aA
Nors nuo pat valstijos atsiradimo Kaliforniją padalyti ar pripažinti nepriklausoma siūlyta daugiau kaip 200 kartų, nė vienas iš bandymų tikslo nepasiekė, pasakojama LRT RADIJO laidoje „Ryto garsai“.
© Organizatorių nuotr.

Vis dėlto milijardierius Timas Draperis tikisi, kad lapkritį Kalifornijos gyventojai balsuos už siūlymą valstiją padalyti į tris, nes tai, esą, pagerintų situaciją visose naujose valstijose.

Jau lapkritį Kalifornijos gyventojai JAV dalyvaus referendume dėl valstijos padalijimo į tris. Tokią idėją inicijavo milijardierius T. Draperis. Paskutinį kartą valstija Amerikoje padalyta prieš kiek daugiau nei 150 metų, kai nuo Virdžinijos atsiskyrė Vakarų Virdžinija.

Apie kitokios Kalifornijos ateitį svajojančio verslininko iniciatyva surinkta daugiau kaip 400 tūkst. galiojančių parašų, kad būtų surengtas referendumas dėl Kalifornijos padalijimo į tris valstijas. Dėl to gyventojai pasisakys lapkričio 6 d. T. Draperis tikisi, kad gyventojai neliks abejingi.

„Dabar Kalifornija užima tokį patį plotą kaip ir penkiolika valstijų rytinėje pakrantėje. Gyventojų skaičius čia panašiai toks, kaip šešiose ar septyniose valstijose. Todėl manau, jog būtų tinkama, kad Kalifornijai atstovautų mažiausiai trys valstijos“, – kalbėjo T. Draperis.

T. Draperis 2014 m. siūlė Kaliforniją padalyti į šešias valstijas, tačiau tada iniciatyva žlugo, kai nepavyko surinkti pakankamai parašų. Šįkart parašus rinkęs asmuo gaudavo po tris dolerius, jeigu žmogus paremdavo iniciatyvą.

Timas Draperis
Timas Draperis
© Reuters / Scanpix

Pats verslininkas, kuris turtus susikrovė investuodamas į „Skype“ ir „Hotmail“, pasakoja, kad valstijos padalijimas padėtų sukurti geresnę infrastruktūrą, švietimą ir sumažintų mokesčius. Pasak T. Draperio, valstijos būtų labiau atskaitingos gyventojams.

„Šios trys naujos valstijos leis žmonėms suprasti, ką valdžia gali padaryti dėl jų, o valstijų valdžia suprastų, kad gali dirbti geriau. Jos galėtų konkuruoti viena su kita dėl piliečių. Kalifornijoje ta pati valdžia jau daug metų ir dėl to nukenčia vaikai, čia nėra saugu, yra daug benamių, daug problemų, o švietimo sistema viena prasčiausių tarp visų 50 valstijų, nors tai yra didžiausia valstija“, – įsitikinęs T. Draperis.

Šiuo metu skaičiuojant bendrąjį vidaus produktą (BVP), Kalifornijos ekonomika yra penkta pasaulyje. BVP didesnis tik JAV, Kinijoje, Japonijoje ir Vokietijoje.

Referendume siūloma, kad vietoje 39 mln. turinčios JAV valstijos atsirastų trys – Šiaurės Kalifornija, Kalifornija ir Pietų Kalifornija. Šiaurės Kalifornijai priklausytų tokie miestai, kaip San Franciskas ir Sakramentas, Pietų Kaliforniją sudarytų San Diegas, Fresnas, Kernas ir tai būtų atkarpa iki sienos su Meksika, o Kaliforniją – Los Andželas, Santa Barbara ir kiti miestai.

Balandį atlikta apklausa rodo, kad ši idėja paramos referendume nesulauks. Dabar daugiau kaip 70 proc. valstijos gyventojų sako, kad balsuotų prieš padalijimą. Iniciatyvą palaikyti pasirengę 17 proc. valstijos gyventojų.

