Buvusio JAV prezidento George‘o W. Busho administracijoje reikšmingą padėtį užėmęs politikas Johnas Boltonas, garsėjantis kaip konservatyvių pažiūrų ir jėga pagrįstų sprendimų šalininkas, paskirtas naujuoju dabartinio šalies vadovo Donaldo Trumpo patarėju nacionalinio saugumo klausimais
© Reuters / Scanpix

Amerikos, kaip galingos valstybės, idėją remiantis ir globaliam gimtosios šalies įtakos įtvirtinimui pritariantis politikas, atrodo, naudodavosi kiekviena proga paviešinti ypač griežtas savo pažiūras, rašo BBC.

Tvirtus asmeninius įsitikinimus jis noriai dėstydavo tiek dirbdamas vyriausybėje, tiek laikraščių skiltyse, tiek televizijos tinklo „Fox News“ laidose.

Toliau išskirtos penkios pagrindinės nuostatos, kurias J. Boltonas be išlygų laiko teisingomis.

1. Prevencinis smūgis Šiaurės Korėjai – visiškai pateisinamas veiksmas

Artėjant nerimą keliančiam dar iki gegužės planuojamam D. Trumpo susitikimui su Šiaurės Korėjos lyderiu Kim Jong Unu, ypač aktualiu laikytinas prie Baltųjų rūmų komandos prisijungsiančio J. Boltono požiūris į Šiaurės Korėją.

Būsimas JAV prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais labai aiškiai nurodė, kad Šiaurės Korėja ir jos vykdoma branduolinė programa, jo manymu, kelia neišvengiamą pavojų JAV, taip duodamas suprasti, kad teiginius, jog Vašingtonas dar turi laiko kokiems nors diplomatiniams žingsniams, reikia vienareikšmiškai atmesti kaip visiškai nepagrįstus.

„Turint omeny spragas, kurių nepavyko išvengti vykdant žvalgybą Šiaurės Korėjos atžvilgiu, laukti iki paskutinės minutės mes negalime“, – rašė J. Boltonas vasario mėnesio „Wall Street Journal“ numeryje paskelbtoje publikacijoje, skirtoje galimų prevencinių veiksmų analizei.

„Smogti pirmai, reaguojant į dabar Šiaurės Korėjos branduolinių ginklų keliamą grėsmę, būtų visiškai pateisinamas Jungtinių Valstijų sprendimas“, – pareiškė jis.

2. Bombarduoti Iraną, ko gero, taip pat būtų teisinga

Su valstybės sekretoriumi Rexu Tillersonu D. Trumpas, esą, atsisveikino dėl priešingų požiūrių į susitarimą su Iranu dėl branduolinės programos – plano, kurį JAV prezidentas įvertino ypač neigiamai.

Dėl šios priežasties J. Boltonas turėtų pasiteisinti kaip gerokai artimesnių pažiūrų šalininkas.

J. Boltonas, kaip žinia, griežtai kritikavo ankstesnį JAV prezidentą Baracką Obamą dėl 2015 metais pasiekto tarptautinio susitarimo, apibrėžiančio Irano branduolinės programos pobūdį. Dar pernai jis rašė, kad susitarimo tekste gausu spragų, kuriomis naudodamasis Iranas šiuo metu laisvai įgyvendina raketų kūrimo ir branduolinę programas.

2015 metų kovą, likus keliems mėnesiams iki susitarimo pasirašymo, dienraščio „New York Times“ puslapiuose J. Boltonas tvirtino, kad vienintelė tinkama priemonė yra kariniai veiksmai.

„Laiko visiškai nėra, tačiau suduoti smūgį dar gali pavykti“, – teigė jis, pritardamas Izraelio pasirinktiems veiksmams.

„Tokie veiksmai kartu su amerikiečių patikimai remiamomis Irano opozicinėmis jėgomis galėtų paskatinti Teherano režimo permainas“, – įsitikinęs J. Boltonas.

3. JT – ne pati idealiausia organizacija

„Jungtinės tautos neegzistuoja, – pareiškė J. Boltonas 1994 metais. – Tėra tarptautinė bendruomenė, kuriai kartais imasi vadovauti vienintelė pasaulyje likusi galinga jėga – Jungtinės Valstijos, jei tai atitinka jų interesus, o kiti sutinka prisidėti.“

Praėjus daugiau nei dešimtmečiui po to, kai buvo ištarti šie žodžiai, G. W. Busho administracija skyrė J. Boltoną JAV ambasadoriumi Jungtinėse Tautose. Vis dėlto skeptiško savo požiūrio į pasaulio bendruomenę, neturinčią atsiskaityti jokiai pavienei šaliai, J. Boltonas ir toliau neatsisakė.

