aA
Irano aukščiausiasis lyderis ajatola Ali Khamenei per trisdešimt valdymo metų sugebėjo sutelkti į savo rankas visą valdžią. Senyvo amžius ajatolą kankina ligos, todėl vis dažniau kalbama, kas taps jo įpėdiniu, ir kokios Irano politikos galime tikėtis, rašo „The National Interest“.
Iranas
© Sipa / Scanpix

Aukščiausiojo lyderio pasikeitimas gali tapti vienu reikšmingiausių įvykių nuo pat 1989 m. revoliucijos, kurie gali pakeisti Irano ateitį. Vis tik, kaip prognozuoja „The National Interest“, radikalių pokyčių vargu ar galima tikėtis.

Abejotina, kad keistųsi nuostata, jog aukščiausia valdžia priklauso dvasiniam lyderiui ar į poziciją ateitų Islamo revoliucijos gvardijos (IRG) paramos neturintis kandidatas.

Nepriklausomai nuo to, koks konkretus asmuo taps naujuoju ajatola, Iranas greičiausiai bus valdomas lyderio, kuris turės daug mažesnę galią ir bus labiau priklausomas nuo Islamo revoliucijos gvardijos.

Įpėdinio mirtis

Gruodį miręs Mahmoudas Hashemis Shahroudis buvo vertinamas kaip tvirčiausias pretendentas pakeisti A. Khamenei. M. H. Shahroudis buvo lojalus ajatolai ir globojamas aukščiausio lyderio pakilo į politinį elitą. Buvęs teisėsaugos tarnybų vadovas, M. H. Shahroudi, kaip ir jo globėjas, buvo ištikimas Islamo revoliucijos šalininkas. M. H. Shahroudis gerai išmanė Islamo ideologiją, skaitė žymiausių islamistų, tokių kaip Sayyidas Qutbas, idėjas.

A. Khamenei taip pat vertino M. H. Shahroudį kaip galimą ajatolos Ali al-Sistani pareigų perėmėją Irake.

M. H. Shahroudi mirus, nebėra kandidato, kuris gali užtikrintai tapti įpėdiniu, rašo „The National Interest“.

Ali Khamenei
Ali Khamenei
© AFP / Scanpix

Tapti aukšiausiuoju Irano lyderiu gali dabartinis teismų sistemos vadovas Sadeq`as Larijanis, kuris gimė Irake. Kitas kandidatas – Ebrahimas Raisis, buvęs kandidatas į prezidento postą, vienos svarbiausių Irano šventyklų – Imam Reza – prižiūrėtojas. E. Raisis yra lojalus ajatolos A. Khamenei studentas, o S. Larijanis, nors ir garsėja griežtomis pažiūromis, bet yra labiau nepriklausomas.

A. Khamenei įpėdiniu veikiausiai skirs dvasininką, kuris toliau gins Irano revoliucijos dvasią atitinkančią ideologiją – ji bus aštriai antivakarietiška ir anti-amerikietiška. Ajatola taip pat turėtų besąlygiškai remti aukščiausiojo dvasinio lyderio valdžios koncepciją.

Kitas aukščiausiasis lyderis privalo būti pakankamai jaunas, kad pergyventų dabar tarp jaunų Irano žmonių kylančią opoziciją dvasininkų valdymui. Dauguma iraniečių yra jaunesni nei 29 metų, rašo „The National Interest“.

Paranku turėti savo lyderį

Naujasis dvasinis lyderis turėtų budriai stebėti neramumus šalies viduje ir tuo pat metu ginti šalį nuo išorės grėsmių.

Šalies žiniasklaida užsimena, kad po A. Khamenei mirties Irano valdymą galėtų perimti gvardija. Tačiau toks scenarijus yra nelabai tikėtinas, rašo „The National Interest“.

Tai pažeistų Irano konstituciją, be to, gvardija yra nesuinteresuota valdyti šalį. Jai vertingiau turėti aukščiausiąjį lyderį, kuris palaikytų gvardijos ideologiją ir jos karines iniciatyvas bei apsaugotų karinių vadų interesus, tai yra, stambias jų investicijas ir komercinius objektus. JAV vertinimu, gvardija kontroliuoja apie 20 procentų Irano ekonomikos.

Diskusijose apie valdžios perėmimą prabylama ir apie kitus galimus Islamo Respublikos valdymo scenarijus.

79-erių A. Khamenei metai iš metų užtikrino, kad jokia politinė jėga – nei griežtų pažiūrų, nei nuosaikieji, nesutelktų pakankamai jėgos, kad galėtų mesti jam iššūkį. Jo ilgalaikė strategija buvo kiršinti politines jėgas tarpusavyje ir tokiu būdu neleisti joms sustiprėti.

A. Khamenei turėjo 30 metų, kad aukščiausiojo lyderio pozicijoje sukoncentruotų didžiausią galią visuose valstybės reikaluose. Dabar ji viršesnė už prezidento ir užsienio reikalų ministro, net karinių vadų galias.