Vis dėlto net jeigu nuomonė kardinaliai pasikeistų ir gyventojai pritartų padalijimui, iniciatyvai dar turėtų pritarti ir Kalifornijos valstijos parlamentas, JAV Kongresas, greičiausiai būtų kreiptasi ir į Aukščiausiąjį Teismą. Todėl teisininkė, respublikonė Harmeet Dhillon mano, kad po referendumo jokių pokyčių nebus.

„Konstituciškai šis siūlymas turėtų įveikti daug kliūčių. Tai nėra taip lengva, kaip pats balsavimas, todėl baigtis aiški jau dabar. Tačiau siūlymas skatins diskusijas, kas negerai su Kalifornija, kas negerai su didžiaisiais miestais“, – tvirtina H. Dhillon.

Apžvalgininkai sako, kad padalijus valstiją, padidėtų ir respublikonų galimybės rinkimuose gauti daugiau balsų, nes keliais asmenimis išaugtų rinkikų skaičius renkant JAV prezidentą. Dabar Kalifornija laikoma demokratų tvirtove, tačiau padalijus valstiją į tris, Pietų Kalifornija taptų svyruojančia, kur sėkmės galėtų tikėtis ir respublikonai.

Paskutinį kartą dėl vienos iš Amerikos valstijų padalijimo balsuota 1863 m. Tuomet atsirado Vakarų Virdžinija, atsiskyrusi nuo Virdžinijos, tačiau tada šalyje dar vyko pilietinis karas.

Beje, 1859 m. irgi buvo užregistruotas siūlymas Kaliforniją padalyti į Pietų ir Šiaurės, tačiau Kongresas dėl to taip ir nebalsavo.

Nuo pat valstijos atsiradimo 1850 m., iš viso buvo daugiau kaip 200 siūlymų valstiją padalyti ar net skelbti nepriklausomybę, tačiau nė vienas siūlymas jokių rezultatų nedavė.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

„Artinasi pragaras“: neįprasta karščio banga smogs net Skandinavijai (30)

Europoje prasideda savaitę truksianti karščio banga. Nuo Ispanijos iki Šveicarijos temperatūra...

Pokyčiai artėja: Seimas uždegė žalią šviesą Kepenio sveikatinimo programai (14)

Antradienį Seime svarstymui pristatytos parlamentaro Dainiaus Kepenio Sveikatos tausojimo ir...

Liko mažiau nei savaitė: sprendimą dėl pensijos kaupimo priimti būtina jau dabar skaičiuoklės ir kaupimo scenarijai

Lekia paskutinės dienos, kuomet dar galima nuspręsti, ar pasilikti II pensijų pakopoje ir kaupti...

Dagys sulaukė skundo dėl veikimo prieš Šimonytę: jie bando pabėgti nuo pagrindinio klausimo

Skundus dėl sisteminio veikimo prieš kitus partijos kolegas ir partijos iškeltą kandidatą...

Veryga nuleido rankas: pats nebeinicijuos ligoninių reformos papildyta (78)

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigė pats nebeinicijuos sveikatos sistemos reformos,...

Reitingų piramidėje – įspūdingi šuoliai ir nuosmukiai: politologai rado paaiškinimą Nausėdos sėkmei (177)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis yra vienas...

Vidinėse problemose skęstantys „tvarkiečiai“ nesikuklina – nori dviejų ministrų kėdžių (35)

Vidinėse problemose, siekiant išlaikyti frakciją Seime, paskendę „tvarkiečiai“ teigia, kad...

Kanados treneriu oficialiai pristatytas Nurse'as rinktinėje žada diegti „Raptors“ išbandytą modelį asistentas dukart įveikė Adomaitį

Kanados krepšinio federacija oficialiai pristatė naująjį rinktinės trenerį – neseniai su...

Rusijos delegacijos įgaliojimai užginčyti, patvirtinimas atidedamas 24 val. Ukrainos delegacija paliko posėdžių salę

Rusijos delegacijos Europos Tarybos Parlamentinėje Asamblėjoje ( ETPA ) įgaliojimai antradienį...

Airių baro savininkams lietuviams liepta išmokti olandiškai arba „grįžti į Airiją“ (18)

Lietuvių pora, kuriai priklauso airių stiliaus baras Belgijoje , Flandrijos regione, flamandų...