Kinija „tapo svarbia Rusijos karo prieš Ukrainą įgalintoja“, nes ji plėtoja vadinamąją „limitų nevaržomą“ partnerystę ir teikia didelę paramą Rusijos gynybos pramonės bazei, Vašingtone vykstančio NATO viršūnių susitikimo deklaracijoje nurodė Aljanso lyderiai.

NATO lyderiai pažadėjo skirti Ukrainai mažiausiai 40 mlrd. eurų vertės karinę pagalbą

Jie taip pat paragino Kiniją nutraukti „visą materialinę ir politinę paramą Rusijos karui“.

„Tai apima dvigubos paskirties medžiagų, tokių kaip ginklų komponentai, įranga ir žaliavos, perdavimą“, – tvirtinama deklaracijoje.

Kinija „negali įgalinti didžiausio karo Europoje pastarojo meto istorijoje be neigiamo poveikio jos interesams ir reputacijai“, pažymėjo Aljansas.

Pekinas anksčiau šią savaitę buvo užsipuolęs NATO ir pareiškęs, kad Aljansas esą ieško dingsties išplėsti savo įtaką į rytus.

JAV jau daug metų spaudžia savo sąjungininkus Europoje skirti daugiau dėmesio Kinijos keliamoms grėsmėms.

„Manau, kad šiame viršūnių susitikime NATO pasiųsta žinutė yra labai stipri ir labai aiški, mes aiškiai abiprėžiame Kinijos atsakomybę įgalinant Rusijos karą“, – pareiškė kadenciją baigiantis NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.

NATO lyderiai pažadėjo skirti Ukrainai mažiausiai 40 mlrd. eurų vertės karinę pagalbą

NATO lyderiai trečiadienį savo susitikime Vašingtone pažadėjo „per ateinančius metus“ suteikti Ukrainai mažiausiai 40 mlrd. eurų vertės karinę pagalbą.

„Skirdamos proporcingus įnašus, sąjungininkės ketina per ateinančius metus suteikti minimalų 40 mlrd. eurų finansavimą ir teikti tvaraus lygio saugumo pagalbą, kad Ukraina nugalėtų“, – pažymima susitikimo deklaracijoje.

NATO vadovas Jensas Stoltenbergas spaudos konferencijoje pažymėjo, kad Aljansas tokį žingsnį žengia ne dėl noro pratęsti šį karą, o tam, jog jis kuo greičiau baigtųsi.

„Greičiausias būdas užbaigti karą yra jį pralaimėti. Bet tai neatneš taikos. Tai atneš tik okupaciją. Tad jei nenorime, kad Ukraina pralaimėtų, jei nenorime lenktis prieš Putiną, turime pademonstruoti įsipareigojimą ir ryžtą“, – pridūrė jis.

Šią savaitę Vašingtone vyksta jubiliejinis NATO viršūnių susitikimas.

NATO lyderiai susitarė inicijuoti Ukrainai skirtą pagalbos ir mokymų misiją

Susitarta inicijuoti Ukrainai skirtą pagalbos ir mokymų misiją

NATO lyderiai trečiadienį susitarė inicijuoti projektą, pagal kurį Aljansas pirmą kartą koordinuos karinę paramą Ukrainai bei mokymus.

Šią informaciją sužinojo naujienų agentūra „dpa“.

Misija, pavadinta NATO Saugumo pagalba ir mokymai Ukrainai (NSATU), turėtų startuoti penktadienį.

Iki šiol NATO šalys paramą Ukrainai koordinavo per neformalią JAV vadovaujamą Ukrainos kontaktinę grupę. Startavus NSATU, paramą oficialiai koordinuos pati NATO.

„Vadovaujantis tarptautine teise, NSATU nepavers NATO konflikto šalimi“, – sakoma parengtoje NATO deklaracijoje, su kuria susipažino „dpa“.

NATO sąjungininkai pareiškė, kad Ukrainos kelias euroatlantinės integracijos link yra negrįžtamas

NATO valstybės narės pavadino Ukrainos stojimą į Aljansą negrįžtamu ir pareiškė remsiančios šią šalį jos kelyje euroatlantinės integracijos link.

Apie tai kalbama Vašingtone vykstančio NATO viršūnių susitikimo deklaracijoje, skelbia „Ukrinform“.

„Ukrainai tęsiant šį gyvybiškai svarbų darbą, mes toliau remsime ją jos negrižtamame kelyje link visapusiškos euroatlantinės integracijos, įskaitant narystę NATO“, – sakoma dokumente.

Tuo pat metu NATO narės visapusiškai palaiko Ukrainos teisę rinktis saugumo priemones ir spręsti dėl savo ateities be išorinio kišimosi.

„Ukrainos ateitis yra NATO“, – akcentuojama deklaracijoje.

Sąjungininkai palankiai įvertino konkrečią pažangą, kurią Ukraina padarė nuo Vilniuje vykusio viršūnių susitikimo kalbant apie reikiamas demokratines, ekonomines ir su saugumu susijusias reformas.

„Mes dar kartą patvirtiname, kad galėsime pakviesti Ukrainą prisijungti prie Aljanso, kai dėl to susitars sąjungininkai ir bus įvykdytos sąlygos“, – pažymima deklaracijoje.

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas trečiadienį pareiškė, kad po karo Ukraina turėtų turėti pakankamai pajėgumų atgrasyti Rusijos agresiją, taip pat saugumo garantijas, iš kurių geriausia yra Vašingtono sutarties 5-asis straipsnis. Tad galutinis NATO derybų ir bendradarbiavimo su Ukraina tikslas yra Ukrainos narystė Aljanse, tikino jis.