Buvusio JAV prezidento George‘o W. Busho administracijoje reikšmingą padėtį užėmęs politikas Johnas Boltonas, garsėjantis kaip konservatyvių pažiūrų ir jėga pagrįstų sprendimų šalininkas, paskirtas naujuoju dabartinio šalies vadovo Donaldo Trumpo patarėju nacionalinio saugumo klausimais
© Reuters / Scanpix

Amerikos, kaip galingos valstybės, idėją remiantis ir globaliam gimtosios šalies įtakos įtvirtinimui pritariantis politikas, atrodo, naudodavosi kiekviena proga paviešinti ypač griežtas savo pažiūras, rašo BBC.

Tvirtus asmeninius įsitikinimus jis noriai dėstydavo tiek dirbdamas vyriausybėje, tiek laikraščių skiltyse, tiek televizijos tinklo „Fox News“ laidose.

Toliau išskirtos penkios pagrindinės nuostatos, kurias J. Boltonas be išlygų laiko teisingomis.

1. Prevencinis smūgis Šiaurės Korėjai – visiškai pateisinamas veiksmas

Artėjant nerimą keliančiam dar iki gegužės planuojamam D. Trumpo susitikimui su Šiaurės Korėjos lyderiu Kim Jong Unu, ypač aktualiu laikytinas prie Baltųjų rūmų komandos prisijungsiančio J. Boltono požiūris į Šiaurės Korėją.

Būsimas JAV prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais labai aiškiai nurodė, kad Šiaurės Korėja ir jos vykdoma branduolinė programa, jo manymu, kelia neišvengiamą pavojų JAV, taip duodamas suprasti, kad teiginius, jog Vašingtonas dar turi laiko kokiems nors diplomatiniams žingsniams, reikia vienareikšmiškai atmesti kaip visiškai nepagrįstus.

„Turint omeny spragas, kurių nepavyko išvengti vykdant žvalgybą Šiaurės Korėjos atžvilgiu, laukti iki paskutinės minutės mes negalime“, – rašė J. Boltonas vasario mėnesio „Wall Street Journal“ numeryje paskelbtoje publikacijoje, skirtoje galimų prevencinių veiksmų analizei.

„Smogti pirmai, reaguojant į dabar Šiaurės Korėjos branduolinių ginklų keliamą grėsmę, būtų visiškai pateisinamas Jungtinių Valstijų sprendimas“, – pareiškė jis.

2. Bombarduoti Iraną, ko gero, taip pat būtų teisinga

Su valstybės sekretoriumi Rexu Tillersonu D. Trumpas, esą, atsisveikino dėl priešingų požiūrių į susitarimą su Iranu dėl branduolinės programos – plano, kurį JAV prezidentas įvertino ypač neigiamai.

Dėl šios priežasties J. Boltonas turėtų pasiteisinti kaip gerokai artimesnių pažiūrų šalininkas.

J. Boltonas, kaip žinia, griežtai kritikavo ankstesnį JAV prezidentą Baracką Obamą dėl 2015 metais pasiekto tarptautinio susitarimo, apibrėžiančio Irano branduolinės programos pobūdį. Dar pernai jis rašė, kad susitarimo tekste gausu spragų, kuriomis naudodamasis Iranas šiuo metu laisvai įgyvendina raketų kūrimo ir branduolinę programas.

2015 metų kovą, likus keliems mėnesiams iki susitarimo pasirašymo, dienraščio „New York Times“ puslapiuose J. Boltonas tvirtino, kad vienintelė tinkama priemonė yra kariniai veiksmai.

„Laiko visiškai nėra, tačiau suduoti smūgį dar gali pavykti“, – teigė jis, pritardamas Izraelio pasirinktiems veiksmams.

„Tokie veiksmai kartu su amerikiečių patikimai remiamomis Irano opozicinėmis jėgomis galėtų paskatinti Teherano režimo permainas“, – įsitikinęs J. Boltonas.

3. JT – ne pati idealiausia organizacija

„Jungtinės tautos neegzistuoja, – pareiškė J. Boltonas 1994 metais. – Tėra tarptautinė bendruomenė, kuriai kartais imasi vadovauti vienintelė pasaulyje likusi galinga jėga – Jungtinės Valstijos, jei tai atitinka jų interesus, o kiti sutinka prisidėti.“

Praėjus daugiau nei dešimtmečiui po to, kai buvo ištarti šie žodžiai, G. W. Busho administracija skyrė J. Boltoną JAV ambasadoriumi Jungtinėse Tautose. Vis dėlto skeptiško savo požiūrio į pasaulio bendruomenę, neturinčią atsiskaityti jokiai pavienei šaliai, J. Boltonas ir toliau neatsisakė.

