Rusijos istoriko tarptautininko nuomone, Rusija negali savo santykiuose su Baltijos šalimis apeliuoti į Molotovo-Ribbentropo paktą, nes šis dokumentas, taip pat ir jo protokolai, yra vienas iš "visiškai negaliojančių sutarčių".
Istorijos mokslų kandidatas, Rusijos mokslų akademijos Tarptautinių ekonominių santykių instituto darbuotojas Konstantinas Voronovas, diskutuodamas savo straipsnyje laikraštyje "Nezavisimaja gazeta" šeštadienį su Viktoru Alksniu ir Anastasija Ivanova, jiems primena, kad Rusija taip pat nepripažįsta Molotovo-Ribbentropo pakto, kaip ir Baltijos šalys.

Anksčiau tame pačiame laikraštyje išspausdintame straipsnyje "Baltijos mazgas" V.Alksnis ir A.Ivanova teigė, jog Rusija gali, remdamasi Molotovo-Ribbentropo paktu, atplėšti nuo Lietuvos Klaipėdos kraštą, taip pat Suvalkiją, kad susikurtų "transporto koridorių" į Kaliningradą.

Remiantis pagrindiniais Tarptautinės teisės principais ir normomis (jus cogens), Molotovo-Ribbentropo paktas, kurį taip dažnai cituoja straipsnio autoriai, - negaliojanti ir neteisėta sutartis ir sudarymo, ir turinio, ir objekto bei tikslų požiūriu. Ji priskirtina visiškai negaliojančių sutarčių kategorijai", - rašo K.Voronovas.

Jo nuomone, "ne mažiau ekstravagantiškos (švelniai tariant) ir kitos autorių nuomonės bei siūlymai įsteigti Rusijos tranzito koridorius suskaldžius dabartinę Lietuvą ir pateikus Vilniui teritorinių pretenzijų dėl Suvalkijos, Vilkaviškių rajono ir Klaipėdos (Mėmelio), neteisėtai įjungtų į Lietuvos Respublikos sudėtį".

"Nedarant politinių vertinimų (karo kurstymo, agresyvumo priepuolio, imperializmo recidyvų, didžiosios valstybės nostalgijos) ir panagrinėjus tik kai kuriuos juridinius aspektus, akivaizdus tokių siūlymų visiškas absurdiškumas ir nepagrįstumas", - mano istorikas.

K.Voroninas primena V.Alksniui ir A.Ivanovai, "kad ne tik Lietuva atsisako pripažinti Molotovo-Ribbentropo pakto teisėtumą" ir remiasi 1989 metų gruodžio 24 dienos SSRS Liaudies deputatų suvažiavimo nutarimu, kuriame pripažinti neteisėtais nuo pat sudarymo visi su Vokietija 1939-1941 metais pasirašyti slapti protokolai dėl "interesų sferų" pasidalijimo Europoje kaip prieštaraujantys daugelio trečiųjų šalių nepriklausomybei.

Jis taip pat primena, jog 1991 metų Rusijos ir Lietuvos tarpvalstybinių santykių pagrindų sutartyje "galutinai ir neginčijamai užfiksuota, kad Maskva ir Vilnius atsisako teritorinių pretenzijų vienas kitam".

"Drauge su šia sutartimi buvo pasirašytas ir specialus susitarimas dėl bendradarbiavimo RSFSR Kaliningrado srities ekonominės ir socialinės kultūrinės raidos klausimais, kurio pirmuoju punktu šalys pripažino "esamos tarp Rusijos Federacijos ir Lietuvos Respublikos sienos nepažeidžiamumą".

"Taigi nėra ne tik tvirto tarptautinės teisės pagrindo, bet net jokių juridinių galimybių pakeisti dabartines sienas ir peržiūrėti dabartinę teisinę padėtį Baltijos šalyse", - rašo K.Voronovas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Baisisi klastingu NATO narės planu: priešus šįkart užsimojo įveikti iš pagrindų (127)

Sėkminga operacija „Alyvos šakelė“ ir kurdų anklavo Afrino užėmimas tėra pradžia. Turkijos...

Ne tik juodas, alinantis darbas: kaip emigravusios lietuvės užsidirba papildomai (73)

Ką veikia į Jungtinę Karalystę (JK) gyventi ir dirbti išvykę lietuviai? Toks klausimas kyla ne...

Prisiminė „mirties žygį“: nebuvo galima nė akimirkai sustoti ar atsilikti (5)

Okupuotoje Lenkijoje išaušo žvarbi diena, ir Shmuelis Belleris žinojo tik tiek, kad ji gali...

Kraupiausi sovietų mokslininkų eksperimentai (90)

Praėjo beveik trys dešimtmečiai nuo tada, kai subyrėjo Sovietų Sąjunga. Tačiau šiurpios...

Seimo sprendimas pasileisti: kokie motyvai skambėjo prieš 26 metus (9)

Pirmą ir vienintelį kartą sprendimą pasileisti 1992-ųjų liepos 9 dieną priėmė gilią krizę...

Bažnyčia keičiasi: vietoje aukų krepšelių – kitokia aukų sistema (64)

Išmaniosios technologijos jau žengia ir į bažnyčią. Savo socialinių tinklų paskyras turi ne...

Kaune keturių automobilių avarijoje sužeisti keturi žmonės susidarė didelės spūstys (1)

Šeštadienio vakarą Kaune užfiksuota didelė avarija – T. Masiulio gatvėje, netoli...

Įsiminkite 5 mitybos mitus, kurie gali pakenkti jūsų sveikatai (1)

Kai moksliniai tyrimai nuolat prieina naujų išvadų, sunku susigaudyti, ką reikėtų valgyti, o ko...

DELFI išbando: neįprastas kiaušinių marginimas plakta grietinėle (2)

Artėjant Velykoms pradedame ieškoti būdų, kaip kitaip, neįprastai numarginti kiaušinius. Be...

Įvertino „Benedikto turgaus“ asortimentą: prekeivių fantazija – beribė (125)

Visai neseniai sostinėje duris atvėrusi šiuolaikiška prekybvietė buvusioje turgaus aikštėje jau...