Vidurio Europos ir Baltijos šalių integracija ES ir NATO – vienintelė Vakarų politika per pastaruosius dvidešimt penkerius metus, kuri pasibaigė fenomenalia sėkme, teigia „The Washington Post“ apžvalgininkė Anne Applebaum. Įvykdžiusios įstojimo į NATO ir (arba) Europos Sąjungą sąlygas, šalys galiausiai tapo demokratinėmis valstybėmis.
© RIA/Scanpix

Bet dabar „madinga tvirtinti, kad ši ekspansija, ypač NATO plėtra, buvo klaida. Šis projektas klaidingai „prisimenamas“ kaip Amerikos „triumfalizmo“ vaisius, kuris kažin kokiu būdu „pažemino“ Rusiją, paskleidęs vakarietiškas institucijas nestabiliose šalyse, esančiose Rusijos kaimynystėje“, - rašo autorė.

A. Applebaum prieštarauja: „Su Rusija niekada nebuvo pasirašyta jokia sutartis dėl NATO plėtros draudimo. Joks pažadas nebuvo sulaužytas“. Pasak apžvalgininkės, NATO plėtros iniciatyva kilo ne iš Vašingtono.

„Priešingai, pirmasis Lenkijos bandymas pateikti paraišką dėl narystės 1992 metais buvo nesėkmingas – prašymas buvo atmestas. Labai gerai prisimenu, kaip piktai sureagavo tuometinis JAV ambasadorius Varšuvoje. Bet Lenkija ir kiti primygtinai reikalavo – būtent todėl, kad jau matė gresiančio rusiškojo revanšizmo požymių“, - rašo apžvalgininkė.

Anne Applebaum
Anne Applebaum
© Vida Press

Pasak A. Applebaum, vykdant „lėtą, atsargią NATO plėtrą“, Rusiją nuolat mėginta raminti.

Naujosiose šalyse narėse nebuvo kuriamos naujos NATO bazės, pratybos nebuvo atliekamos iki pat 2013 metų. „Kaip atsakas į Rusijos pasipriešinimą Ukrainai ir Gruzijai 2008 metais, buvo priimtas sprendimas faktiškai atsisakyti teikti įstojimo į NATO planus“, - teigiama straipsnyje.

Rusija tuo laikotarpiu „nebuvo žeminama“, teigia autorė. „Maža to, jai faktiškai buvo suteiktas „didžiosios valstybės“ statusas.

„Šiuo laikotarpiu Rusija, skirtingai nuo Vidurio Europos, niekada nesiekė pasikeisti iš pagrindų europietiška dvasia. Priešingai, buvę KGB karininkai, aiškiai demonstruojantys savo ištikimybę sovietinei sistemai, įsitvirtino valstybės valdžioje drauge su organizuotu nusikalstamumu, siekdami užkirsti kelią demokratinių institutų formavimuisi savo šalyje ir sužlugdyti užsienyje veikiančius tokius institutus. Pastaruosius dešimt metų ši kleptokratinė klika taip pat siekia atkurti imperiją“, - teigiama straipsnyje.

Kodėl gi nepažvelgus faktams į akis ir nereformavus Jungtinių Tautų, suteikus vietą Saugumo Taryboje Indijai, Japonijai ir kitiems“, – klausia A. Applebaum.

Ukrainos krizė ir galima krizė NATO šalių teritorijoje - tai ne triumfalizmo, o Vakarų nesugebėjimo reaguoti į agresyvią Rusijos retoriką ir jos išlaidas ginkluotosioms pajėgoms rezultatas.

„Kodėl mes prieš dešimt metų neperkėlėme NATO bazių labiau į rytus? Ir kadangi mes to nepadarėme, dabar grėsmingai sumažėjo pasitikėjimas Vidurio Europoje. Šalys, kurios kadaise troško prisidėti prie aljanso veiklos, dabar išgąsdintos“, - teigiama straipsnyje.

Vakarų klaida buvo ne ta, kad jie neva pažemino Rusiją, o ta, kad jie neįvertino jos „revanšistinio, revizionistinio, griaunamojo potencialo“, prie tokios išvados prieina straipsnio autorė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Dargužaitė traukiasi iš Vyriausybės kanclerės pareigų (12)

Sauliaus Skvernelio vadovaujamos Vyriausybės kanclerė Milda Dargužaitė traukiasi iš pareigų, BNS...

Apklausė Lenkijoje ir Latvijoje perkančius lietuvius: nustebino vienas skirtumas (211)

Kai net oficiali statistika Lietuvoje rodo sparčiausią kainų didėjimą visoje ES, nenuostabu, kad...

Kaip gera būti liberalu Trakų rajone: valdžia dėkoja, kai paimi tūkstančius (64)

Trakų, valdomų Liberalų sąjūdžio, vadovams teko sunki našta: net pusę metų rajone niekas...

Klaipėdoje iš 14 aukšto iškrito ir žuvo mergina, kambaryje su ja buvo žinomos fotografės vyras (6)

Pirmadienį, lapkričio 20 dieną, Klaipėdos miesto policija 19:30 val. gavo pranešimą apie...

Ekspertai: „Islamo valstybėje“ – beprecedentė situacija (29)

Džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) propagandos kanalai internete trečiadienį ir...

Policija palygino vairuotojų elgesį pernai ir šiemet: vienas pokytis akivaizdus (44)

Praėjus beveik dviems savaitėms po to, kai pasibaigė privalomas laikotarpis, iki kurio galima buvo...

5 klausimai, į kuriuos mokslas negalės atsakyti dar kurį laiką (48)

Šiais laikais mokslas turi visą metodų, technologijų ir įrankių arsenalą. Visgi, kai kurie...

Nieko nepirkimo diena: ką iš tiesų ji reiškia? (2)

Visam pasauliui kovojant su klimato kaita, gamtos, oro tarša, kaip vienas iš ginklų pasitelkiama...

Ukrainos pareigūnas: į Luhanską įžengė reguliariosios Rusijos armijos pajėgos (44)

Remiantis Ukrainos vidaus reikalų ministro patarėjo paskelbta žinute, į Luhanską įžengė ir ten...

Gyvenimo rungtynes žaidę Ulanovas ir Valinskas: jautėmės skolingi sirgaliams (4)

Kauno „Žalgiris“ po beveik dviejų mėnesių pertraukos iškovojo pergalę Eurolygos rungtynėse...