aA
Omikron mutacijų spektras greičiausiai padės virusui išvengti apsaugos, kokią sukuria dabartinės vakcinos, o tai reiškia, kad būtina kurti naujus skiepus, „Financial Times“ sakė „Moderna“ vykdomasis direktorius Stephane‘as Bancelis.
Stephane Bancelis
Stephane Bancelis
© AP / Scanpix

Gali prireikti ne vieno mėnesio, kol farmacijos bendrovės sukurs ir pateiks masinei gamybai atnaujintas vakcinų versijas, per interviu kalbėjo farmacijos bendrovės vadovas.
Anot S. Bancelio, šiuo metu prieinamos vakcinos negali taip pat veiksmingai apsaugoti nuo omikron atmainos, kaip kad nuo deltos.

Šiuo metu prieinamos vakcinos, kurias gamina „Moderna“, „Pfizer Inc“ ir „BioNTech SE“, „AstraZeneca Plc“ ir „Johnson & Johnson“, sėkmingai apsaugo nuo pirminio koronaviruso sukeltos sunkios ligos ir mirties, tačiau nėra tokios veiksmingos kovoje su lengviau plintančiu delta variantu.

Vis dar aiškinamasi, ar omikron atmaina sukelia tokio pat sunkumo ligą kaip ir ankstesnės viruso versijos, ar ji gali išvengti dabartinių vakcinų ir persirgtos infekcijos sukurtos apsaugos, ir ar taps dominuojančia atmaina.


Esamos vakcinos nuo COVID-19 tikriausiai bus mažai veiksmingos koronaviruso naujausios omikron infekcijos atveju, o naujiems veiksmingiems skiepams sukurti tikriausiai reikės ne vieno mėnesio, JAV vakcinų gamintojos „Moderna“ vadovas sakė dienraščiui „Financial Times“.

Antradienį paskelbtame interviu „Moderna“ generalinis direktorius S.'as Bancelis sakė, kad duomenys apie esamų vakcinų veiksmingumą bus gauti per ateinančias dvi savaites, bet mokslininkai optimizmu netrykšta.

„Visi mokslininkai, su kuriais kalbėjausi... sako „tai neišeis į gera“, – laikraščiui sakė S. Bancelis.

Jo perspėjimas nuskambėjo Didžiojo septyneto (G-7) ministrams skubiai surengus pasitarimą dėl naujojo viruso varianto, jau plintančio pasaulyje ir paskatinusio valstybes uždaryti sienas bei imtis kitokių suvaržymų grėsmei suvaldyti.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pripažino, kad omikron varianto keliama rizika yra „labai didelė“.

S. Bancelis sakė, kad tyrėjai labai susirūpinę, nes 32 iš 50 mutacijų, nustatytų naujos padermės genome, yra susiję su baltymu, iš kurio viruso paviršiuje formuojasi dygliai – dariniai, leidžiantys patogenui užkrėsti žmogaus organizmo ląsteles. Būtent dyglio baltymas arba jį koduojanti genetinė medžiaga yra naudojama vakcinose, turinčiose „apmokyti“ imuninę sistemą atpažinti koronavirusą ir sparčiau į jį reaguoti.

„Moderna“ vadovas sakė FT, kad esamų skiepų veiksmingumas omikron atmainos atžvilgiu veikiausiai bus reikšmingai mažesnis.

Ši bendrovė, kaip ir JAV farmacijos milžinė „Pfizer“, jau pranešė kurianti vakciną nuo naujosios koronaviruso atmainos.

S. Bancelis sakė, kad jo bendrovė 2022 metais gali pagaminti 2–3 mlrd. atnaujintos vakcinos dozių, bet pažymėjo, kad būtų pavojinga perorientuoti visą gamybą konkrečiai kovai su omikron paderme skirtam preparatui, nes vis dar plinta ir ankstesnės viruso atmainos.

„Moderna“ vadovo pasisakymų neraminantis tonas skyrėsi nuo politikų pastangų išsaugoti ramybę.

JAV prezidentas Joe Bidenas pirmadienį sakė, kad naujoji viruso atmaina „nėra priežastis panikuoti“.

