aA
Vokietijos kanclerė Angela Merkel antradienį griežtai pasmerkė kraštutinių dešiniųjų protestą Vokietijos rytuose esančiame Chemnico mieste sakydama, kad Vokietijoje nėra vietos „neapykantai gatvėse“.
Angela Merkel
© AFP / Scanpix

Per kraštutinių dešiniųjų protestą Vokietijos rytuose esančiame Chemnico mieste svaidant butelius ir pirotechnikos priemones buvo sužeista mažiausiai 20 žmonių, pranešė vokiečių policija.

„Chemnico policijos valdyba padedant Saksonijos specialiosios paskirties policijai praėjusį pirmadienį rūpinosi saugumu per dvi demonstracijas mieste: Kairiųjų partijos ir piliečių judėjimo „Pro Chemnitz“... Per demonstraciją prasidėjo susirėmimai; naujausiais duomenimis, nukentėjo 18 akcijos dalyvių ir du policininkai“, – sakoma pranešime.

Vokiečių naujienų agentūros DPA pranešime sakoma, kad Chemnico policija pripažino pirmadienio vakaro demonstracijai mobilizavusi per mažai pareigūnų. Demonstracijos metu kilo susirėmimai tarp neonacių ir kairiojo sparno surengto atsakomojo protesto dalyvių.

Pirmadienį Chemnice įvykusias dvi sankcionuotas akcijas išprovokavo 35 metų vokiečio mirtis praėjusį sekmadienį, po konflikto su keliais kitais vyrais. Du vyrai buvo sužeisti. 22 metų siras ir 21 metų irakietis buvo areštuoti dėl įtarimų netyčiniu nužudymu.

Dalyvauti „Pro Chemnitz“ akcijoje atvyko demonstrantų iš Berlyno, Brandenburgo, Tiuringijos, Žemutinės Saksonijos ir Šiaurės Reino-Vestfalijos. Vakare protestų dalyviai pradėjo svaidyti vieni į kitus pirotechnikos priemones ir butelius.

„Tarp jų (neramumų dalyvių) buvo tokių, kuriuos galima priskirti dešiniajam spektrui ir agresyviai nusiteikusiems futbolo sirgaliams“, – nurodė policija.

Filmuota medžiaga rodo, kad kraštutinių dešiniųjų protestuotojai bandė prasiveržti pro policijos linijas, demonstravo nacių pasveikinimą ir skandavo „Čia žygiuoja nacionalinis pasipriešinimas!“

„Tai, ką matėme, yra dalykas, kuriam nėra vietos konstitucinėje demokratijoje. Turime vaizdo įrašų, kaip žmonės gaudo kitus, (vyksta) nekotroliuojamos sueigos, (sėjama) neapykanta gatvėse. Tai neturi nieko bendra su mūsų konstitucine valstybe“, – pareiškė kanclerė žurnalistams.

Anot vidaus reikalų ministro Horsto Seehoferio, federalinė policija pasiruošusi atsiųsti pastiprinimą į Saksoniją, kur yra Chemnico miestas.

„Pogromų nuotaikos“

Vokietiją sukrėtė vaizdai, kai agresyvūs demonstrantai – daugiausiai baltaodžiai futbolo chuliganai – koneveikė žmones, kuriuos laiko atvykėliais.

„Istorija tikrai nesikartoja, bet faktas, kad kraštutinių dešiniųjų minia siaučia Vokietijos viduryje, o pareigūnai nesusitvarko, primena apie padėtį Veimaro respublikos laikais“, – rašo portalas „Spiegel Online“.

Veimaro respublikos laikotarpis pasižymėjo įvairių sukarintų organizacijų, tokių kaip „Sturmabteilung“, formavimusi. Tokios grupuotės galiausiai padėjo naciams ateiti į valdžią.

Vokietijoje įsikūrusios Centrinės žydų tarybos pirmininkas Josefas Schusteris taip pat išreiškė susirūpinimą ir pažymėjo, kad „dabar piliečių pareiga yra priešintis kraštutinių dešiniųjų miniai“.

Kaip televizijai NTV sakė Anetta Kahane iš Amadeu Antonio fondo, kovojančiu su rasizmu, nors baltaodžiai turi teisę rengti demonstracijas, „tai, kas įvyko Chemnice, peržengė ribas – tai buvo neapykantos kurstymas ir pogromų skatinimo nuotaikos“.

Kol kas neaiškios vieno vokiečio mirties, kuri išprovokavo riaušes, aplinkybės, bet kraštutinės dešinės aktyvistai sekmadienį sparčiai mobilizavo jėgas, internete pasklidus kalboms, kad pagrindiniai įtariamieji yra užsieniečiai.

Saksonijos vidaus reikalų ministras Rolandas Woelleris pareiškė, kad eisenose dalyvavo chuliganai iš įvairių Vokietijos regionų, įskaitant vakarines žemes Šiaurės Reiną-Vestfaliją ir Žemutinę Saksoniją.

Saksonijos premjeras Michaelis Kretschmeris perspėjo, kad internete paplito melagingi tvirtinimai, jog buvo mirtinai subadytas moterį norėjęs apginti vyras ir paragino gyventojus ieškoti informacijos patikimuose šaltiniuose.

Jis taip pat akcentavo, kad įtariamųjų tautybės „visiškai nėra priežastis įtarinėti visus užsienyje gimusius piliečius“.

„Negali būti nieko pavojingesnio“

Saksonija, kur taip pat atsirado islomofobiškas gatvės judėjimas PEGIDA, ne kartą atsidurdavo dėmesio centre ir laikoma nusikaltimų iš neapykantos židiniu.

Šioje žemėje ypač nuogąstaujama dėl 2015-aisiais metais priimto Berlyno sprendimo įsileisti į šalį per milijoną prieglobsčio prašytojų, daugiausiai iš Irako ir karo draskomos Sirijos.

Imigracijos politikai nepritarianti kraštutinių dešiniųjų partija „Alternatyva Vokietijai“ (AfD) sulaukė Saksonijoje reikšmingos paramos ir, remiantis naujausiomis apklausomis, per kitąmet vyksiančius regioninius rinkimus gali tapti antrąja pagal dydį partija valdžioje.

Kritikai perspėja, kad vietos valdžia daugelį metų nelaikė kraštutinės dešinės rimta problema.

„Žemė negali leisti, kad mūsų gatvės būtų užtvindytos kraštutinės dešinės minių“, – nurodė dienraštis „Bild“, pridurdamas, jog Berlynas turi nedelsdamas deportuoti nusikaltėlius užsieniečius.

„Pernelyg ilgai nieko nebuvo daroma. Būtent todėl pasitikėjimas žeme griūna. Būtent todėl rasistai, pavyzdžiui Chemnice, mano, kad jie gali daryti, ką panorėję. Negali būti nieko pavojingesnio mūsų šaliai“, – pabrėžė leidinys.

Laikraštis „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ savo ruožtu pažymėjo, kad „kur įmanomas toks užsieniečių medžiojimas, ten atsižadėta įstatymo viršenybės principo“, o dienraštis „Die Welt“ įspėjo, jog „teisės viršenybės ir policijos dabar laukia išbandymas“.

„Negali būti tokio dalyko kaip smurto zona – toks dalykas kaip dalinis saugumas tiesiog neegzistuoja“, – parašė „Die Welt“.

BNS
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Gyvai / DELFI Diena. Kodėl iš tėvų atiminėjami vaikai ir ko imsis opozicija po dar vieno patirto fiasko Seime? (4)

Ar tikrai įgyvendinama vaiko teisių apsaugos reforma padės vaikams? Kas kaltas, kad vaikai iš...

Vilniuje vyksta masiniai patikrinimai – fiksuoja perpildytas grupes ir nelegalius darželius (81)

Nelegaliai veikiantys darželiai ir daugiau nei dvigubai viršijamos vaikų grupių normos – tokius...

Linas Kojala. Britų taksistas man paaiškino, kodėl įvyko Brexit (97)

„Klausyk, kiek tavo šalyje gyvena žmonių? Trys milijonai? Jungtinėje Karalystėje – beveik...

Vilnius baigia išformuoti vaikų globos namus – šeimynoms perka būstus (4)

Vaikų socialinės globos sistemos pertvarka sostinėje stumiasi į priekį. Šiemet baigiami...

„Rolls-Royce“ lietuviams atvežė savo pirmąjį SUV: kainuoja 300 tūkst. eurų, bet klientams negana (76)

Dar prieš penkmetį „Rolls-Royce “ prisiekinėjo, kad visureigio neturės. Prieš porą metų...

„Ikea“ laiko veltui negaišta: į kalėdinių prekių pirkėjus nusitaikė jau dabar įvertinkite kalėdinę kolekciją (13)

Nors atrodo, kad Kalėdos dar negreit, tačiau didieji prekybos tinklai pasiraitoję rankoves jau...

Pasibaisėjo istorija dėl Kaune atimtų vaikų: ar ir toliau tylėsime kaip avių banda? (41)

Manau, visos Lietuvos tėvai (ir ne tik tėvai, bet visi socialiai normalūs žmonės) seka temą apie...

Parkų darbuotojams nelieka nieko kito kaip tik lankytojų prašyti praverti pinigines

Lietuva garsėja savo kraštovaizdžiu ir gamta. Unikaliausi jos turtai puoselėjami saugomose...

Skelbiama apie aptiktus nužudyto žurnalisto Jamalo Khashoggi palaikus Erdoganas: tai planuota žmogžudystė (214)

Nužudyto žurnalisto Jamalo Khashoggi kūno dalys buvo rastos įmestos į šulinį Saudo Arabijos...

Prie Dovilės Didžiūnaitytės žūties galimai prisidėjusio Ričardo Piniko vaizdo įrašas atsidūrė melo ekspertų rankose (53)

Netrukus bus metai, kuomet Klaipėdoje iš viešbučio iškrito garsi manekenė Dovilė...