aA
Nors nuo pat valstijos atsiradimo Kaliforniją padalyti ar pripažinti nepriklausoma siūlyta daugiau kaip 200 kartų, nė vienas iš bandymų tikslo nepasiekė, pasakojama LRT RADIJO laidoje „Ryto garsai“.
© Organizatorių nuotr.

Vis dėlto milijardierius Timas Draperis tikisi, kad lapkritį Kalifornijos gyventojai balsuos už siūlymą valstiją padalyti į tris, nes tai, esą, pagerintų situaciją visose naujose valstijose.

Jau lapkritį Kalifornijos gyventojai JAV dalyvaus referendume dėl valstijos padalijimo į tris. Tokią idėją inicijavo milijardierius T. Draperis. Paskutinį kartą valstija Amerikoje padalyta prieš kiek daugiau nei 150 metų, kai nuo Virdžinijos atsiskyrė Vakarų Virdžinija.

Apie kitokios Kalifornijos ateitį svajojančio verslininko iniciatyva surinkta daugiau kaip 400 tūkst. galiojančių parašų, kad būtų surengtas referendumas dėl Kalifornijos padalijimo į tris valstijas. Dėl to gyventojai pasisakys lapkričio 6 d. T. Draperis tikisi, kad gyventojai neliks abejingi.

„Dabar Kalifornija užima tokį patį plotą kaip ir penkiolika valstijų rytinėje pakrantėje. Gyventojų skaičius čia panašiai toks, kaip šešiose ar septyniose valstijose. Todėl manau, jog būtų tinkama, kad Kalifornijai atstovautų mažiausiai trys valstijos“, – kalbėjo T. Draperis.

T. Draperis 2014 m. siūlė Kaliforniją padalyti į šešias valstijas, tačiau tada iniciatyva žlugo, kai nepavyko surinkti pakankamai parašų. Šįkart parašus rinkęs asmuo gaudavo po tris dolerius, jeigu žmogus paremdavo iniciatyvą.

Timas Draperis
Timas Draperis
© Reuters / Scanpix

Pats verslininkas, kuris turtus susikrovė investuodamas į „Skype“ ir „Hotmail“, pasakoja, kad valstijos padalijimas padėtų sukurti geresnę infrastruktūrą, švietimą ir sumažintų mokesčius. Pasak T. Draperio, valstijos būtų labiau atskaitingos gyventojams.

„Šios trys naujos valstijos leis žmonėms suprasti, ką valdžia gali padaryti dėl jų, o valstijų valdžia suprastų, kad gali dirbti geriau. Jos galėtų konkuruoti viena su kita dėl piliečių. Kalifornijoje ta pati valdžia jau daug metų ir dėl to nukenčia vaikai, čia nėra saugu, yra daug benamių, daug problemų, o švietimo sistema viena prasčiausių tarp visų 50 valstijų, nors tai yra didžiausia valstija“, – įsitikinęs T. Draperis.

Šiuo metu skaičiuojant bendrąjį vidaus produktą (BVP), Kalifornijos ekonomika yra penkta pasaulyje. BVP didesnis tik JAV, Kinijoje, Japonijoje ir Vokietijoje.

Referendume siūloma, kad vietoje 39 mln. turinčios JAV valstijos atsirastų trys – Šiaurės Kalifornija, Kalifornija ir Pietų Kalifornija. Šiaurės Kalifornijai priklausytų tokie miestai, kaip San Franciskas ir Sakramentas, Pietų Kaliforniją sudarytų San Diegas, Fresnas, Kernas ir tai būtų atkarpa iki sienos su Meksika, o Kaliforniją – Los Andželas, Santa Barbara ir kiti miestai.

Balandį atlikta apklausa rodo, kad ši idėja paramos referendume nesulauks. Dabar daugiau kaip 70 proc. valstijos gyventojų sako, kad balsuotų prieš padalijimą. Iniciatyvą palaikyti pasirengę 17 proc. valstijos gyventojų.

