus Peskovas pareiškė, kad aiškaus Maskvos ir Vašingtono susitarimų plano nėra.
„Tuo tarpu ukrainiečiams belieka tik pakovoti“, – apibendrino apžvalgininkas.