Gerai organizuotas teroristinės organizacijos „Islamo valstybė“ (IS) tinklas, planuojantis išpuolius užsienyje, planavo, kad 2015 m. lapkritį vykę Paryžiaus išpuoliai bus kur kas kruvinesni, be to, išpuolių planuota ir kitose Europos šalyse. Tyrėjų manymu, po šios išpuolių bangos planuotos atakos dar keliose vietose.
Islamo Valstybė
© AP / Scanpix

CNN gavo tūkstančius dokumentų ir nuotraukų iš Europos tyrėjų, taip pat informacijos iš šaltinių, susijusių su tyrimu Paryžiuje. Visa tai suteikė naujų duomenų apie kruopščiai organizuotos teroro grupės ketinimą smogti į taikinius užsienyje, informuoja cnn.com.

Dokumentai atskleidė naujos informacijos apie du sulaikytus organizacijos narius, kurie, tyrėjų nuomone, ketino rengti atakas Prancūzijoje. Be to, atskleidė bauginamą faktą – dar vieno įtariamo teroristo egzistavimą, kuris, tyrėjų teigimu, yra susijęs su Paryžiaus teroristais ir kuris po išpuolių kelis mėnesius gyveno Europoje. Tą vyrą – Abidą Tabaouni suėmė tik liepą.

Dokumentai pateikė informacijos apie puikiai organizuotą IS atšaką, planuojančią išpuolius Europoje, kur, CNN šaltinių teigimu, organizacijos nariai laukia nurodymų iš vyresniųjų Sirijoje.

„IS planuoja vis daugiau tarptautinių išpuolių, – teigė CNN terorizmo analitikas, leidinio „CTC Sentinel“ redaktorius Paulas Cruickshankas. – Ji vis įmantriau planuoja (atakas). Sukurta sudėtinga, logistinė sistema teroristams rengti šiuos teroristinius išpuolius.“

Islamo Valstybė
© AP / Scanpix

CNN komanda kelis mėnesius skaitė 90 000 puslapių, kurių dauguma – prancūzų kalba. Dokumentuose užfiksuotos apklausos, tyrimų išvados, duomenys iš mobiliųjų telefonų, o visa tai leidžia susidaryti įspūdį apie IS užsienio operacijų atšaką „Amn al Kharji“.

Dokumentai rodo:

1.Išsamesnį vaizdą, kaip įtariamieji teroristai naudoja socialinės žiniasklaidos platformas – „Viber“, „Telegram“ ir „WhatsApp“. Daugelis žinių užkoduotos, kad komunikacija būtų saugesnė. Su viena programa buvo galima įvesti kokį nori telefono numerį ir taip nuslėpti, kas ir iš kur skambina.

2. Kaip IS vyresnieji apsaugo savo misijas – suteikia vykdytojams tik tiek informacijos ir pinigų, kiek reikia, norint pasiekti kitą etapą, susisiekia su vykdytojais kiekvienoje kelionės atkarpoje, vadina pseudonimais net tarp komandos narių.

3. Kaip įtariamieji teroristai tarpusavyje keičiasi patarimais – atskleisti ar neatskleisti tikruosius vardus, kertant sienas, kaip nelegaliai pereiti sienas ir pan. Vienas iš patarimų buvo pasislėpti traukinio tualete.

Aukšto rango kovos su terorizmu Europoje pareigūnas sakė CNN, kad sprendžiant iš tyrėjų gautos informacijos apie Paryžiaus išpuolius suplanavusį tinklą, šie išpuoliai buvo švelnesnis kur kas ambicingesnio plano smogti Europai variantas.

Nauji faktai apie „Islamo valstybės“ kėslus: planas daug žiauresnis nei Paryžiaus atakos
© AP/Scanpix

Apklausę įtariamuosius, surinkę žvalgybinius duomenis, Europos tyrėjai dabar mano, kad IS iš pradžių buvo suplanavusi surengti išpuolį ir Nyderlanduose bei daugiau vietų Prancūzijoje – prekybos centruose ir veikiausiai didelėse parduotuvėse Paryžiuje.

Na o naujausiais žvalgybiniais duomenimis, IS ėmė dėti daugiau pastangų infiltruoti saviškių į Jungtinę Karalystę, kad šie surengtų čia išpuolių, teigė pareigūnas.

Jis pridūrė, jog saugumo tarnybos atskleidžia vis daugiau IS agentų Europoje. Anot pareigūno, šie į Europą siunčiami agentai naudojasi įvairiomis šifruotėmis, ypač programa „Telegram“, kad galėtų saugiai komunikuoti.

„Koduotų žinučių rašymo grupės turi potencialo iš pagrindų pakeisti teroro išpuolių planavimą, suteikdamos galimybę ištisoms grupuotėms susiderinti realiu laiku, nesusikompromituojant“, – sakė P. Cruickshankas.

Tiesa, Europos saugumo agentūros atiko ir sėkmingų operacijų. Sėkmingas proveržis buvo dviejų vyrų sulaikymas, kurie, pareigūnų manymu, ketino vykti į Prancūziją kartu su dviem savižudžiais sprogdintojais, galiausiai susisprogdinusiais netoli Paryžiaus stadiono.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Lietuvė apsilankė Š. Korėjos restorane: net ir valgant skanų maistą sunku negalvoti apie režimą (83)

Žinau, kad rašydama šį straipsnį ir prisipažindama, kad sąmoningai nusprendžiau apsilankyti...

Latvių pasiekimas išjudino lietuvius: už mane daugiau uždirba net Panevėžio duobkasys feisbuke plinta kvietimas streikuoti (200)

Latvijos sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad Latvij os ligoninė se dirbančių gydytojų...

R. Vanagaitė išklojo, ką patyrė su politikais Maskvoje matė palūžusį V. Uspaskichą (190)

Autobiografinę knygą „Višta strimelės galva“ pristatanti rašytoja, viešųjų ryšių...

Naudinga žinoti perkantiems NT: praktiniai patarimai (20)

Šiame straipsnyje kalbėsime apie pasirengimo nuomai etapą nuo objekto paieškos iki įsigijimo...

Tragiška avarija Vilkaviškio rajone: vairuotojas žuvo, keleivis sužalotas

Vėlų pirmadienio vakarą, apie 22.20 val., Vilkaviškio r., kelio Vilkaviškis-Gražiškiai...

Išskirtiniai sostinės butikai: kokių vienetinių prekių ten galima rasti? (5)

Jaukiose sostinės senamiesčio gatvelėse yra įsikūrę daugybė butikų, kuriuose galima atrasti...

Ar gali būti, kad nuo sekso senstama? (14)

Panašu, kad taip. Išvadą, jog seksualinis aktyvumas turi įtakos senėjimo procesui, padarė...

Policininkai talkino slaptam detektyvui: klientus domino ne tik meilužių gyvenimas (17)

Dabar jau į pensiją pasitraukę du Vilniaus policininkai ne vienerius metus galėjo talkinti...

Pristatė baldus katėms: gyvūnams sunku atsispirti (1)

IKEA neseniai pristačius baldų augintiniams kolekciją, įmonė „Okawa Kagu“ pristatė tik...

C. Ronaldo antrus metus iš eilės išrinktas FIFA geriausiu pasaulio žaidėju Kaip lietuviai prisidėjo prie rinkimų (14)

Pirmadienio vakarą Londone paaiškėjo, kam atiteko FIFA futbolo geriausiųjų apdovanojimai –...