Aleksandras Kučma, kuriam ką tik baigėsi septynerių metų laisvės atėmimo bausmė, sėdėjo drauge su M.Chodorkovskiu Čitos srities Krasnokamensko miesto kolonijoje. 2006 metais buvęs "Jukos" vadovas buvo vienai savaitei nusiųstas į bausmės izoliatorių už tai, kad gėrė arbatą su A.Kučma neleistinoje vietoje. Po kurio laiko A.Kučma kelis kartus smogė M.Chodorkovskiui peiliu į veidą, po to padavė jį į teismą dėl priekabiavimo, bet bylą pralaimėjo.

"Kol aš sėdėjau, aš ten buvau kaip nelaisvėje. Viskas, kas buvo rašoma apie tą istoriją su Chodorkovskiu, aš kategoriškai nepatvirtinu, kad tai buvo tiesa, - sakė A.Kučma vaizdo interviu leidiniui "Gazeta.ru".

"Galiu sąžiningai pasakyti, kad aš puoliau Chodorkovskį su peiliu ne savo valia. Ir galiu pasakyti, kad į teismą aš jo nepadaviau", - sakė jis.

Buvęs kalinys teigė, kad ieškinys į teismą jo vardu buvo "visiška falsifikacija".

M.Chodorkovskis, vadovavęs vienai didžiausių pasaulyje naftos bendrovių, sėdi nuo 2003 metų. Jis teigia, kad jo bylą užsakė pareigūnai iš premjero Vladimiro Putino aplinkos, kurie tai neigia.

A.Kučma - trečiasis žmogus, susijęs su M.Chodorkovskio persekiojimu, viešai papasakojęs apie valdžios kišimąsi į jo likimą. Anksčiau Maskvos Chomovnikų teismo, nuteisusio M.Chodorkovskį dar šešerius metus kalėti, du darbuotojai pareiškė, kad teisėjas Viktoras Danilkinas rašė nuosprendį ne pats, o vadovaujamas aukštesnės instancijos teismo. V.Danilkinas vadino šiuos pareiškimus šmeižtu.

Pasak A.Kučmos, kai jis mėgino parašyti skundą, kad buvo naudojamas kampanijoje prieš M.Chodorkovskį, jį sumušė milicininkai.

"(Man) buvo sutrupinta ranka. Štai ji kreiva ir nesilanksto, - sakė buvęs kalinys, rodydamas išsunktą kairįjį riešą. - Mano kaulai styro į skirtingas puses".

Federalinės bausmių vykdymo tarnybos atstovas atsisakė tai komentuoti, o Krasnokamensko kolonijos budėtojas sakė, kad jo viršininkas išvykęs.

Skundo dėl nuosprendžio M.Chodorkovskiui ir P.Lebedevui nagrinėjimas nukeltas

Michailas Chodorkovskis ir Platonas Lebedevas
Maskvos miesto teismas nukėlė į gegužės 24 dieną buvusio naftos bendrovės "Jukos" vadovo Michailo Chodorkovskio ir buvusio tarptautinio finansinio susivienijimo "Menatep" vadovo Platono Lebedevo skundų dėl jų antrojo nuosprendžio nagrinėjimą.

Pirmininkaujantysis teisėjas Vladimiras Usovas paaiškino, jog posėdis nukeliamas, nes vakar nuteistųjų gynėjai padavė papildomus skundus dėl nuosprendžio.

Kaip paaiškino V.Usovas, papildomus skundus dėl nuosprendžio atsiuntė advokatai Vadimas Kliuvgantas ir Karina Moskalenko, taip pat nuteistasis P.Lebedevas.

Be to, gynėjai iki šiol negavo atsakymo į savo pastabas dėl teismo posėdžių Chamovnikų teisme protokolų.

Esantys salėje sutiko sprendimą atidėti posėdį garsiu nusivylimo atodūsiu.

Anksčiau į teismą buvo atvežti M.Chodorkovskis ir P.Lebedevas.

Žurnalistai vargais negalais pateko į teismo posėdžio salę, nors buvo parinkta ne pati mažiausia patalpa. Kai kurie žiniasklaidos priemonių atstovai iš viso nepateko į salę. Neįėjo ir piliečių aktyvistai.

Nuteistųjų advokatų padedami į procesą galėjo patekti kai kurie užsienio diplomatai ir ambasadų darbuotojai.

Teisiamieji primygtinai neigia savo kaltę ir vadina procesą politiniu. Pirmąją bausmę "Jukos" bendraturčiai gavo, kai prezidentu buvo Vladimiras Putinas, su kuriuo nedaug laiko iki arešto viešai susikivirčijo M.Chodorkovskis. Antrasis terminas paskirtas baigiant prezidentauti Dmitrijui Medvedevui, kuris pateko į Kremlių pagal V.Putino protekciją su kovos "su teisiniu nihilizmu" ir korupcija šūkiu. Abu tandemo dalyviai neatmeta galimybės dalyvauti 2012 metų rinkimuose.

Po pirmojo nuosprendžio "Jukos" byloje 2005 metais kasacija padėjo vieneriais metais sutrumpinti M.Chodorkovskio ir P.Lebedevo įkalinimą, Gynėjai vėl primygtinai prašo juos visiškai išteisinti.

