„Tas susitarimas veikia, ir yra vykdomas jo pagrindinis tikslas – tai yra, Irano branduolinė programa tebėra kontroliuojama ir atidžiai stebima“, – F. Mogherini sakė po Briuselyje vykusių derybų su Irano užsienio reikalų ministru Mohammadu Javadu Zarifu ir Didžiosios Britanijos, Prancūzijos ir Vokietijos diplomatijos vadovais.

Aukšto rango Vašingtono pareigūnai naujienų agentūrai AFP sakė „prognozuojantys“, kad D. Trumpas penktadienį tęs ekonominių sankcijų Iranui švelninimo režimą ir kad JAV toliau laikysis įsipareigojimų pagal branduolinį susitarimą, nors prezidentas tą 2015 metais pasirašytą sutartį ne kartą yra kritikavęs.

ES, Britanija, Vokietija ir Prancūzija, suvaidinusios svarbų vaidmenį sudarant minėtą susitarimą, per šias derybas dar kartą išsakė jam paramą. Pagal 2016 metų pradžioje įsigaliojusią sutartį Iranas įsipareigojo apriboti savo branduolinę programą mainais į švelnesnes sankcijas.

F. Mogherini teigimu, yra būtina išsaugoti susitarimą, kuris „daro pasaulį saugesnį ir užkerta kelią potencialioms branduolinio ginklavimosi varžyboms regione“.

Tuo tarpu kai Vašingtone netyla griežto kurso šalininkų raginimai trauktis iš susitarimo, Britanijos diplomatijos vadovas Borisas Johnsonas tvirtina, kad kol kas niekas nepasiūlė geresnės alternatyvos.

„Itin vertiname JCPOA, branduolinį susitarimą su Iranu; manome, kad tai yra didelis diplomatinis pasiekimas – būdas neleisti Iranui gauti branduolinių ginklų, o Iranas, kaip praneša Tarptautinė atominės energetikos agentūra, šio susitarimo laikosi“, – sakė B. Johnsonas.

JCPOA – Bendrasis išsamių veiksmų planas (Joint Comprehensive Plan of Action) – yra oficialus susitarimo pavadinimas.

Vokietijos užsienio reikalų ministras Sigmaras Gabrielis savo ruožtu sakė, kad Europa nori apsaugoti tą susitarimą „nuo visų įmanomų kenksmingų sprendimų“.

„Žinome, kad absoliučiai būtina pasiųsti signalą, jog diplomatinėmis priemonėmis yra įmanoma užkirsti kelią branduolinių ginklų kūrimui, kai kitos pasaulio dalys aptarinėja kaip panaudoti branduolinius ginklus, – pridūrė jis. – Jei bus neigiamai paveiktas vienintelis susitarimas, užkertantis kelią branduolinių ginklų platinimui, tai pasiųs labai pavojingą signalą likusiai pasaulio daliai.“

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją