„Kai žvelgiame į šiuos Baltuosius rūmus ieškodami kažkokios lyderystės, paguodos ar bet kokios pastovumo regimybės, vietoje to gauname chaosą, susiskaldymą ir visišką empatijos stoką“, – kalbėjo buvusio prezidento Baracko Obamos žmona.

Ji taip pat perspėjo, kad per antrąją D. Trumpo kadenciją padėtis gali pablogėti, sakydama, kad žmonės turėtų balsuoti taip, lyg nuo to priklausytų jų gyvybės.

„Leiskite kuo sąžiningiau ir aiškiau pasakyti: Donaldas Trumpas yra netinkamas prezidentas mūsų šaliai“, – pridūrė ji.

„Jis turėjo daugiau nei pakankamai laiko įrodyti, kad gali atlikti šį darbą, tačiau jis aiškiai yra bejėgis, – sakė M. Obama. – Jis tiesiog negali būti tuo, ko mums reikia, kad jis mums būtų.“

„Jei manote, kad padėtis negali blogėti, patikėkite manimi – gali, ir ji pablogės, jei nepadarysime pokyčių šiuose rinkimuose. Jei turime bent kiek vilties užbaigti šį chaosą, turime balsuoti už Joe Bideną, lyg nuo to priklauso mūsų gyvybės“, – pridūrė ji.

„Donaldas Trumpas yra netinkamas prezidentas mūsų šaliai“, – teigė buvusio prezidento Baracko Obamos žmona, sakydama pagrindinę suvažiavimo pirmojo vakaro kalbą.

„Kai žvelgiame į šiuos Baltuosius rūmus ieškodami kažkokios lyderystės, paguodos ar bet kokios pastovumo regimybės, vietoje to gauname chaosą, susiskaldymą ir visišką empatijos stoką“, – kalbėjo ji.

Demokratų suvažiavimas dėl koronaviruso pandemijos buvo perkeltas į internetą. Iš anksto įrašyta M. Obamos kalba tapo beprecedente buvusių pirmųjų ponių kritika pareigas einantiems prezidentams: ji pavaizdavo jį kaip žmogų, neturintį kompetencijos, charakterio ir padorumo šiam darbui.

Tai buvo įtaigi žinia rinkėjams, kurie transliaciją įsijungė nežinodami, ko tikėtis iš pirmo virtualaus suvažiavimo be įprasto įspūdingo gyvumo ir dramaturgijos. Normaliais rinkimų metais partijų suvažiavimai kandidatams nominuoti būna triukšmingi renginiai, kuriuose dalyvauja dešimtys tūkstančių šalininkų ir kuriais siekiama įkvėpti partijų rinkėjus bei patraukti savo pusėn nepriklausomus ir dar neapsisprendusius žmones.

Demokratų partijai rengiantis oficialiai patvirtinti 77 metų J. Bideną savo kandidatu į prezidentus, D. Trumpas nepaisydamas susirūpinimo dėl koronaviruso surengė konkuruojantį renginį Viskonsine – valstijoje, kurioje demokratai iš pradžių planavo surengti „gyvą“ savo suvažiavimą.

Keturias dienas truksiančio virtualaus demokratų suvažiavimo pradžia buvo kruopščiai surežisuota, moderatorės darbą atliko aktorė Eva Longoria.

„Kas ketverius metus mes susirenkame vėl patvirtinti savo demokratijos, – sakė ji. – Šiemet susirinkome jos gelbėti.“

Dešimtys kalbėtojų, tarp kurių buvo keli D. Trumpo nepalaikantys respublikonai, skelbė panašią žinią.

Per vieną skaudų momentą eilinė amerikietė Kristine Urquiza papasakojo, kaip jos tėvas mirė nuo koronaviruso, kuriuo užsikrėtė išėjęs pasilinksminti su draugais, manydamas, kad ši pandemija nėra rimta.

„Vienintelė jo gretutinė liga buvo pasitikėjimas Donaldu Trumpu ir už tai jis sumokėjo gyvybe“, – sakė K. Urquiza.

„Sakys tiesą ir pasitikės mokslu“

M. Obama taip pat labai stengėsi pavaizduoti J. Bideną kaip „nuostabų viceprezidentą“, kurį ji gerai pažino per aštuonerius metus, kai jis buvo antras žmogus valstybėje prezidentaujant jos sutuoktiniui.

„Jis žino, ko reikia ekonomikai gelbėti, pandemijai atremti ir mūsų šaliai vesti“, – sakė ji.

