Mįslingas užsienio laivas, kurio Švedijos ginkluotosios pajėgos ieško netoli Stokholmo, galbūt priklauso Nyderlandams, žiniasklaida pirmadienį citavo vieną šaltinį Rusijos užsienio reikalų ministerijoje.
© Scanpix

„Praeitą savaitę būtent Nyderlandų dyzeliniu kuru ir elektra varomas povandeninis laivas „Bruinvis“ netoliese Stokholmo vykdė praktines užduotis“, - pareiškė Rusijos gynybos ministerijos šaltinis.

„Norėdami sumažinti įtampą Baltijos jūroje ir sutaupyti Švedijos mokesčių mokėtojų pinigų, patariame jiems pasiaiškinimo ir informacijos prašyti iš Nyderlandų karinio jūrų laivyno“, - pridūrė šaltinis.

Kaip teigia Rusijos gynybos ministerijos šaltinis, penktadienį, spalio 17 dieną, Nyderlandų povandeninis laivas užsuko į Estijos Talino uostą, o pirmadienį turi jį palikti.

„Belieka tikėtis, kad ši informacija padės Švedijos pareigūnams aptikti povandeninį laivą, plaukiantį atgal į vieną iš karinių Nyderlandų bazių“, - teigia neįvardytas šaltinis.

Nyderlandai pirmadienį paneigė Rusijos pareiškimą, kad mįslingas povandeninis laivas, kurio Švedijos kariškiai ieško prie savo šalies krantų, galbūt priklauso Olandijai.

Nyderlandų gynybos ministerija pareiškė, kad jos povandeninio laivo nebebuvo tame rajone, kai buvo paskelbta apie mįslingą objektą.

„Dalyvavome pratybose kartu su Švedija ir keliais laivais, bet jos baigėsi praėjusį ketvirtadienį“, – sakė Nyderlandų gynybos ministerijos atstovė Marnoes Visser (Marnus Viser) naujienų agentūrai AFP.

„Tada laivas „Bruinvis“ išplaukė į Estiją ir savaitgalį buvo nuleidęs inkarą Talino uoste“, – pridūrė atstovė.

Dabar laivas „Bruinvis“ plaukia atgal į Nyderlandus, sakė M.Visser.

„Olandų povandeninis laivas (su tuo) nesusijęs ir daugiau mes nedalyvaujame jokiose paieškos ar panašiuose veiksmuose“, – pridūrė ji.

Švedijos kontradmirolas Andersas Grenstadas sekmadienį sakė, kad ginkluotosios pajėgos atlieka žvalgybinę operaciją, kuria siekiama nustatyti užsienio laivo buvimo vietą.

Remiantis pranešimu Švedijos žiniasklaidoje, akvatorijoje tarp Stokholmo ir Rusijos Kaliningrado srities buvo perimtas signalas iš rusų laivo, perduotas nepaprastųjų situacijų atvejais naudojamu dažniu, kas galėtų reikšti, kad ten esantis laivas susidūrė su sunkumais. Tačiau A.Grenstadas šią prielaidą atmetė.

Su padėtį pakomentuoti galinčia Rusijos gynybos ministerija susisiekti kol kas nepavyko.

DELFI primena, kad Švedijos kariškiai sekmadienį pateikė paslaptingo „užsienio laivo“ prie Stokholmo krantų įrodymą – nuotrauką, bet atmetė pranešimus, kad „medžiojamas“ apgadintas povandeninis laivas.

Nuo pat to laiko, kai ginkluotosios pajėgos penktadienį gavo įspėjimą apie kažkokį „dirbtinį objektą“ prie Stokholmo krantų, 200 vyrų, keli laivai su neaptinkamumo radiolokatoriais technologijomis, minų traleriai ir sraigtasparniai vykdė paiešką jūroje aplink salas už maždaug 50 km į rytus nuo Švedijos sostinės.

„Tai ne mūsų, tai – užsienio laivas“, – žurnalistams sakė kontradmirolas Andersas Grenstadas, rodydamas neryškią nuotrauką, kurią sekmadienį ryte padarė „šaltinis“. Tai jau trečias toks pastebėjimas nuo penktadienio.

Jis matė kažką, kas buvo paviršiuje, o kai jis padarė nuotrauką, tai vėl dingo“, – sakė A.Grenstadas.

Pasak jo, neįmanoma nustatyti, kuriai šaliai priklauso tas laivas, nes nuotraukos kokybė prasta, bet pastebėjimai atitinka modelį, susiformavusį per kelerius metus.

Nuotraukoje matyti tolumoje esantis tamsus objektas, kyšantis iš jūros ir apsuptas bangų mūšos.

A.Grenstadas atmetė žiniasklaidos spėliones, kad ginkluotosios pajėgos „medžioja povandeninį laivą“, ir pabrėžė, kad ši mobilizacija – viena didžiausių, neskaitant mokomųjų pratybų, po Šaltojo karo – yra žvalgybos operacija.

„Tai ne povandeninio laivo medžioklė naudojant ginklus kovoti su oponentu. Kabama apie žvalgybinės informacijos rinkimą siekiant nustatyti, kad esama užsienio povandeninės veiklos“, – sakė jis ir pridūrė, kad rajonas į rytus nuo sostinės atrodo „dominantis kažkokią užsienio galią“.

„Vėliau gali būti situacija, kai tai taps povandeninio laivo medžiokle. Kol kas to nėra“, – pridūrė A.Grenstadas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

A. Tapinas. Skudurinio dizainerio šou (855)

Ne vienu savo triukšmą sukėlusiu pasisakymu pagarsėjęs mūsų mados korifėjus Juozas...

Meningokoko nusineštos gyvybės sukrėtė: skiepai nuo kitų metų bus nemokami papildyta (50)

Skiepų kalendoriuje – ilgai laukta naujiena. Tiesioginėje DELFI konferencijoje apsilankęs...

S. Skvernelis: Registrų centro vadovu nebus skiriamas abejotinos reputacijos asmuo (4)

Premjero atstovas sako, kad valstybės valdomo Registrų centro vadovu nebus skiriamas abejotinos...

3 priežastys, kodėl auga kainos (28)

Vienas keisčiausių reiškinių ekonomikoje – permaininga kaip lietuviškas oras infliacija. Dėl...

Po tūkstantinių baudų – įspėjimas NT pardavėjams (11)

Konkurencijos taryba įspėjo nekilnojamojo turto ( NT ) pardavėjus, agentūras, brokerius, kad NT...

Nerimą keliantys pokyčiai Kremliuje: Rusijos elitas ėmė irti (3)

Rusijos elitas – grupė oligarchų ir kitų Rusijos prezidento Vladimiro Putino lojalistų, per...

A. Guoga palieka „Lietuvos rytą“, bet skolintų pinigų grąžinti neprašys (33)

Vilniaus „Lietuvos rytą“ apjuosusi drama pasiekė atomazgą – savo klubo dalį pardavęs...

Antradienis - ta vienintelė ypatinga diena (4)

Antradienį galėsime pasidžiaugti saulėta rudens diena, tačiau jau trečiadienio ankstų rytą...

Perlinės kruopos – pabodęs ir neskanus produktas? Išmėginę šiuos receptus pamėgsite jas iš naujo (1)

Vis ieškome dar neragautų skonių, bandome savo virtuvėje prisijaukinti naujus produktus, tačiau...