„Pfizer“ vykdomasis direktorius Albertas Bourla sako, kad bendrovė vakciną, nukreiptą konkrečiai prieš omikron, jeigu tik prireiks, turės per šimtą dienų.

A. Bourla teigė CNBC, kad jo įmonė penktadienį pradėjo bandyti dabartinę vakciną prieš omikron atmainą, apie kurią pirmą kartą pranešta Pietų Afrikoje, ir tai vėl sukėlė baimę dėl pasaulinės COVID-19 infekcijų bangos.

„Nemanau, kad gautas rezultatas parodys, jog vakcinos neapsaugo“, – sakė A. Bourla.

Albertas Bourla
Albertas Bourla
© AFP / Scanpix

Tačiau bandymai gali parodyti, kad esami skiepai „apsaugo mažiau“, o tai reiškia, kad „turime sukurti naują vakciną“, teigė A. Bourla.

„Penktadienį sukūrėme pirmąjį DNR šabloną, kuris yra pirmas galimas naujos vakcinos kūrimo proceso poslinkis“, – sakė jis.

A. Bourla palygino situaciją su ankstesniu šių metų scenarijumi, kai „Pfizer“ ir jos partnerė Vokietijoje „BioNTech“ per 95 dienas sukūrė vakciną, kilus susirūpinimui, jog ankstesnė formulė neveiks prieš delta, nors galiausiai ši versija nebuvo panaudota.

Dabartinė vakcina yra „labai veiksminga“ prieš delta, sakė vadovas ir pridūrė, kad įmonės tikisi 2022 metais galėsiančios pagaminti keturis milijardus vakcinos dozių.

A. Bourla taip pat sakė esąs „visiškai įsitikinęs“, kad „Pfizer“ neseniai pristatytos antivirusinės tabletės bus veiksmingas gydymas nuo mutacijų sukeltų infekcijų, įskaitant omikron.

Įrodyta, kad naujai užsikrėtusiems didelės rizikos pacientams, kurie pradedami gydyti per tris dienas nuo simptomų atsiradimo, „Pfizer“ tabletės beveik 90 proc. sumažina hospitalizavimą arba mirtį.

Omikron atmaina: kas žinoma

Pietų Afrikos mokslininkai praėjusią savaitę paskelbė atradę naują daug mutacijų turinčią pandeminio koronaviruso atmainą omikron, kuri, manoma, yra labai užkrečiama.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pirmadienį perspėjo, kad omikron variantas visame pasaulyje kelia „labai didelę“ riziką.

Daugelis šalių stengiasi suvaldyti jo plitimą, uždrausdamos skrydžius iš Pietų Afrikos ir kaimyninių šalių.

Mokslininkai taip pat nepailsdami dirba analizuodami šį variantą ir bandydami suprasti jo elgesį.

Toliau pateikiame svarbiausius jau žinomus faktus apie omikron atmainą.

Kilmė

Kol kas neaišku, kur atsirado ši atmaina, bet ji „pirmą kartą buvo aprašyta Botsvanoje, o netrukus po to – Pietų Afrikoje“, teigia vyriausiasis Pietų Afrikos epidemiologas profesorius Salimas Abdool Karimas.

Pietų Afrikos mokslininkai apie atradimą paskelbė lapkričio 25 dieną.

Iki to laiko omikron atvejų jau buvo aptikta Honkonge.

Tolesnėmis dienomis mažiausiai 11 šalių, įskaitant Izraelį, Belgiją, Jungtinę Karalystę, Nyderlandus, Italiją, Kanadą ir Portugaliją užfiksavo šios atmainos atvejų.

Mutacijos

Naują variantą su „labai neįprasta daugybe mutacijų“ mokslininkai atrado lapkričio 23 dieną.

Kai kurios iš tų mutacijų jau žinomos, jos turi įtakos užkrečiamumui ir imuniteto apėjimui, tačiau daug kitų yra naujos.

Pasak PSO, omikron atmaina „labai skiriasi, turi labai daug mutacijų, o dalis jų kelia susirūpinimą ir gali būti susijusios su galimybe išvengti imuninio [atsako] bei didesniu užkrečiamumu“.