„The National Interest“ prognozuoja, kad valdžios perdavimas gali sukelti politinę krizę. Nesvarbu, kas pakeis A. Khamenei, joks kitas dvasininkas neturės tokios didelės galios valstybės reikaluose.

Dar vienas scenarijus, nors ir mažai tikėtinas, kad įsitvirtintų dvasininkų iš Kumo seminarijų teologija. Šie dvasininkai mano, kad A. Khamenei yra paskutinis aukščiausiasis Irano lyderis.

Mohsenas Kadivaras, netradicinių pažiūrų dvasininkas, pripažintas aukščiausią dvasinę valdžią tyrinėjantis mokslininkas, teigia, kad dar nuo tada, kai mirė buvęs aukščiausiasis dvasinis lyderis ajatola Ruhollah Khomeini, tarp daugelio Irano religinių mokytojų ir mokslininkų neoficialiai vyrauja tikėjimas, kad aukščiausioji dvasinė valdžia veda tik į despotizmą ir turėtų būti panaikinta.

Šie religiniai mokytojai tiki, kad Irano politinis lyderis turėtų būti visuotinai renkamas, o ne skiriamas, rašo „The National Interest“.

Alternatyvos

Viena galimų šalies valdymo alternatyvų yra lyderių taryba, kurią sudarytų dvasininkai ir teisininkai. Kyla klausimas, kaip tokia taryba galėtų kontroliuoti daug galių turinčią gvardiją. Šią idėją dažnai keldavo buvęs Irano prezidentas Hashemis Rafsanjanis, tačiau ji niekad nesulaukdavo daug palaikymo, ypač tarp griežtų pažiūrų politinio elito atstovų.

Nuosaikesni politikos veikėjai taip pat nori turėti balsą sprendžiant dėl Irano ateities. Revoliucijos šalininkas prezidentas Hassanas Rouhanis yra vertinamas kaip nuosaikesnis, jo ryšiai su gvardija šalti, todėl tikėtina, kad jis rems kitus pretendus.

Tačiau, bet kuriuo atveju abejotina, kad kuris nors kandidatas galėtų būti skirtas be gvardijos palaikymo, tvirtina „The National Interest“.

Irano aukščiausiojo lyderio ajatolos A. Khamenei mirtis paveiks šalies ateitį, nors vargu, ar politinė ir religinė šalies sistema keisis.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Top naujienos

Lietuvoje – lemtinga diena: renkame valstybės vadovą ir savo atstovus Europos Parlamente VRK centrinė duomenų sistema patyrė trikdžių; nuolat atnaujinama (1645)

Sekmadienį, gegužės 26 d., Lietuva renka šalies Prezidentą ir 11 Europos Parlamento narių.

Stebuklui prilygusi išsigelbėjimo jūroje istorija įgavo kraupių detalių

Kai ant plausto plaukęs Nathanas Carmanas buvo rastas jūroje, visi jo gailėjo. Tačiau dabar tikros...

Išskirtinis Godos Alijevos interviu jos naujuose namuose: atėjo laikas išgirsti tikrąją skyrybų istoriją (47)

Dainininkė Goda Alijeva pasiryžo itin atviram interviu apie skyrybas su krepšininku Rolandu...

Dargio ir Maurico diskusija apie krizę: atlyginimų augimas irgi gali tapti krize (37)

Jau kurį laiką yra diskutuojama apie artėjančią krizę, bet tikslių prognozių pateikti niekas...

Viena sėkmingiausių Lietuvos manekenių Dovilė Viršilaitė: žmogaus vidus daro milžinišką įtaką išvaizdai (16)

Apie šiandieninį mados ir modelių pasaulį kalbamės su vienu žinomiausių Lietuvos modelių...

Sukrečiantys Černobylio apylinkių tyrimai: be žmonių likusi gamta tiesiog suklestėjo (152)

1986 metų balandžio 26 dieną per techninį bandymą Černobylio atominės elektrinės ketvirtame...

Atlaikę aplinkinių spaudimą, į kelionę leidosi su 10 mėnesių dukryte: patarė, kaip susiplanuoti, kad nesklandumų būtų kuo mažiau (17)

Artėjant vasarai šeimos net ir neseniai susilaukusios vaikų, dairosi, kur gi išlėkti atostogų....

Užkalnio nuosprendis Panevėžiui: gyventojai bus priblokšti (117)

Man atrodo, aš labai gerai mokausi rašyti antraštes. Ryški pažanga. Šiandienai, rinkimų dienai,...

Praeityje rašytos Meghan Markle žinutės atskleidžia tiesą apie jos ir Harry pažintį: tai nebuvo nekaltas atsitiktinumas (18)

Senas Meghan Markle bičiulis ir viešųjų ryšių konsultantas Nickas Ede'as sako, jog...

Jei NATO neliktų amerikiečių: tyrimas parodė, ko vertos Europos ambicijos – Lietuvai grėstų okupacija (550)

JAV pasitraukia iš NATO, Europa lieka viena, o Rusija nieko nelaukia ir puola Lietuvą bei Lenkiją....