Leidinyje „The Economist“ šis politikas buvo pavadintas daugiausia prieštaringų nuomonių keliančiu ambasadoriumi, kada nors JAV deleguotu į Jungtines Tautas. Teisybės dėlei būtina paminėti, kad primygtiniai J. Boltono raginimai imtis tarptautinės institucijos reformų kai kuriuose sluoksniuose yra sulaukę ir pagyrų.

4. Irako karas – anaiptol ne klaida

2003 metais įvykdytą JAV vadovaujamą invaziją prezidentas vos prieš kelias savaites pavadino pačiu prasčiausiu kada nors padarytu sprendimu, tačiau aktyviai jį rėmęs J. Boltonas maždaug tuo pat metu to žingsnio pasmerkti atsisakė.

„Sakyti, kad Saddamo Husseino nuvertimas buvo klaida, prilygsta supaprastinimui“, – pareiškė jis „Fox News“ eteryje.

2016 metais, kai pats svarstė galimybę kaip respublikonų kandidatas dalyvauti prezidento rinkimuose, J. Boltonas kalbėjo kiek griežčiau.
„Žinant tiek, kiek žinome dabar, buvo galima priimti ir kitokius sprendimus, tačiau grėsmę taikai ir stabilumui regione kėlusio Saddamo Husseino nuvertimui aš vis tiek pritariu“, – citavo jo žodžius „Washington Post“.

5. Su Rusija reikia kalbėtis be užuolankų

Rusijos kišimasis į 2016 metais vykusius JAV prezidento rinkimus, anot J. Boltono, buvo ne kas kita kaip karo veiksmas, kurio Vašingtonas jokiu būdu netoleruos.

Kai 2017 metų liepą per susitikimą su D. Trumpu Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas Rusijos kišimosi faktą paneigė, J. Boltonas tai pakomentavo kaip melą, sakomą pasitelkus visus KGB mokykloje įgytus įgūdžius.

Po visiškai neseniai Didžiojoje Britanijoje įvykusio buvusio šnipo Sergejaus Skripalio apnuodijimo, kuriuo vėlgi kaltinama Rusija, J. Boltonas pareiškė, kad Vakarai turi pateikti ypač griežtą atsakymą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Viskas pasikeitė per naktį: oro uoste – „turistai“ su automatais, gatvėse pasirodė tankai (517)

„Sugedus lėktuvui“ nusileidę „turistai“ ir „ Aeroflot darbuotojai“ atstato automatų...

Baltarusės vyksta gimdyti į Vilnių ir moka tūkstančius: Olga papasakojo esminius skirtumus (154)

Tarp Baltarusijos moterų, besiruošiančių tapti motinomis, populiarūs gimdymai Vilniuje. Žinoma,...

Orai: trečiadienį – šalčiausia šio mėnesio naktis (2)

Artimiausiomis dienomis orai bus labai permainingi, antradienio dieną dangus virš Lietuvos bus...

Lietuvių atostogas Lenkijoje apkartino grėsmę sveikatai keliantis jūros vanduo (37)

Praeitame pasakojime apie Lenkijos pajūrį išsiaiškinome, kad sąvoka “pasijausti ponais” gal...

Bandė emigruoti į Norvegiją, bet nepasisekė: nuo to laiko savo šeimos gyvenimą pavertė pragaru (71)

„Sugyventinis sakė, kad neužsikoduos. Sakė: ką, aš nesveikas, kad negersiu? Vaikų teisių...

„Žiurkikių“ kebabais prekiaujantis verslininkas: nėra ko piktintis, pavadinimas – žmonos garbei (153)

„Žiurkikių“ kebabas. Tokį maisto patiekalą galite nusipirkti dviejose Molėtuose...

„Crystal Palace“ didvyriškų pastangų nepakako: „Liverpool“ Londoną paliko be nuostolių (2)

Anglijos „Premier“ lygos antrasis turas užbaigtas „ Crystal Palace “ ir „Liverpool“...

Tikriems lietuviškiems lašiniams iškilo rimtas pavojus (107)

Naujas kovos su afrikiniu kiaulių maru (AKM) planas grasina tautinio paveldo mėsos produktų gamybai...

Nufilmavo jautrią akimirką: negyvos kengūros sterblėje rado besispardantį kengūriuką (4)

Pietų Australijoje nufilmuotas vaizdo įrašas, suvirpinęs šimtus tūkstančių feisbuko...

Ištekėjusi moteris su meilužiu sudarė žodinę sutartį: nesididžiuoju savo sprendimu (63)

Noriu ir aš papasakoti savo istoriją. Esu 47-erių moteris, susituokusi gyvenu 27 - erius metus.