Ji turi „daugiausia mutacijų, kiek iki šiol teko matyti“, sakė Kvazulu Natalio universiteto tyrimų ir inovacijų vicekancleris profesorius Mosa Moshabela.

Anot jo, „kai kurias iš šių mutacijų mes matėme anksčiau, pavyzdžiui, delta ir beta“ atmainose, tačiau kitos yra naujos mokslininkams, ir „mes nežinome, kuo pasireikš tų mutacijų derinys“.

Virusologas Tulio de Oliveira teigė, kad iš viso yra apie 50 mutacijų, įskaitant 30 mutacijų spyglio baltyme, į kurį koncentruojasi daugelis vakcinų, nes jo padedamas virusas patenka į ląsteles.

Plitimas

Oficiali statistika rodo, kad beveik tris ketvirtadalius pastarosiomis dienomis Pietų Afrikoje užregistruotų COVID-19 atvejų sukėlė naujasis variantas.

Nors ne visi atvejai yra sukelti omikron, paros teigiamų COVID-19 testų procentas, trečiadienį siekęs 3,6 proc., ketvirtadienį jau buvo 6,5 proc., o sekmadienį – 9,8 procento.

Prognozuojama, kad iki šios savaitės pabaigos paros COVID-19 atvejų skaičius gali patrigubėti iki maždaug 10 000.

„Anksčiau buvo įrodyta, kad kai kurios pasireiškusios mutacijos leidžia virusui plisti lengvai ir greitai, todėl įtariame, kad (naujas variantas) plis greitai“, – sakė M. Moshabela.

Imunitetas, sukeliamos ligos sunkumas

Yra žinoma, kad kai kurios viruso demonstruojamos genetinės mutacijos leidžia jam apeiti imunitetą.

Vis dar neaišku, koks bus poveikis vakcinų teikiamai apsaugai.

Tačiau, „remiantis tuo, ką žinome, vakcinos turėtų gerai apsaugoti nuo hospitalizavimo ir sunkios ligos formos, nes jos priklauso nuo T ląstelių imuniteto ir mažiau nuo antikūnų“, sakė S. A. Karimas.

Kalbant apie šio varianto sukeliamos ligos sunkumą, mokslininkai teigia, kad kol kas nėra pakankamai duomenų daryti kokioms nors išvadoms.

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(81 žmogus įvertino)
2.2469

Top naujienos

Karo ekspertai: kažkas tikrai bus

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertai teigia, kad dėl...

Konvojuojat kalinius užpultas Matuko žudikas Kontenis: tai kerštas už vaiko nužudymą (1)

Dėl keturmečio posūnio Matuko nužudymo 19 metų laisvės atėmimo bausme nuteistas Kėdainių...

LSDP vicepirmininkas – apie Skardžiaus prisijungimą: buvo padaryta klaida papildyta (23)

Ketvirtadienį pranešta, kad buvęs Darbo partijos atstovas Seime Artūras Skardžius pradeda...

Ukraina iš Slovakijos jau gavo pirmuosius naikintuvus papildyta (6)

Pirmieji keturi naikintuvai „MiG-29“ jau yra Ukrainoje . Apie tai pranešė Slovakijos gynybos...

Vienas didžiausių Kauno susisiekimo projektų „išlindo“ iš po žemės

Pernai pavasarį pradėtas tiesti Pietrytinis aplinkkelis ima panėšėti į transporto arteriją –...

Giedrius Petkevičius/Sausuolis

Dovydas prieš Galijotą arba Izraelis prieš Prancūziją: slaptoji operacija, kuri iki šiol kelia ne vieną klaustuką

Apie Izraelio kariškių ir slaptųjų tarnybų operacijas, įvairiais šios valstybės gyvavimo...

Jau netrukus prasidės geomagnetinė audra: išvardijo, kokius simptomus ji gali sukelti ir kaip apsisaugoti (2)

Jeigu pastarosiomis dienomis pasijaustumėte prasčiau, gali būti, kad taip jus paveikė Saulės ir...

Karas Ukrainoje. Ukraina: didysis rusų puolimas žlugo (1)

Rusijos kariuomenė gerokai sulėtino savo puolimą prie Bachmuto ir sutelkė pastangas į manevrus...