aA
NATO narių užsienio reikalų ministrai planuoja artimiausiomis dienomis patvirtinti atsvaros Rusijos bandymams didinti savo įtaką Juodojoje jūroje priemonių paketą, sakė Šiaurės Atlanto aljanso generalinio sekretoriaus pavaduotoja Rose Gottemoeller.
Rose Gottemoeller
© Alfredas Pliadis

„NATO šalių užsienio reikalų ministrai ketina artimiausiomis dienomis suderinti naują priemonių paketą, kuriame bus parengiamųjų programų realizacija ir mokymai su partneriais“, – trečiadienį strateginių studijų centre „Atlantic Council“ sakė ji.

R. Gottemoeller pažymėjo, kad incidentą prie Kerčės sąsiaurio, kai Rusijos saugumo pajėgos apšaudė ir užėmė tris Ukrainos karinių jūrų pajėgų laivus bei areštavo 24 jų įgulų narius, NATO laiko Maskvos „eiliniu iššūkiu“.

„24 jūreivių, kurie iki šiol yra Maskvos Lefertovo (kalėjime), ir trijų laivų pagrobimas, mūsų nuomone, yra problema ir, akivaizdu, eilinis iššūkis (iš tų), kuriuos Rusija meta, bandydama plėsti savo kontrolę tame regione“, – sakė R. Gottemoeller.

Pasak jos, NATO labai atidžiai stebi situaciją dėl ukrainiečių jūreivių.

„Padėtis Kerčės sąsiauryje, akivaizdu, labai problemiška. Pirmąkart pamatėme, kaip žmonės karinėmis uniformomis, identifikuoti kaip Rusijos (karinio) laivyno jūreiviai, pradeda šaudyti į ukrainiečius“, – sakė ji.

NATO generalinio sekretoriaus pavaduotoja pažymėjo, kad minimas incidentas buvo Rusijos vadovybės „rimtas žingsnis“.

„Visuomet būdavo hibridinių veiksmų... (dalyvaujant žmonėms), kuriuos būdavo sunku identifikuoti, todėl tai (incidentas Kerčės sąsiauryje), mūsų nuomone, buvo didelė problema, rimtas Kremliaus mąstymo žingsnis“, – sakė ji.

„NATO glaudžiai bendradarbiauja su Ukraina ir Gruzija, kad padėtų joms padidinti karinį potencialą, ypač dabar, sustiprinti jų karines jūrų pajėgas – ir laivyną, ir pakrančių apsaugą. Net dabar NATO karinių jūrų pajėgų yra Juodojoje jūroje“, – kalbėjo R. Gottemoeller.

Nenori naujų ginklavimosi varžybų

Tuo tarpu, NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas trečiadienį pareiškė, kad Vakarų šalių karinis aljansas, minintis savo įkūrimo 70-ąsias metines, nesiekia naujo šaltojo karo su Rusija, bet paragino stiprinti bloko atgrasomuosius pajėgumus.

„Nenorime naujų ginklavimosi varžybų. Nenorime naujo šaltojo karo. Tačiau privalome nebūti naivūs“, – pabrėžė jis, sakydamas kalbą JAV Kongrese per NATO jubiliejaus renginius Vašingtone.

„Mums bus būtina toliau atgrasyti vis kategoriškesnę Rusiją. 2014 metais Rusija neteisėtai aneksavo Krymą – pirmąkart nuo Antrojo pasaulinio kato pabaigos Europoje viena šalis atėmė kitos šalies teritoriją, naudodama jėgą, – sakė Aljanso vadovas. – Rusija augina karinę galią nuo Arkties iki Viduržemio jūros, nuo Juodosios iki Baltijos jūros, panaudojo nervus paralyžiuojančią medžiagą Jungtinėje Karalystėje, palaiko (Sirijos prezidento Basharo al) Assado (Bašaro Asado) vykdomus žudymus, vykdo kibernetines atakas prieš NATO sąjungininkes ir partneres, taikydamasi į viską, įskaitant parlamentus.“

Generalinis sekretorius pridūrė, kad Rusija „rengia išmoningas dezinformacijos platinimo kampanijas ir stengiasi įgyti įtakos svertų demokratinėse šalyse“.

Pasak jo, blokas sėkmingai reagavo į Rusijos metamus iššūkius ir toliau juos stabdo.

„NATO reagavo didžiausio masto savo kolektyvinio saugumo stiprinimu per pastaruosius dešimtmečius“, – pažymėjo J. Stoltenbergas ir pridūrė, kad Aljansas dislokavo karių prie savo rytinių sienų, trigubai padidino greitojo reagavimo pajėgas, modernizavo vadovavimo sistemą, sustiprino savo kibernetinį saugumą ir paramą „artimoms sąjungininkėms“ – Gruzijai ir Ukrainai.

