„Rusija niekada neturi pamiršti to, kas čia įvyko,“ – kalbėjo 81 m. Olga Vasiljeva, kurios tėvas inžinierius buvo nušautas 1937 m. kaip „liaudies priešas“. „Mes negalime slėpti Stalino nusikaltimų, kitaip jie gali būti pakartoti“.

O Kremlius, atrodytų, nesutinka su tokia nuomone, rašo "Newsweek international edition". Praėjusį mėnesį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas istorijos mokytojų grupei pasakė, kad nors Rusijos istorijoje ir buvo „probleminių puslapių“, jų buvo ne tiek daug ir ne tokių baisių kaip kitose valstybėse.

Anot V. Putino, mokytojų pareiga yra išmokyti vaikus didžiuotis savo tėvyne, nepaisant visų problemų.

Rusijos vyriausybė pradėjo kampaniją, siekdama pakeisti istorijos dėstymo Rusijos mokiniams metodus. Anksčiau šiais metais Rusijos mokslo akademija užsakė pagrindinių istorijos vadovėlių perrašymą. Tačiau istorikai skundžiasi, kad naujieji nurodymai skirti nuslėpti Stalino vykdytus žiaurumus ir sumenkinti Sovietų Sąjungos pralaimėjimo Šaltajame kare reikšmę.

„Kremliaus manymu, daug lengviau suvienyti valstybę pabrėžiant malonius istorijos momentus, negu neigiamus faktus,“ – skundžiasi vienas iš redaktorių Isaakas Rozentalis. Jo manymu, valdžios tikslas yra ne studijuoti istoriją, bet ją panaudoti.

Viename iš naujų Vyriausybės patvirtintų vadovėlių, „Knyga mokytojams: naujoji Rusijos istorija, 1945–2006“, Stalinas apibūdinamas kaip „vienas iš sėkmingiausių SSSR vadovų“. Apie kolektyvizacijos ir „valymo“ tikslais įvykdytą 25 milijonų žmonių išžudymą rašoma su šiurpinančiu abejingumu: „politinės represijos buvo taikomos ne tik eiliniams piliečiams, bet ir valdančiajam elitui“.

Naujoji istorija griežčiau atsiliepia apie Borisą Jelciną. Rašoma, kad jis 1990-aisiais vadovavo chaotiškam Rusijos postkomunistiniam pereinamajam laikotarpiui, smerkiamos jo „silpnos“ ir „provakarietiškos“ politinės strategijos.