Vis dėlto net jeigu nuomonė kardinaliai pasikeistų ir gyventojai pritartų padalijimui, iniciatyvai dar turėtų pritarti ir Kalifornijos valstijos parlamentas, JAV Kongresas, greičiausiai būtų kreiptasi ir į Aukščiausiąjį Teismą. Todėl teisininkė, respublikonė Harmeet Dhillon mano, kad po referendumo jokių pokyčių nebus.

„Konstituciškai šis siūlymas turėtų įveikti daug kliūčių. Tai nėra taip lengva, kaip pats balsavimas, todėl baigtis aiški jau dabar. Tačiau siūlymas skatins diskusijas, kas negerai su Kalifornija, kas negerai su didžiaisiais miestais“, – tvirtina H. Dhillon.

Apžvalgininkai sako, kad padalijus valstiją, padidėtų ir respublikonų galimybės rinkimuose gauti daugiau balsų, nes keliais asmenimis išaugtų rinkikų skaičius renkant JAV prezidentą. Dabar Kalifornija laikoma demokratų tvirtove, tačiau padalijus valstiją į tris, Pietų Kalifornija taptų svyruojančia, kur sėkmės galėtų tikėtis ir respublikonai.

Paskutinį kartą dėl vienos iš Amerikos valstijų padalijimo balsuota 1863 m. Tuomet atsirado Vakarų Virdžinija, atsiskyrusi nuo Virdžinijos, tačiau tada šalyje dar vyko pilietinis karas.

Beje, 1859 m. irgi buvo užregistruotas siūlymas Kaliforniją padalyti į Pietų ir Šiaurės, tačiau Kongresas dėl to taip ir nebalsavo.

Nuo pat valstijos atsiradimo 1850 m., iš viso buvo daugiau kaip 200 siūlymų valstiją padalyti ar net skelbti nepriklausomybę, tačiau nė vienas siūlymas jokių rezultatų nedavė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Finaliniai TS-LKD kandidatų debatai. Šimonytė ir Ušackas deklaravo, dėl ko niekada nesutartų su valdančiaisiais (242)

Pirmadienį Kaune vyko finaliniai Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD )...

Seime svarstomas naujas mokestis: nori apmokestinti spausdintuvus (348)

Seime liko paskutiniai žingsniai dėl naujo mokesčio priėmimo, kuris, veikiausia, išaugintų...

Imperijos griūtis: Ukrainos bažnyčia skaldo Putino kuriamą slavų pasaulį (65)

Ką reiškia Ukrainos stačiatikių bažnyčios galimas susivienijimas ir atsiskyrimas nuo Maskvos? Ar...

Neįtikėtini pokyčiai: pusės savo svorio atsikratė pakeitusi vieną įprotį (5)

„Atsimenu atvejį, kai su vaikais atvykome į atrakcionų parką ir jie norėjo, kad kartu...

Atimtų vaikų mama: neįsivaizduoju, kaip reikės atitaisyti vaikams padarytą žalą (902)

„Aš jau kalbu ramiai – visos ašaros praverktos“, - sako kaunietė Eglė. Rugsėjo pabaigoje...

Europos žaizda, kurioje šlovinamas komunizmas: viskas atrodo taip, kaip pas mus buvo „prie ruso“ (377)

Pirmojoje pasakojimo dalyje rašiau apie Moldovos teritorijoje esančią Padniestrę – regioną,...

Pavasarį gimsiantis Meghan Markle mažylis sumaišys kortas eilėje į sostą, bet princu ar princese netaps (1)

Prieš penkis mėnesius Meghan Markle, Sasekso kunigaikštienė, Vindzoro pilyje ištekėjo už princo...

10 žaidimų, kurie sukels emocijų audrą

Šie projektai privers jus nuoširdžiai nerimauti dėl personažų likimo ir kels norą eiti iki pat...

„Renault“ prieš „Volkswagen“: kas gamina geresnius sportiškus hečbekus? (31)

„Pilkas dyzelis“ – skambi frazė, apibūdinanti daugelio vairuojamus automobilius. Tai paprasta,...

Kaip prižiūrėti odą, kad nesusiraukšlėtumėte anksčiau laiko

Pasaulinės tendencijos rodo, jog šiuolaikiniai vyrai vis labiau rūpinasi savo išvaizda. Tam...