Talibano sukilėliai, kurie užėmė Afganistano Kundūzo miestą, kol kas priešinasi kontrpuolimui ir net stumiasi artyn oro uosto, į kurį po strategiškai svarbaus šiaurinio miesto kritimo pasitraukė vyriausybės pajėgos.
© Reuters/Scanpix

Antradienį vėlai vakare prie oro uosto, esančio miesto pakraštyje, vyko įnirtingi susirėmimai, rodantys, kad talibų, pirmadienį žaibiškai užėmusių Kundūzą, mesto iššūkio grėsmė dar neišsisklaidė.

Afganų armijos, siekiančios atsiimti miestą, karinę dvasią turėjo sustiprinti pasiųsti pastiprinimai, bet sukilėlių atakos prieš jų kolonas atėmė jiems galimybę greitai ateiti į pagalbą.

Talibanas aplink Kundūzą pridėjo minų, sulėtindamas Afganistano armijos pastiprinimų atvykimą į miestą“, – AFP sakė saugumo pareigūnas.

Jis pridūrė, kad kovotojai nepastebimai prasismelkė į Kundūzą per neseniai vykusią Id al Adhos šventę, surengdami „Trojos arklio“ puolimą, leidusį jiems užimti miestą per kelias valandas.

Stulbinantis provincijos sostinės, iš kurios ėmė bėgti panikos apimti gyventojai, kritimas sudavė skaudų smūgį Afganistano NATO parengtoms saugumo pajėgoms ir pademonstravo, kad sukilėliai turi potencijos išsiplėsti už savo citadelių kaimo vietovėse.

JAV pajėgos antradienį sudavė oro smūgį Kundūzo prieigose, o Afganistano žvalgybos agentūra pranešė, kad su jos koordinavimu pernakt buvo atlikta daugiau smūgių, per kuriuos žuvo talibų provincijos „šešėlinis gubernatorius“ Mawlawi Salamas su savo pavaduotoju ir dar 15 kitų kovotojų.

Pentagono atstovas spaudai Peteris Cookas sakė, kad Kundūzo užėmimas, kurį kovotojai įgyvendino su kur kas mažesnėmis jėgomis nei miestą saugojęs armijos kontingentas, yra „akivaizdi“ nesėkmė, bet JAV manančios, kad afganų valdžia pajėgs susigrąžinti miesto kontrolę.

P.Cookas pridūrė, kad jis „nėra tikras, ar šiuo metu tai atspindi kažkokį naują Talibano įvertinimą“, bet daug analitikų mano, kad pastarieji įvykiai yra realus žaidimo taisyklių pokytis sukilėlių judėjimui, kuris, kaip buvo manoma, jau ima silpti, ir simbolinė katastrofa Afganistanui bei jo sąjungininkams vakariečiams.

Pakistaniečių rašytojas ir žurnalistas Ahmedas Rashidas, kuris yra Talibano ekspertas, AFP sakė, kad Kundūze buvo dislokuota nuo 5 iki 7 tūkst. afganų armijos karių, o miestą puolė tik maždaug tūkstančio talibų kontingentas.

„Valdžia visiškai dezoganizuota, o Gynybos ministerija pakrikusi“, - sakė jis.

„Nebuvo jokios strategijos, jokio gebėjimo ginti miestą. Akivaizdi politinės lyderystės stoka“, - pažymėjo A.Rashidas.

Tikslūs šių kelių dienų mūšių nuostoliai nėra žinomi, bet Afganistano sveikatos ministerija nurodė, kad į Kundūzo ligonines buvo atvežta 16 lavonų ir daugiau kaip 190 sužeistųjų.

Nepaisant vykstančio kontrpuolimo didžiumą Kundūzo, kuris yra pirmas Talibano užimtas didelis miestas per 14 metų, tebekontroliuoja sukilėliai.

Talibanas išplatino vaizdajuostę su nufilmuotais sukilėliais, kurie skanduodami „Allahu Akbar“ („Dievas visų didesnis“) stovi prie užgrobtų tankų bei šarvuočių ir žada įvesti šariato teisyną.

NATO pajėgos atvyko į Kundūzą padėti Afganų kariams

NATO specialiosios pajėgos atvyko į Kundūzą, kad padėtų afganų pajėgoms, kurios siekia atgauti šio strategiškai svarbaus miesto, užimto talibų, kontrolę, trečiadienį pranešė koalicija.

„Koalicijos specialiosios pajėgos yra vietoje Kundūze ir konsultuoja savo afganų partnerius“, – sakė NATO atstovas spaudai.

Atvykusiame kontingente yra amerikiečių, britų ir vokiečių karių, AFP nurodė vienas Vakarų karinis šaltinis, prašęs neminėti jo pavardės.

Šaltinis nepatikslino, koks karių skaičius atvyko.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: iš šaltesnių orų gniaužtų pavyks ištrūkti, tačiau yra vienas bet (4)

Savaitės pradžioje vyraus šaltoki orai , krituliai numatomi tik kai kur. Visgi, antroje savaitės...

Orlaivio kapitonas: skrydžio metu sudėtingiausi du dalykai (80)

Nestandartinės situacijos dėl oro ar techninių nesklandumų skrydžio metu pilotui nekelia baimės,...

Lietuvoje buriasi nauja grupuotė: mato kyšančias Kremliaus ausis (1303)

Pogrindyje tūnojusi Lietuvos radikalų fašistų grupelė lenda į viešumą. Šalies didmiesčiuose...

Poros, kurių galėjo ir nebūti: dabar darnūs santykiai kadaise buvo subyrėję (1)

Daug kas mano, kad visos garsenybių poros išgyveno romanus tarsi iš pasakos. Tačiau daugelis jų...

R. Valatka. Partinė, valstybinė ir emigrantų šizofrenija darkosi laisvai (265)

Socialdemokratai turi naują baltą pūkuotą partijos Pirmininką. Bet nebeturi frakcijos Seime....

Kodėl mokslininkai taip ilgai nesuprato, iš kur atsiranda vaikai? (86)

Iki 1875 m. niekas visame pasaulyje nežinojo, kaip atsiranda vaikai. Nežinojo nei eiliniai žmonės,...

V. Jurgutis: visi savanoriškai apsidalinome atleidimo lapeliais (21)

Liberalų sąjūdį ir toliau krečia krizė. Prieš dvi dienas iš partijos pirmininko pareigų...

5 daiktai, į kuriuos turėtų investuoti kiekviena vyresnė nei 40 metų moteris (60)

Sulaukusi tokio amžiaus, kiekviena moteris jau turi savo stilių ir gali tiksliai pasakyti, kas jai...

Unikalų namą Rusnėje nugriovė tam, kad sukūrentų. Bažnyčios plytas siūlyta parduoti (140)

Rusnėje neseniai buvo nugriautas Darbo partijos nario, Šilutės verslininko Sauliaus...

10 šiurpiausių Anglijos pilių, kuriose vaidenasi (19)

Bolsoverio pilis Derbišyre, kurioje, kalbama, pasirodo vaiduoklis berniukas ir slapčia ima...