Dvylika šalių vienijančios Nepriklausomų Valstybių Sandraugos lyderiai antradienį susitinka Minske aptarti šios posovietinės organizacijos, kurią drasko tarpusavio nesutarimai ir aistras kursto įtakingiausios narės Rusijos ultimatumai dėl energetikos, ateities.
Aleksandras Lukašenka
© Reuters/Scanpix
Provakarietišką kursą pasirinkusios Gruzija, Ukraina ir Moldova abejoja dėl savo ateities šioje Sandraugoje, kurioje dominuoja Rusija. Jos labiau suinteresuotos naryste NATO, kurios lyderiai antradienį ir trečiadienį susitinka kaimyninėje Latvijoje.

Tačiau ir kai kurioms Maskvai lojalioms NVS narėms iškilo panašių abejonių, kai Rusija pagrasino padidinti jų importuojamų gamtinių dujų kainas.

Per susitikimą Baltarusijos sostinėje bus ieškoma būdų, kaip paversti NVS, kuri buvo įkurta 1991-aisiais siekiant sušvelninti Sovietų Sąjungos žlugimo padarinius, efektyviai veikiančia organizacija, skatinančia bendradarbiavimą tarp savo narių.

Abejonės dėl Sandraugos ateities ir nesutarimai tarp Rusijos ir kitų NVS narių neabejotinai turės įtakos tris valandas truksiančio susitikimo, kurio šeimininką Aleksandrą Lukašenką Vašingtonas pavadino paskutiniu Europos diktatoriumi, atmosferai.

Krizė Sandraugoje kilo pernai, kai Rusija, kurią suerzino taikios provakarietiškos revoliucijos Ukrainoje ir Gruzijoje, pareiškė, kad jos dujų monopolininkė "Gazprom" daugiau neparduos kaimynėms gamtinių dujų mažesnėmis nei rinkos kainomis, nes mainais iš jų nieko negauna.

Tai privertė Ukrainą gerokai padidinti dujų kainą; dar didesnis kainų šuolis dabar gresia Gruzijai.

Be to, Maskva įvedė ekonomines sankcijas Gruzijai. Buvo sustabdytas transporto susisiekimas, uždraustas gruziniško vyno ir mineralinio vandens importas bei imtasi veiksmų prieš Rusijoje dirbančius gruzinus.

Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvilis siūlė Rusijos lyderiui Vladimirui Putinui surengti susitikimą Minske ir paieškoti būdų sumažinti įtampą dvišaliuose santykiuose. Tačiau Kremlius šaltai reagavo į šį M.Saakašvilio pasiūlymą.

"Jei jiems skirta netyčia susitikti viršūnių susitikimo metu, tegul tai įvyksta. Tačiau jokio atskiro susitikimo nebus", - pirmadienį Gruzijos televizijai "Mze" sakė Rusijos prezidento patarėjas Modestas Kolerovas.

DĖMESYS NATO

Gruzijos prezidentui rengiantis susitikimui Minske, parlamento pirmininkė Nino Burdžanadzė nuvyko į Latviją, siekdama pademonstruoti savo šalies ryžtą palaikyti glaudesnius ryšius su NATO, prie kurios Tbilisis siekia prisijungti.

Prieš viršūnių susitikimą Minske Ukrainos prezidentas Viktoras Juščenka taip pat patvirtino savo šalies pasiryžimą siekti narystės NATO.

Drauge su provakarietiškomis NVS narėmis sunkią Maskvos naujosios energetikos politikos naštą pajuto ir artimiausios Maskvos sąjungininkės, kurioms už gamtinių dujų tiekimą ateinančiais metais buvo pateiktos gerokai didesnės sąskaitos.

Armėnija tyliai prarijo karčią piliulę. Tuo tarpu Minskas nepagailėjo griežtų žodžių Maskvai, kai bendrovė "Gazprom" nurodė Baltarusijai perduoti Rusijai jos strateginio dujotiekio kontrolę arba sutikti mokėti didesnę kainą už gamtines dujas.

"Gazprom" leido Minskui aiškiai suprasti, kad nepasiekus susitarimo ji gali nutraukti dujų tiekimą Baltarusijai, kaip buvo padaryta anksčiau šiais metais kilus konfliktui su Ukraina. Tuomet "Gazprom" veiksmų pasekmes pajuto ne tik Ukraina, nes buvo sutrikdytas dujų tiekimas ir į kai kurias Vakarų Europos šalis.

Ankstesniuose NVS viršūnių susitikimuose buvo vengiama griežtesnių pasisakymų ir emocijų proveržių. Tačiau antradienio susitikimas Minske, kaip prognozuoja politikos apžvalgininkai, gali būti kiek kitoks.

"Noras nuslėpti nesutarimus gali išlikti, tačiau nemanau, kad esant tokiems santykiams tarp valstybių narių tai pavyks padaryti ", - sakė Rusijos Valstybės Dūmos narys Konstantinas Zatulinas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Skaičiuoklė: paskaičiuokite, kiek pensijos gausite pagal naują tvarką (628)

Nuo sausio 1 d. įsigaliojo naujos redakcijos Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymas....

Arūnas Milašius. Pagaliau jie išvažiavo. Brangių lietuvių mums nereikia (33)

Ant nosies kabant valstybės šimtmečiui galime pranešti džiugią naujieną – šiandien šalies...

Būkite atsargūs – čekius registruoti kviečia ne tik Mokesčių inspekcija (41)

Valstybinės mokesčių inspekcijos ( VMI ) organizuojama pirkimo kvitų loterija , atrodo, turi...

Už 0,3 g kanapių pateko į areštinę ir prarado darbą (88)

LNK dalyvis Tadas teigia, kad rugpjūčio mėnesį jį sulaikė policijos pareigūnai, kurie jo...

Landsbergis inicijuoja naują Seimo komisiją: skelbiami klausimai Skverneliui papildyta Karbauskio komentaru (607)

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnas Gabrielius...

Į Šiaurės Korėją vykstantiems amerikiečiams – grėsmingos rekomendacijos (10)

Šiaurės Korėjoje norintys paviešėti amerikiečiai turi sudaryti testamentą, taip pat suderinti...

Už uždarų teismo durų „MG Baltic“ bylinėjasi su VMI dėl milijonų eurų (28)

Trečiadienį Vilniaus apygardos administraciniame teisme nagrinėjama koncerno „ MG Baltic “ ir...

Erzina nauji draudimai: Lietuvos gyventojus norima laikyti po padu (11)

Esu jaunas Lietuvos gyventojas ir man patinka gyventi čia. Tačiau kuo toliau, tuo labiau man atrodo,...

STT sulaikė įmonės „Dzūkijos vandenys“ direktorių (35)

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Kauno valdybos pareigūnai pirmadienį sulaikė Alytaus miesto...

Etikos sargai tirs Karbauskio elgesį (149)

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) nusprendė pradėti tyrimą dėl...