aA
Rusijos žiniasklaida paviešino nuotrauką, kurioje – prie stalo susėdę rusų kariai, nufotografuoti prieš pat Ukrainos gynybos pajėgų smūgį Makijivkoje. Nuotrauka pasirodė BBC Rusijos tarnybos publikacijoje.
BBC nuotr.
BBC nuotr.

Publikacijos autoriai pabendravo ir su žuvusių mobilizuotųjų giminėmis.

Pasak žurnalistų, likviduotų grobikų artimieji netiki oficialia Rusijos gynybos ministerijos versija, kuria remiantis, atakos taikiniu profesinio rengimo mokykla tapo dėl išmaniųjų telefonų, kurių signalus neva pavyko nustatyti Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms, rašo focus.ua.

Vienas iš pašnekovų tvirtino, kad rusiškomis telefonų kortelėmis mobilizuotieji atsikratė dar būdami Rostove prie Dono.

„Tada vadas nuvedė juos į specialią vietą, kurioje jie įsigijo ukrainietiškas korteles. Su mumis bendravo per „Telegram“. Gruodžio 31 d. skambino tris kartus. Tada visi ruošėsi švęsti, kepė šašlykus, dengė stalus. Paskutinio skambučio sulaukėme 22.00 val. Maskvos laiku. Sakė, kad štai pavalgys ir eis miegoti, kadangi visi labai pavargę“, – pasakojo vieno iš žuvusiųjų giminaitis.

Rusijos gynybos ministerijos versija apie 89 karių žūtį per Ukrainos pajėgų ataką Makijivkoje privertė suabejoti ir kitas pašnekovas. Jis teigė, kad buvusioje profesinio rengimo mokykloje bazavosi 500–600 mobilizuotųjų, o juk po smūgių raketomis pastatas buvo sugriautas iki pamatų.

Kaip patvirtinimą, kad pastate buvo didelis kiekis karinio personalo, žurnalistai paviešino prie stalo susėdusių rusų karių nuotrauką, nufotografuotą prieš ataką HIMARS raketomis.

Nuotraukoje, kaip teigiama jos apraše, įamžintas naujametinis rusų karių pasisėdėjimas: dešimtys vyrų, kaip matyti, švenčia Naujuosius Metus; ant stalo stovi alkoholio buteliai, anasai, išdėlioti įvairūs užkandžiai.

Iš visko sprendžiant, kažkuris iš nuotraukoje įamžintų asmenų sumanė nusiųsti šį kadrą giminaičiams. Toks veiksmas tikrai galėjo padėti Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms nustatyti tikslias masinio karių susibūrimo koordinates.

Dėl masinės iš Samaros atvykusių mobilizuotųjų žūties Makijivkos profesinio rengimo mokykloje Rusijos pajėgų vadus ėmė kritikuoti net tie karo tinklaraštininkai ir propagandistai, kurie paprastai demonstruoja maksimalų lojalumą.

„Kai atsitinka tai, kas atsitiko Makijivkoje, apima bejėgiškumas. Bejėgiškumas ne dėl priešo, o dėl mūsų pačių“, – sausio 2 d. parašė bataliono „Vostok“ vadas Aleksandras Chodakovskis, nuo 2014-ųjų kovojantis apsišaukėliškos DLR pusėje.

Rusijos televizijoje (VGTRK) dirbantis Maskvos miesto dūmos deputatas Andrejus Medvedevas savo „Telegram“ kanale parašė štai ką: „Dešimtą karo mėnesį laikyti priešą kvailiu, kuris nieko nemato, yra pavojinga ir prilygsta nusikaltimui. Savų pajėgų įkurdinimas bet kur, pastatuose, užuot nukreipus į priedangas, yra tiesioginė pagalba priešui.“

Politologas Sergejus Markovas, paprastai gebantis net Rusijos armijos nesėkmes pateikti kaip triumfą, įvykį Makijivkoje pakomentavo štai kaip: „Patalpos nebuvo apsaugotos. Tai yra aplaidumas. Šalia buvo amunicijos sandėlis. Tai yra didelis aplaidumas. Šalia buvo sustatyta karinė technika. Tai yra milžiniškas aplaidumas.“

Didžiausias per ataką Makijivkoje žuvusių rusų karių skaičius buvo paminėtas sausio 10 d., per pokalbį, kurį, kaip teigiama, pavyko perimti Ukrainos pusei. Pokalbio įraše girdėti, kaip menamas rusų pajėgų karys aiškina žmonai, esą Makijivkoje galėjo žūti 610 asmenų ir jiems išvežti prireikė dvylikos „kamazų“.

