aA
Naujas tyrimas parodė, kad populistinės nuotaikos Vokietijoje smarkiai aprimo, lyginant su situacija prieš dvejus metus. Tyrimo rezultatai rodo, jog tokios partijos kaip kraštutinių dešiniųjų pažiūrų „Alternatyva Vokietijai“ (AfD) praranda paramą.
Naujos nuotaikos Vokietijoje: situacija smarkiai skiriasi, nei prieš keletą metų
© Reuters / Scanpix

2018 m. pasiekęs aukščiausią tašką, dabar populizmas Vokietijos politikoje menksta, rodo ketvirtadienį paskelbtas tyrimas, kurį atliko privati Vokietijos tyrimų organizacija „Bertelsmann Foundation“.

Kaip rašo dw.com, maždaug 20 proc. Vokietijoje registruotų balso teisę turinčių gyventojų pasižymi „populistine mąstysena“. Tai mažesnis skaičius lyginant su 2018 m. duomenimis: tada, pasak tyrėjų, tokia mąstysena buvo būdinga 33 proc. rinkėjų.

„Vis stiprėjančios populistinės atmosferos tendencija Vokietijoje pakito“, – teigiama Roberto Vehrkampo, vieno iš tyrimo autorių, pranešime.

„Bertelsmann Foundation“ „Populizmo barometras“, sukurtas drauge su organizacijos „YouGov“ Vokietijos skyriumi, birželį apklausė 10 tūkst. rinkėjų: jų teirautasi, ar sutinka su aštuoniais populistiniais teiginiais apie tai, kokiais principais veikia valstybė ir visuomenė.

Populistinis požiūris tyrime apėmė politikų įsivaizdavimą kaip savo interesais besirūpinančio „korumpuoto elito“ dalį, atmetant kompromisus ar palaikant tiesioginį suverenitetą, įgyvendinamą pasitelkiant referendumus. Tyrimas taip pat analizavo populistines nuostatas „atsižvelgiant į tokias dimensijas kaip antipliuralizmas, nusiteikimas prieš institucijas ir gyventojų homogeniškumas“.

Ką tai reiškia Vokietijos politikai?

Pasak tyrimo duomenų, nusigręžimas nuo populizmo pirmiausia būdingas politinio spektro centre esantiems Vokietijos rinkėjams. 2018 m. šis rinkėjų segmentas pasižymėjo didžiausiu populistinių nuotaikų augimu.

„Politinis centras visų pirma įrodo, kad gali mokytis ir išlaikyti tvirtą požiūrį susidūrus su populistinėmis pagundomis, o tai reiškia, kad jis yra kertinis šio visuomenės nuomonės pokyčio akmuo“, – teigia R. Vehrkampas.

„Liberali demokratija į populistinę mobilizaciją reagavo atsakomąja demokratine mobilizacija, ypač politiniame centre esančių rinkėjų atveju“, – pridūrė tyrėjas.

Pastaraisiais metais Vokietijos politiką užplūdusi populizmo banga sutapo su tokių prieš institucijas ir imigraciją nusiteikusių kraštutinių dešiniųjų partijų kaip „Alternatyva Vokietijai“ iškilimu.

Tradicinės politinės stovyklos, įskaitant tokias partijas kaip centro dešinės Vokietijos krikščionių demokratų sąjunga ir Krikščionių socialinė sąjunga bei verslui draugiška Laisvoji demokratų partija (FDP), netrukdė rinkėjams judėti AfD link ir reaguodamos iš dalies pritaikė savo platformas populistinėms nuotaikoms.

Kaip teigiama tyrime, tradicinių Vokietijos politinių partijų nukrypimas į populistinių rinkėjų segmentus buvo sustabdytas.

„Pagunda perimti AfD populizmą, jį imituoti ar bent savo retorika prie jo pritapti, apėmusi dešinės Vokietijos krikščionių demokratų sąjungą, Krikščionių socialinę sąjungą ir Laisvąją demokratų partiją, netenka rinkiminio patrauklumo“, – teigia Wolfgangas Merkelis iš tyrime taip pat dalyvavusio Berlyno socialinių mokslų centro (WZB), vienas iš tyrimo autorių.

Centristų nusigręžimas nuo populizmo taip pat reiškia, kad AfD vis labiau virsta partija, kurios didžiąją dalį rinkėjų sudaro kraštutinių dešiniųjų pažiūrų asmenys, nurodo tyrimas.

„Partijos apžvalginis vaizdas Vokietijoje likus metams iki 2021 m. vyksiančių rinkimų yra žymiai atsparesnis populizmui, nei buvo prieš 2017-ųjų rinkimus ir po jų“, – teigia R. Vehrkampas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(37 žmonės įvertino)
2.5405

Top naujienos

Dėlioja galimą Rusijos įsiveržimo scenarijų: įžengti būtų lengva, ištrūkti – ne (46)

Nepaisant daugiau nei 100 tūkst. Rusijos karių, šių metų balandžio mėn. atsiųstų prie...

Medienos kainų šuolis vos neuždarė 30 metų veikusios įmonės: šie metai mums smogė į paširdžius (4)

UAB „Tyla“ , taip vadinasi Biržų rajone įsikūrusi medienos gamybos įmonė. Jos direktorius...

Vaidas Mikaitis | D+

Rasistiniais išpuoliais garsėjančioje šalyje lietuviams prireikė apsaugos: čia pirma gausi peilį į šoną ir tik tada bus aiškinamasi, ką turi (3)

Rašau, būdavo tekstus apie keliones kaimyninėse šalyse, džiaugiuosi, kad žmonės skaito ir iš...

Jogintė Užusienytė | D+

Šešiasdešimtmetę apstulbino per pirmąjį pasimatymą nuskambėjęs pasiūlymas: ar aš senamadiška?

Pirmasis pasimatymas iš dalies gali priminti pokalbį dėl darbo. Jis yra neatsiejama besimezgančių...

Žaidynių karštį prisijaukinęs buriuotojas pasigenda vėjo – gal padės taifūno bučinys specialiai Delfi iš Tokijo (24)

Nuostabiu kraštovaizdžiu garsėjančioje Enošimos saloje sekmadienį savo pasirodymą Tokijo...

Žinomai menininkei – nemalonumai dėl agresyvaus vilkogaudžio (94)

Baro „Keulė Rūke“ bendraturčio Dominyko Českausko buvusi sutuoktinė Rūta Jankauskaitė ,...

Klaipėdos rajone verslą kuriantys Agnė ir Raimondas: daugelis konditerių desertus kepa, o mes priešingai (18)

Klaipėdos priemiestyje, Slengiuose, kur intensyviai auga gyvenvietė, noriai būstą įsigyja...

Vos 24 minučių skrydis virto tikru košmaru: galvas kraipo net ekspertai (74)

Bėdos prasidėjo praėjus kelioms minutėms po to, kai krovininis lėktuvas „ Boeing 737 “,...

Dėlioja kelis galimus rudens scenarijus: naują karantiną atlaikytų ne visi (16)

Pasigirstant perspėjimų apie ketvirtą koronaviruso pandemijos bangą ir galimą naują karantiną,...

Modesta Meškė | D+

Profesorius Eugenijus Skerstonas išaiškino vyrams, kaip reikėtų vilkėti šortus: sužinoję šias taisykles niekada nesuklysite (3)

Šiltuoju metų laiku pasirinkus vilkėti šortus ne vienam vyrui kyla dilema – kokio silueto ir...