NATO ambasadoriai savo vyriausybėms perdavė naujus pasiūlymus, kuriais siekiama rasti išeitį iš aklavietės dėl Turkijos gynybos karo su Iraku atveju, tačiau kol kas nepasiekė jokio susitarimo ir vėl susirinks trečiadienį vakare, sakė diplomatai.
NATO
© EPA-ELTA
"Štai pasiūlymas. Jį reikia apsvarstyti (NATO valstybių) sostinėse. Šiandien vėlai vakare įvyks kitas posėdis", - sakė aukšto rango diplomatas iš Europos šalies.

"Jie tęs diskusijas šiuo klausimu, kol bus susitarta", - sakė diplomatas, prašęs jo pavardės neskelbti.

Prancūzija, Vokietija ir Belgija blokavo JAV pasiūlymus 19 šalių Aljansui pradėti planuoti priešlėktuvinių raketų "Patriot", žvalgybinių lėktuvų ir apsaugos nuo cheminio ir biologinio ginklo dalinių dislokavimą Turkijoje.

Trečiadienį, trečiąją intensyvių derybų dieną, NATO generalinis sekretorius George'as Robertsonas (Džordžas Robertsonas) pateikė kompromisinį pasiūlymą, kuriame nebeminimos JAV pajėgų Europoje apsaugos priemonės ir Balkanuose dislokuotų Aljanso karių siuntimas į Iraką.

Antradienį oficialus ambasadorių Šiaurės Atlanto tarybos posėdis buvo du kartus atidėtas, o kai galiausiai įvyko - truko vos 20 minučių.

NATO atstovas spaudai Yves'as Brodeuras (Ivas Broderas) teigė, jog derybos toliau vyks ištisą parą.

Kol kas neaišku, ar prieštaraujančių europiečių sąjungininkių trejetas pritars pasiūlymams. Prancūzija, Vokietija ir Belgija teigia, jog pradėjusi gynybos planavimą NATO nusiųs "neteisingą signalą" ir netiesiogiai pripažins, jog karinis konfliktas jau nebeišvengiamas, nors išnaudotos dar ne visos diplomatinės priemonės.

G.Robertsonas ketvirtadienį atidėjo planuotą kelionę į Ispaniją, kad liktų ALjanso būstinėje ir spręstų kilusią krizę, sakė jo patarėjai.

TURKIJA NEKANTRAUJA

NATO pareigūnų tvirtinimu, prieštaraujančiųjų trejetas gali užtęsti diskusijas iki pat penktadienio, kai vyriausiasis Jungtinių Tautų ginklų inspektorius Hansas Blixas (Hansas Bliksas) skaitys pranešimą Saugumo Taryboje, tikėdamasis, jog jų antikarinę poziciją gali sustiprinti Irako pažanga bendradarbiaujant su inspektoriais.

"Mes labai susidomėję paskutiniu (NATO) pasiūlymu, - sakė Belgijos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai. - (Užsienio reikalų ministrui) Louis Micheliui (Luji Mišeliui) Blixo ataskaita yra svarbus terminas priimant sprendimą".

Su Irako besiribojanti Turkija, kuri veikiausiai taps ir bet kurio JAV puolimo placdarmu, nekantrauja ir nori, jog NATO nedelsiant pradėtų planuoti "Patriot" raketų, lėktuvų AWACS bei apsaugos nuo masinio naikinimo ginklų dalinių dislokavimą.

Kaip Prancūzija, Vokietija ir Belgija pirmadienį oficialiai paprieštaravo šiems planams, Ankara inicijavo Šiaurės Atlanto sutarties 4-ąjį straipsnį, pagal kurį sąjungininkė gali prašyti Aljanso konsultacijų, jei jaučia gresiantį pavojų.

Ginčas sustiprino įtampą tarp Vašingtono ir šalių, kurių nepritarimas kariniams veiksmams gynybos sekretorių Donaldą Rumsfeldą (Donaldą Ramsfeldą) paskatino jas pavadinti "senąja Europa".

Antradienį JAV valstybės sekretorius Colinas Powellas (Kolinas Pauelas) dar šliūkštelėjo alyvos į ugnį, apkaltinęs tris prieštaraujančias šalis, jog siekdamos sustiprinti savo antikarines pozicijas (JT Saugumo Taryboje) jos kaip politinį įrankį naudoja NATO - organizaciją, kuri skirta kurti parengiamuosius planus savo narėms ginti.

"Prancūzija, Vokietija ir Belgija šiuo metu naudojasi savo galimybėmis blokuoti ... kad parodytų nepritarimą požiūriui, kuris mums reikalingas", - Vašingtone sakė C.Powellas.