"Mes manome, kad mūsų ginamieji nekalti, mes tuo kategoriškai įsitikinę, ir todėl mes norime, kad byla būtų nutraukta reabilitavimo pagrindais, - sakė agentūrai "Reuters" P.Lebedevo advokatas Konstantinas Rivkinas. O nagrinėti klausimą, tris ten dienas sutrumpins, dešimt, ar aštuonias, - mūsų klientai į tai žiūri nepritariamai".

Dar šešerius metus kalėti verslininkai, areštuoti dar 2003 metais, gavo už tai, kad Chamovnikų teismo teisėjo Viktoro Danilkino nuomone, pagrobė visą bendrovės išgautą per kelerius metus naftą už maždaug trilijoną rublių. Teisių gynėjai ir Vakarai taip pat vadina bylą politine, stebėdamiesi, kodėl "Jukos bendraturčiai teisiami antrąjį kartą už tą patį.

M.Chodorkovskis mano, jog jo byla - užsakyta, ir vadina jos iniciatoriumi artimą V.Putino bendražygį, vicepremjerą Igorį Sečiną. I.Sečinas tai neigia. Jis vadovauja valstybinės bendrovės "Rosneft", kuriai po "Jukos" bankrutavimo perėjo jos pagrindiniai aktyvai, direktorių tarybai.

Bylos užsakomąjį pobūdį nurodė jau po gruodžio nuosprendžio M.Chodorkovskiui teisėjo V.Danilkino padėjėja Natalija Vasiljeva, kuri teigia, jog stebėdama V.Danilkiną priėjo prie išvados, kad verdiktą jam primetė aukštesnės instancijos Maskvos miesto teismas, kuris antradienį nagrinės kasaciją. Teisėjas pavadino tai šmeižtu, bet gynėjai žada panaudoti N.Vasiljevos pareiškimus kaip argumentą nuosprendžiui panaikinti.

"Mes kalbėsime šia tema gana griežtai", - sakė advokatas K.Rivkinas.

Gynėjai neša į teismą skundą dėl valdžios spaudimo, kurį jie įžvelgė V.Putino teiginiuose apie M.Chodorkovskį prieš paskelbiant nuosprendį.

"Putinas ir anksčiau, šios bylos ikiteisminiu laikotarpiu ir ją nagrinėjant teisme, darė demonstratyviai pažeidžiančius nekaltumo prezumpciją pareiškimus dėl mūsų ginamųjų, dėl Chodorkovskio kaltės nusikaltimuose, kuriais jis niekada nebuvo kaltinamas", - sakoma kasacijoje.

V.Putinas sakė apie M.Chodorkovskį, jog "vagis turi sėdėti kalėjime", ir teigė, kad buvusio "Jukos" vadovo rankos "suteptos krauju". Prezidentas D.Medvedevas, atsakydamas į tai, pasmerkė pareigūnus, darančius komentarus iki nuosprendžio įsigaliojimo, bet pavardžių nenurodė.

Dėl tos pačios priežasties D.Medvedevas, su kuriuo kai kas siejo viltis, kad M.Chodorkovskiui bus suteikta malonė, nekomentavo antrosios bylos. Jeigu teismas atmes kasaciją jau antradienį, nuosprendis įsigalios, ir D.Medvedevas galės pareikšti savo nuomonę jau kitą dieną - trečiadienį numatyta jo pirmoji didelė spaudos konferencija.

Jau po nuosprendžio į M.Chodorkovskio pusę stojo Rusijos Aukščiausiasis teismas, pripažindamas, kad verslininkas nuo 2010 metų rugpjūčio iki spalio buvo laikomas arešte neteisėtai dėl įsigaliojusių prezidento teiktų Baudžiamojo kodekso pataisų, draudžiančių areštą dėl ekonominių nusikaltimų. Praktinių padarinių teisiamiesiems šis sprendimas neturi, bet advokatai rėmėsi šiuo faktu skunde, užbaigę jį išvada:

"Sistemingai teismui pažeidinėjant įstatymą dėl kardomosios priemonės privedė prie to, kad po 2010 metų lapkričio 17 dienos M.Chodorkovskis ir P.Lebedevas tebelaikomi areštuoti iš viso be jokio - net neteisėto ir nepagrįsto - teismo sprendimo".

M.Chodorkovskis ir P.Lebedevas paprašė Maskvos miesto teismą leisti dalyvauti jiems nagrinėjant jų skundą asmeniškai, o ne per vaizdo transliaciją. Teismas patenkino jų prašymą.

Jeigu skundas bus atmestas, kaip ir dauguma ankstesnių, M.Chodorkovskis ir P.Lebedevas netrukus bus išsiųsti į bendrojo režimo koloniją.

Kitas svarbus verdiktas "Jukos" byloje" gali būti Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimas dėl buvusių bendrovės akcininkų, mėginančių atsiteisti iš Rusijos 98 mln. dolerių, skundo.

Jį nagrinėti Strasbūro teismas pradėjo 2010 metų pavasarį, o verdikto M.Chodorkovskio gynėjai laukė dar žiemą. Drauge advokatai nuogąstauja, o tyrėjai - neatmeta, kad Rusijoje po antrosios M.Chodorkovskio bylos bus ir trečioji.