aA
Panašu, kad žmonijai anksčiau nei tikėtasi teko imtis blogiausiam scenarijui parengtos strategijos.
© Scanpix

Arkties salyne atverta Svalbardo sėklų saugykla. Šis pasaulinis sėklų bankas administruojamas Norvegijos valdžios. Čia saugoma praktiškai visų žmonėms žinomų augalų sėklų.

Mokslininkai patvirtino praėjusį mėnesį atvėrę šią saugyklą pirmąjį kartą nuo tada, kai ji buvo įkurta 2008-aisiais. Per operaciją, apie kurią skelbta nebuvo, saugykloje saugomų pasėlių dalis buvo išvežta į Maroką ir Libaną.

Remiantis planu, šios saugyklos durys būtų atidarytos tuo atveju, jeigu pasaulyje įvyktų katastrofa, kuri iš žmonių atimtų galimybę užsiauginti maisto, skelbia CNN.

Tačiau priežastis, privertusi mokslininkus apsilankyti saugykloje ir paimti dalį ten saugumo turto, nebuvo gamtinė katastrofa.

Priešingai – tai nelaimė, kurios buvo galima išvengti: karas.

Kruvinas konfliktas Sirijoje lėmė, kad Sirijos Alepo mieste dirbantys mokslininkai, kurie jau kurį laiką kuria karščiui ir sausrai atsparių javų rūšis, jau keleri metai nebegali tęsti savo darbų.

Atsižvelgiant į faktą, kad padėtis Sirijoje negerėja, mokslininkai iš Sirijos sėklų banko neturėjo kitos išeities – tik kreiptis į saugyklą Arktyje.

Sėklos daiginamos naujuose specializuotuose tyrimų centruose Libane ir Maroke, tad mokslininkai gali atnaujinti svarbius tyrimus, prie kurių pluša dešimtmečiais. Ir išvengti bombardavimų, kurių teko bijoti Alepe.

Augalų bankas Alepe, administruojamas Tarptautinio sausros teritorijų žemės ūkio tyrimų centro (ICARDA), yra vienas iš svarbiausių pasaulyje, jame saugoma daugiau nei 135 tūkst. rūšių kviečių, lęšių, avinžirnių ir kitų augalų. Be to, jame sukaupta viena iš vertingiausių miežių rūšių kolekcija.

„Tai rūšys, kurias paveldėjome iš savo prosenelių, deja, dauguma jų šiandien jau išnykusios. Būtent čia prieš 10 tūkst. metų buvo žemės ūkio lopšys. Šioje pasaulio teritorijoje daug augalų žmonių buvo perimti iš laukinės gamtos“, – sako ICARDA generalinis direktorius Mahmoudas El Solhas.

ICARDA atstovas Thanosas Tsivelikas, kuris yra atsakingas už bendradarbiavimą su pasauliniu sėklų banku, operaciją apibūdina kaip „gelbėjimo misiją“.

ICARDA centras Alepe 2012 metais 80 proc. savo sukauptų sėklų ir mėginių išsiuntė į sėklų banką Arktyje. Paskutinis indėlis iš Sirijos ten nukeliavo 2014 metais.

Dabar M. El Solhas ir jo vadovaujama ICARDA komanda susidūrė su labai rimtu iššūkiu – išsaugoti ir dauginti vieną svarbiausių ir gausiausių augalų kolekcijų žmonijos istorijoje.

Persikėlęs į Libaną, M. El Solhas atveria Amerikos universiteto Beirute žemės ūkio tyrimų ir ugdymo centre Bekos slėnyje esančios saugyklos duris. Čia laikomos sėklos, kurias ICARDA komanda atsivežė iš Svalbardo.

M. El Solhas atsargiai iš rudo voko išberia kelias sėklas, kurios išvaizda primena kviečius. Tai sėklos augalo, iš kurio prieš 10 mln. metų kilo kviečiai, kuriuos valgome šiandien.

„Tai puikus šaltinis savybių, kurias turėtų turėti žmonėms reikalingi augalai, tai ir atsparumas sausrai, karščiui, įvairioms ligoms ir taip toliau. Jie per šimtus metų atlaikė sudėtingus natūralios atrankos procesus“, – teigia M. El Solhas.

Vos už 10 minučių kelionės automobiliu ICARDA stato naują saugyklą.

Netoliese jau įrengti specialūs šiltnamiai, kur minėtosios sėklos bus daiginamos, auginamos ir dauginamos. Atkūrus prarastas atsargas, sėklomis vėl galės naudotis mokslininkai.

Toks pat projektas paraleliai vykdomas ir Maroke, siekiant užtikrinti, kad žmonės visada turės prieigą prie nepakeičiamų augalų duomenų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Pamirštos Baltijos kelio istorijos: kaip Landsbergis su Brazausku varė iš proto ir galiausiai išdūrė Maskvą (73)

Turiu labai įdomių, neskelbtų dalykų, istorikams, tikriausiai, neįdomu. Taip su nedideliu...

Vilniuje – per brangu: vyksta ir šimtus kilometrų tik apsikirpti (64)

Vilniuje gyvenantys netaupydami laiko renkasi kai kurias paslaugas regionuose. Pagrindinė to...

Namuose atsilaikiusi „Sūduva“ savo likimą spręs Vengrijoje (270)

Marijampolės „Sūduvą“ nuo istorinio patekimo į UEFA Europos lygos grupių etapą galimai...

Kiek kainuos šiemet išleisti vaiką į mokyklą? kai kurios šeimos gali gauti vasltybės paramos (3)

Kaip ir kiekvienais metais vaikus į mokyklą ruošiantys tėvai artėjant rugsėjo pradžiai dar...

Rytų Europos augimas – lyg šviesos spindulys smunkančios ES bloko ekonomikos fone (15)

Europos Sąjungos ( ES ) rytinės ekonomikos atlaikė pasaulį alinančius sunkumus, kurie iš...

„Oskarui“ nominuoti, tačiau žiūrovus kvailinę dokumentiniai filmai: kai kuriais melais tikėta net 60 metų (14)

Sako, kad geriau vieną kartą pamatyti nei tūkstantį kartų išgirsti. Sunku būtų ginčytis –...

Gydytojas Morozovas: jaučiatės blogai ar nepakankamai gerai? Bus dar blogiau, jei nieko nekeisite (5)

„Daktare, man silpna / aš esu nuolat pavargęs / man svaigsta galva / man nevirškina skrandis /...

30 metų po Baltijos kelio: Mauricas parodė, kaip toli už nugarų palikome kitas posovietines valstybes (896)

Baltijos šalys yra vienintelės iš anksčiau Tarybų Sąjungai priklausiusių šalių, kurių...

Svarbu žinoti vairuotojams: A2 magistralėje šiandien laukia dideli eismo ribojimai (2)

Penktadienį, rugpjūčio 23-iąją, visoje Lietuvoje minimas Baltijos kelio 30-metis. Tądien...

Blogos žinios tiems, kuriuos kamuoja nemiga: šis sutrikimas padidina insulto riziką

Žmonėms, kurie kenčia nuo nemigos , gali padidėti koronarinių arterijų ligų, širdies...