Jis įspėjo, kad dėl krizės NATO iškilo vidinio "sprogimo" pavojus. "Kas žlugdo Aljansą? - klausė jis. - Ne Jungtinės Valstijos. Aljansas pats žlunga, nes neįgyvendina savo įsipareigojimų".

"Tikiuosi per artimiausias 24 valandas NATO imsis deramų veiksmų Turkijos atžvilgiu", - pareiškė jis.

Belgija tik pirmadienį pirmą kartą leido suprasti, jog jos netenkina su Turkija tiesiogiai nesusiję pasiūlymo punktai dėl pasirengimo galimam karui planavimo.

L.Michelis pareiškė, kad JAV pajėgų Europoje apsauga ir Balkanų misijų "papildymas", jei kariai bus nusiųsti į Iraką, gali būti vertinami kaip netiesioginis dalyvavimas konflikte.

ANT KORTOS PASTATYTA DAUG

Dėl krizės Irake nuomonės Europos Sąjungoje ir NATO išsiskyrė, tokims proamerikietiškoms šalims kaip Britanija, Ispanija ir Italija užsipuolus Prancūziją ir Vokietiją, teigiančias, kad amerikiečiai skuba pradėti karą.

Europos Komisijos pirmininkas Romano Prodi (Romanas Prodis) trečiadienį kalbėdamas Europos Parlamente labai apgailestavo dėl nuomonių pasidalijimo, teigdamas, jog susiskaldžiusi Europa praras bet kokią globalinę įtaką.

"Neturėdamos bendros nuomonės, iš pasaulinės arenos išnyks visos narės", - teigė jis.

"Jeigu Europas neturės vieno balso, tai bus neįmanoma bendradarbiauti su Jungtinėmis Valstijomis lygiaverčiais ir tvirtais pagrindais. O be Europos ir JAV bendradarbiavimo pasaulyje bus neįmanoma garantuoti stabilumo ir taikos".

Įtakingas prancūzų strategijos analitikas Francois Heisbour'as (Fransua Heisburas) teigė, jog aštrėjanti transatlantinė krizė gali būti daug rimtesnė negu atrodo.

"Ant kortos pastatyta labai daug, todėl nemanau, kad Belgijai, Vokietija ir Prancūzijai savaitės pabaigoje būtų lengva nusileisti Saugumo Taryboje, nes tai gali turėti įtakos jų pozicijoms joje, - teigė F.Heisbourg'as, vadovaujantis Paryžiuje įsikūrusiam Strategijos tyrimo fondui. - Amerikiečiai sąmoningai dalija Europą į senąją ir naująją, o ... Vokietija ir Prancūzija savo ruožtu nesivaržo neteikti pirmenybės Aljanso solidarumui".

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Spaudė, sekė ir smerkė: skandalingo Makaraitytės straipsnio bijojo ir aukščiausi šalies vadovai (229)

Žurnalistė Indrė Makaraitytė iki šiol atsimena prieš 13 metų darytą interviu, kurio metu...

Po akibrokšto iš Vokietijos Maskvoje „atkimšinėjami šampano buteliai“ (68)

Naujos didžiosios Vokietijos koalicinės vyriausybės sutartyje penkios pastraipos skirtos ir...

Ko iš tiesų siekia liberalai, keldami kandidatą į prezidentus (1)

Keldamas savo kandidatą į prezidentus Liberalų sąjūdis (LS) siekia sudaryti įspūdį, kad su...

Sutriko „Facebook" veikla (31)

Ketvirtadienį perpiet sutriko socialinio tinklo „Facebook" veikla. Prie savo paskyrų negali...

Grybauskaitė susitiks su JAV prezidentu Donaldu Trumpu (98)

Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas balandžio 3 dieną susitiks su Lietuvos, Latvijos...

Didvyriškas gydytojo poelgis: papasakojo, kaip per stebuklą kelyje išgelbėjo gyvybę (42)

Kaip ir daugelis šeimų, pirmąją Kalėdų dieną Jolanta su vyru Sauliumi išsiruošė aplankyti ir...

Igno Staškevičiaus byloje prabilta apie paslaptingą moterį Laimą, aparatūrą miegamajame ir naujus milijonus (135)

Net pusantrų metų buvusių pavaldinių slapta sekto ir už asmeninės informacijos neviešinimą 312...

Pasikinkę saulę: ko galime pasimokyti iš Europos senbuvių? (5)

Saulės energija – vienas ekonomiškiausių XXI amžiaus „žaliosios“ energijos šaltinių....

Žurnalistai gavo dokumentus apie Kremliaus samdinius (66)

2018 m. vasario mėn. duomenimis privačioje karinėje kompanijoje ( PKK ) „ Vagner “ tarnavo ne...