J. Stoltenbergas sakė, kad 29 valstybių aljansas turi būti pasiruošęs per Šaltąjį karą sudarytos Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų (INF) iširimui. Jungtinės Valstijos anksčiau šiais metais paskelbė išstosiančios iš šios dvišalės sutarties, nes viena Rusijos ginkluotės sistema ją pažeidžia.

„Nenorime izoliuoti Rusijos. Siekiame geresnių ryšių su Rusija, – kalbėjo J. Stoltenbergas. – Tačiau netgi esant geresniems ryšiams vis tiek turime tvarkyti sudėtinguosius.“

„Suverenios šalys turi suverenią teisę pačios rinktis savo kelią. Mes visa tai darome ne siekdami provokuoti, o padidinti parengtį ir išsaugoti taiką – ne dėl kovos, o dėl atgrasymo; ne dėl puolimo, o dėl gynybos“, – pridūrė jis.

„Nėra jokio prieštaravimo tarp agrasymo, gynybos ir dialogo“, – pabrėžė Aljanso vadovas.

NATO pajėgos kursuoja „tarp Počio ir Odesos, ir rengia pratybas su Ukraina ir Gruzija“, sakė ji ir pridūrė: „Malonu pažymėti, kad Juodojoje jūroje yra didelis NATO kontingentas. Ir mes toliau būsime (ten), palaikydami savo partnerius.“

Anksčiau trečiadienį Rusijos parlamento aukštųjų rūmų Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Konstantinas Kosačiovas pareiškė, kad sustiprintos NATO grupės Juodojoje jūroje kelia pavojų saugumui regione ir Rusija visomis prieinamomis priemonėmis gins savo teritoriją.

„Sustiprintos NATO grupės Juodojoje jūroje – tai ne saugumo didinimas, o tiesioginis iššūkis ir grėsmė jam. Jeigu Briuselyje dar nesuprato, kad Rusija visomis prieinamomis priemonėmis – o jos visiškai pakankamos ir ir veiksmingos – gins savo teritoriją ir savo interesus, tai dabar pats laikas pabandyti tai suprasti, kol nevėlu“, – savo puslapyje socialiniame tinkle „Facebook“ rašė K. Kosačiovas.

BNS
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(15 žmonių įvertino)
3.2667
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Antanas Saulaitis – apie lietuvius, šventes ir nuodėmes: pasižiūri į žmones ir negali žinoti, ar čia laidotuvės, ar Velykos (69)

„Vienoje šeimoje buvo keturios mergytės, jos kiekvieną dieną sutaupė po vieną saldainį per...

Darbas su nepilnamečiais vieno pavojingiausių Vilniaus mikrorajono gatvėse: nedraudžiame muštis, gerti ar rūkyti (38)

Naujininkai, vienas prieštaringiausiai vertinamų sostinės mikrorajonų, pamažu atgimsta....

Orai: pirmąją Velykų dieną gamtą gaivins lietus (12)

Po ilgokai užsitęsusio sausringo laikotarpio, pirmąją Velykų dieną pagaliau žemę drėkins lietus.

Rinkimų kampanija Ukrainoje pranoko visus Kremliaus lūkesčius (585)

Artėjant prezidento rinkimams , kampanijos pačios tapo informacinio karo dalyvėmis, ir tai labai...

Doveika skurdo statistikoje norėtų išskirti dar vieną skaičių: kiek yra tinginių? (654)

Vasarį Lietuvoje atlikta apklausa parodė, kad Lietuvoje 75 proc. žmonių teigia esą laimingi,...

Skaudi tiesa apie princesės Dianos gimdymus: teko derinti su sporto tvarkaraščiais ir taikstytis su Charleso nusivylimu

Visas pasaulis su nekantrumu laukia pirmojo Meghan Markle ir princo Harry‘io vaiko gimimo. Šis...

Sėkmingiausias rungtynes San Antonijuje sužaidęs Motiejūnas ir „Spurs“ neatsilaikė prieš „Nuggets“ (8)

Vienoje labiausiai intriguojančių šių metų NBA atkrintamųjų varžybų pirmojo etapo serijų...

Tauragės r. sunkiai sužalotas ukrainietis beveik po trijų valandų mirė ligoninėje (1)

Naktį iš šeštadienio į sekmadienį itin skaudi nelaimė įvyko Tauragės r., Taurų kaime. 23.55...

80-metis radiologas seniai svajoja apie pensiją, bet išeiti dar negali: turi patarimą, kaip ilgiau gyventi (79)

„Mes, radiologai, juokaujame, kad mūsų tokia profesija, jog reikia turėti geras akis ir vieną...

Siaubingo Paryžiaus katedros gaisro tyrime – pirmosios išvados (249)

Prancūzijos tyrėjai nustatė tikslią vietą, kur kilo Paryžiaus Dievo Motinos katedrą praėjusį...