J. Bidenas „sakys tiesą ir pasitikės mokslu“, kalbėjo M. Obama, įgeldama D. Trumpui, kuris buvo kaltinamas mokslininkų patarimų dėl to, kaip reaguoti į pandemiją, ignoravimu.

Vermontui atstovaujantis senatorius Bernie Sandersas, kuris progresyviosios kairės vardu varžėsi su J. Bidenu dėl partijos kandidato vardo, taip pat vaizdo ryšiu kalbėjo suvažiavime. Jis perspėjo, kad D. Trumpas „veda mus autoritarizmo keliu“.

„Ant kortos pastatyta mūsų demokratijos ateitis“ ir absoliučiai būtina išrinkti J. Bideną, o ne D. Trumpą, pabrėžė B. Sandersas.

„Mano draugai, nesėkmės kaina tiesiog per didelė, kad ją būtų galima įsivaizduoti“, – pridūrė jis.

„Beprotiška socialistinė politika“

Tuo metu D. Trumpas prezidentiniu lėktuvu nuskrido į Oškošą Viskonsine ir pakalbėjo oro uoste ant tūpimo tako susirinkusiems šalininkams.

Jis kaltino J. Bideną ir jo pasirinktą kandidatę į viceprezidentus Kamalą Harris siekiu vykdyti „beprotišką socialistinę politiką“ ir perspėjo, kad 2020-ųjų rinkimai bus „pavojingiausi“ per visą istoriją.

„Vienintelis būdas mums pralaimėti šiuos rinkimus būtų rinkimų klastojimas“, – pridūrė prezidentas, kuris, kaip rodo beveik visos nacionalinės ir daugelio rinkimams svarbių valstijų apklausos, populiarumu atsilieka nuo J. Bideno.

Demokratų suvažiavimas vyksta kilus didžiuliam triukšmui dėl D. Trumpo pastangų apriboti balsavimą paštu.

Prezidentas nepateikdamas jokių įrodymų tvirtina, kad balsavimas paštu skatina sukčiavimą, ir pagrasino blokuoti papildomą finansavimą, kurio, demokratų teigimu, skubiai reikia, kad JAV paštas galėtų apdoroti milijonus balsalapių.

M. Obama savo kalboje paminėjo šią kontroversiją ir perspėjo, kad D. Trumpas bei respublikonai „meluoja dėl mūsų balsalapių saugumo“.

Oškošas, kur kalbėjo D. Trumpas, yra už maždaug pusantros valandos kelio į šiaurę nuo Milvokio arenos, kur demokratai iš pradžių planavo fiziškai rinktis į savo nacionalinį suvažiavimą. Demokratai Milvokį buvo pasirinkę dėl to, kad šis miestas yra Viskonsine, siekdami susigrąžinti rinkimams svarbią valstiją, esančią tarp daugelio buvusių partijos bastionų, 2016-aisiais balsavusių už D. Trumpą.

Tačiau koronaviruso pandemija, Jungtinėse Valstijose jau pareikalavusi maždaug 170 tūkst. gyvybių, sujaukė rinkimų kampaniją.

J. Bidenas pirmadienį per transliaciją nekalbėjo, bet vėliau išreiškė paramą tviteryje.

„Šįvakar pamatėme, kad amerikiečiai yra pasirengę susivienyti ir kad mes, žmonės, galime įveikti šias krizes ir tapti stipresni nei kada nors buvome“, – parašė jis.

Nors kai kurios pirmadienio kalbos buvo aiškiai įrašytos iš anksto, J. Bidenas ir 55 metų K. Harris į suvažiavimą kreipsis tiesioginės transliacijos metu, nurodo kampanijos štabas.

J. Bidenas, kurio pranašumas prieš D. Trumpą, kaip rodo apklausos, išlieka reikšmingas, nors šiek tiek mažėja, viliasi, kad K. Harris, pirmoji nebaltaodė moteris, tapusi svarbia partijos figūra rinkimuose, išjudins demokratus.

Antradienį suvažiavime kalbės buvęs prezidentas Billas Clintonas ir kandidato į prezidentus žmona Jill Biden.

Trečiadienį kalbą pasakys buvęs prezidentas B. Obama, o K. Harris pasisakys prieš pat suvažiavimo kulminaciją ketvirtadienį, kai J. Bidenas oficialiai sutiks tapti Demokratų partijos kandidatu į prezidentus ir pasakys sutikimo kalbą vaizdo ryšiu iš savosios Delavero valstijos.