Makijivkoje žuvę Samaros srities gyventojai pateko į rugsėjį kilusią mobilizacijos bangą. Kaip viskas vyko, byloja liudininko žodžiai: „Sėmė visus, neatsižvelgdami į būklę: atseit jeigu turi dvi kojas ir dvi rankas, tai eik kariauti. Išsisukti nebuvo jokių šansų – iš karto grėsė kalėjimas.“

„Jis buvo ką tik grįžęs iš reiso, iš sunkvežimio dar nespėjo išlipti, o jam jau šaukimą įteikė“, – pasakodamas apie vieną iš mobilizuotųjų, anksčiau dirbusį sunkvežimio vairuotoju, sakė liudininkas.

Kelis mėnesius šviežiai mobilizuoti rusų šauktiniai praktikavosi regione veikiančiuose kariniuose daliniuose. Įsakymas dėl jų siuntimo į karo veiksmų zoną buvo gautas gruodžio viduryje, o į Makijivką, miestą Donecko srityje, jie atvyko gruodžio 26 d.

„Dėl suprantamų priežasčių – kad nesijaudintume, taip pat dėl to, kad jiems nebuvo galima ko nors pranešinėti, – jis mums nieko nepasakojo, tačiau iš veido atrodė susijaudinęs ir sunerimęs, – sakė vieno iš žuvusiųjų giminaitis. – Vienintelį kartą, paklaustas, kaip toli nuo kovų zonos atsidūrė, atsakė, kad per 15–20 kilometrų.“

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(223 žmonės įvertino)
4.6951

Top naujienos

Rizikos veiksnys, smarkiai padidinantis širdies, kraujagyslių ir diabeto riziką: greitai su juo susidurs kas antras

Po 12 metų pusė pasaulio žmonių bus nutukę arba turės antsvorį – tokią prognozę...

Ekonomistas apie sankcijų Rusijai poveikį: Kremliaus laukia labai liūdni popieriai (9)

Rusijai įsiveržus į Ukrainą, Europos Sąjunga ( ES ) įvedė precendento neturinčias sankcijas...

Putinas pasirašė dekretą: į kariuomenę šaukiama dar 147 tūkst. vyrų (12)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė dekretą dėl pavasario šaukimo į kariuomenę...

Vieniša dviejų vaikų mama negali ištrūkti iš pensijų voratinklio: net ir bažnytinę santuoką teismas nutraukia (1)

Netekusi sugyventinio Loreta liko vieniša dviejų nepilnamečių dukrų mama, uždirbanti minimalų...

Dvi arčiausiai viena kitos esančios sostinės Europoje – lyg du skirtingi pasauliai: vienoje jų verkia piniginė, kitoje – akys

Austrijos sostinė Viena yra ypatingoje geografinėje pozicijoje – pasienyje. Todėl būnant šiame...

Edita Rouge

Intymus ir šeiminis gyvenimas šiose šalyse kelia šiurpą: nuotakų nupenėjimas, „papildoma“ žmona ir kiti protu nesuvokiami papročiai

Jau skaitėte straipsnį apie intymų ir šeiminį gyvenimą žymiausiose Afrikos gentyse, kuriose...

Pavasaris iš Lietuvos vėl pasitraukė: įkyriai merks lietus, smarkiai atvės

Šiandien, penktadienį , per Lietuvą slinks atmosferos frontas. Diena bus debesuota,...

Karas Ukrainoje. Iš Baltųjų rūmų – nerimo signalai: Rusija siekia gauti daugiau ginklų iš Šiaurės Korėjos Kuleba apie iš Kinijos gautus signalus: Kremlius piktinasi (1)

Ukrainos kariškiai pastarąją parą sunaikino dar 560 okupantų rusų. O iš viso nuo 2022 metų...

Migranto išsiuntimas iš Lietuvos virto tikra drama: šaukėsi pagalbos, bet buvo įsodintas į lėktuvą (13)

Ketvirtadienio naktį į Nigeriją buvo deportuoti 4 žmonės. Šįkart prieš tai įvyko drama dėl...

Eurolygos čempionai „Žalgirio“ nepaleidžia – pavijo pagal pergales

Už atkrintamųjų borto stumiami dabartiniai Eurolygos čempionai Stambulo „Anadolu Efes“ (16-16)...