Leidinyje „The Economist“ šis politikas buvo pavadintas daugiausia prieštaringų nuomonių keliančiu ambasadoriumi, kada nors JAV deleguotu į Jungtines Tautas. Teisybės dėlei būtina paminėti, kad primygtiniai J. Boltono raginimai imtis tarptautinės institucijos reformų kai kuriuose sluoksniuose yra sulaukę ir pagyrų.

4. Irako karas – anaiptol ne klaida

2003 metais įvykdytą JAV vadovaujamą invaziją prezidentas vos prieš kelias savaites pavadino pačiu prasčiausiu kada nors padarytu sprendimu, tačiau aktyviai jį rėmęs J. Boltonas maždaug tuo pat metu to žingsnio pasmerkti atsisakė.

„Sakyti, kad Saddamo Husseino nuvertimas buvo klaida, prilygsta supaprastinimui“, – pareiškė jis „Fox News“ eteryje.

2016 metais, kai pats svarstė galimybę kaip respublikonų kandidatas dalyvauti prezidento rinkimuose, J. Boltonas kalbėjo kiek griežčiau.
„Žinant tiek, kiek žinome dabar, buvo galima priimti ir kitokius sprendimus, tačiau grėsmę taikai ir stabilumui regione kėlusio Saddamo Husseino nuvertimui aš vis tiek pritariu“, – citavo jo žodžius „Washington Post“.

5. Su Rusija reikia kalbėtis be užuolankų

Rusijos kišimasis į 2016 metais vykusius JAV prezidento rinkimus, anot J. Boltono, buvo ne kas kita kaip karo veiksmas, kurio Vašingtonas jokiu būdu netoleruos.

Kai 2017 metų liepą per susitikimą su D. Trumpu Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas Rusijos kišimosi faktą paneigė, J. Boltonas tai pakomentavo kaip melą, sakomą pasitelkus visus KGB mokykloje įgytus įgūdžius.

Po visiškai neseniai Didžiojoje Britanijoje įvykusio buvusio šnipo Sergejaus Skripalio apnuodijimo, kuriuo vėlgi kaltinama Rusija, J. Boltonas pareiškė, kad Vakarai turi pateikti ypač griežtą atsakymą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Sirijos kare – pavojingas posūkis: skamba tiesmuki įspėjimai (24)

Izraelio kariuomenė paviešino tiesioginį grasinimą Iranui – tai padaryta paskelbus minėtosios...

Indrė Makaraitytė. Karbauskio žinutė prezidentei ir dvi Skvernelio problemos (70)

Naujas karas, šūkčiojama iš visur kur, vos tik Saulius Skvernelis ėmė ir pareiškė, kad...

Vaiko pinigai: žadėjo daug ir visiems, o daugiau kaip trečdalis negavo nieko (117)

Valdantieji žadėjo plėsti mokesčių lengvatą dirbantiems tėvams ir kartu mokėti po 60 Eur už...

Reorganizuojamas „Citadele“ bankas (5)

Lietuvos banko valdyba sutiko, kad būtų reorganizuotas AB „ Citadele “ bankas prijungiant jį...

Gydytojas papasakojo, ką pajustumėte, jei įprastas bulves pakeistumėte saldžiosiomis (10)

Saldžiųjų bulvių – batatų – net neverta lyginti su įprastomis bulvėmis, nes batatuose yra...

Prabilo per naktį žvaigžde tapusi Emma: esu gyva, sveika ir man tikrai nereikia psichologo pagalbos! (8)

LNK pokalbių laidoje sudalyvavusią Didžiosios Britanijos lietuvę Emą užgriuvo dėmesys: jai...

Dizainerė išdavė savo gudrybes, kaip namuose sukuria puikią nuotaiką: kartais užtenka ir vienos detalės

Pavasaris neišvengiamai asocijuojasi su atsinaujinimu. Iš miego bunda gamta ir tie vaizdai bei...

Įdomiai leidi laisvą laiką? Dalyvauk konkurse ir gauk automobilį! registracija

Šviesėjančios dienos ir vis labiau kaitinanti saulė, ko gero, yra didžiausi motyvatoriai imtis...

JAV pareigūnas: Rusijos samdiniai puolė amerikiečių karius (163)

JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojas Europos ir Eurazijos reikalams Wessas Mitchellas savo...

Rakauskas parduoda „Mokilizingas“

Penktadienį Vilniuje pasirašyta sutartimi Lietuvos pirkimo išsimokėtinai bei vartojimo paskolų...