aA
Jungtinės Karalystės ministrė pirmininkė Theresa May ketvirtadienį toliau ieško būdų išgelbėti savo nepopuliarų susitarimą su Europos Sąjunga dėl išstojimo sąlygų po dar dar vienos dramatiškos dienos, per kurią ji pasiūlė atsistatydinti, o susiskaldęs parlamentas nerado išeities iš aklavietės dėl „Brexit“.
Theresa May
Theresa May
© PA / Scanpix

Užsienio žiniasklaidoje skelbiama, kad penktadienį įvyks trečiasis balsavimas dėl „Brexit“. Kaip rašoma CNN, bus balsuojama dėl tikslaus „Brexit“ termino atidėjimo, bet ne dėl politinės deklaracijos, kuri numatytų Britanijos santykius su ES po atsiskyrimo. Leidimą trečiam balsavimui suteikė parlamento pirmininkas Johnas Bercow.

„Pasiūlymas yra naujas, iš esmės kitoks“, – parlamente ketvirtadienį pareiškė J. Bercow.


Penktadienį bus balsuojama dėl teisiškai įpareigojančio JK pasitraukimo iš Europos Sąjungos susitarimo, kurį Briuselyje išsiderėjo britų premjerė Theresa May, bet ne dėl politinės deklaracijos apie Londono ir Bendrijos ateities santykius.

„Ankstesnė iniciatyva dėl balsavimo apėmė tiek susitarimą dėl išstojimo, tiek politinę deklaraciją. Dabartinė iniciatyva liečia tik pirmą (elementą)", – paaiškino jis.

Anksčiau jis neleido rengti dar vieno balsavimo šiuo klausimu, motyvuodamas, kad vyriausybė negali prašyti parlamentarų per tą pačią sesiją vėl balsuoti dėl to paties „Brexit“ susitarimo, jei jame nebus reikšmingų pakeitimų.

26 puslapių deklaracija apie būsimus JK ir ES santykius ir 585 puslapių „Brexit“ susitarimas sudaro dokumentų paketą, patvirtintą per Bendrijos viršūnių susitikimą praėjusių metų lapkritį.

„Brexit“ susitarime numatytos JK išstojimo iš ES sąlygos. Į jį, be kita ko, įtraukta „apsidraudžiamoji priemonė“ (backstop), turinti užtikrinti, kad po „Brexit“ siena tarp Šiaurės Airijos ir Airijos Respublikos išliks atvira, o dauguma įstatymų leidėjų šiam punktui nepritaria.

Tuo metu politinė deklaracija nėra teisiškai įpareigojantis dokumentas; jame apžvelgiami planai dėl ES ir JK santykių po „Brexit“.

„Vienintelis būdas mums užtikrinti, kad išstotume geru laiku gegužės 22-ąją, yra patvirtinti išstojimo susitarimą iki kovo 29-osios 23 valandos“, – sakė Bendruomenių Rūmų lyderė Andrea Leadsom (Andrėja Ledsom), kuri parlamente atstovauja vyriausybei.

Ji pažymėjo, kad ES lyderiai „Brexit“ atidėjo iki gegužės 22-osios, „su sąlyga, kad išstojimo susitarimą šią savaitę patvirtins Bendruomenių Rūmai“.

Trečiadienį Th. May pažadėjo savo Konservatorių partijos parlamentarams, kad paliks premjero postą, jei bus pritarta jos išsiderėtam „Brexit“ susitarimui.

„Žinau, kad antrame „Brexit“ derybų etape norima naujo požiūrio ir naujo lyderio, ir aš nestosiu tam skersai kelio“, – per Konservatorių partijos įstatymų leidėjų susirinkimą pareiškė premjerė.

Šis pažadas iškart padėjo užsitikrinti kai kurių potencialiais kandidatais pakeisti Th. May laikomų politikų balsus.

Jeigu Th. May siūloma sutartis būtų priimta parlamento šią savaitę, „Brexit“ įvyktų gegužės 22 dieną. Jeigu sutartis vėl būtų atmesta, premjerė turėtų iki balandžio 12-osios grįžti į Briuselį ir paaiškinti, kas bus toliau.


Didėjanti įtampa ir nusivylimas dėl nesėkmingų pastangų užbaigti „Brexit“ praėjus trejiems metams po referendumo trečiadienį privertė Th. May mesti ant stalo savo kozirį – premjerė pažadėjo palikti savo postą, jei parlamentas pritars jos susitarimui su Briuseliu.

Vyriausybė taip pat pareiškė ketinimus penktadienį surengti trečiąjį balsavimą dėl ministrės pirmininkės susitarimo, kuris jau buvo atmestas du kartus, tačiau lieka neaišku, ar tokį balsavimą išvis bus galima surengti.

Parlamento pirmininkas Johnas Bercow prieš tai atmetė balsavimo dėl to paties įstatymo projekto galimybę toje pačioje parlamento sesijoje, jei jis prieš tai jau buvo atmestas. J. Bercow ketvirtadienį teigė, kad nuomonės šiuo klausimu nepakeitė.

Ketvirtadienio pavakarę „Sky News“ pranešė, kad vyriausybė gali bandyti skelti Th. May susitarimą į dvi dalis ir pateikti balsavimui tokį variantą, kuriame būtų balsuojama tik dėl „skyrybų“ dalies, o dalis, kurioje reglamentuojamas ateities bendradarbiavimas su ES, būtų atidėta vėlesniam laikui. Tačiau neaišku, ar toks pasiūlymas gali būti teikiamas balsavimui ir ar jis sulauktų daugumos palaikymo.

Th. May tikisi, kad tokiu būdu būtų suspėta į ES iškeltą terminą.

ES lyderiai praėjusią savaitę pasiūlė JK atidėti „Brexit“ iki gegužės 22 dienos, tačiau tik su sąlyga, kad šalies parlamentas iki kovo 29-osios – iš pradžių planuotos išstojimo datos – patvirtins susitarimą.

Bet lieka neaišku, ar ES tenkins toks sprendimo variantas, kai patvirtinama tik pusė susitarimo.

Jeigu šio balsavimo apskritai nebūtų, Th. May tektų informuoti ES lyderius, kokių žingsnių Londonas imsis iki nustatyto galutinio termino – balandžio 12 dienos, nes priešingu atveju šaliai tektų palikti Bendriją nesudarius jokio susitarimo.

Baimindamasi visiškai prarasti „Brexit“ proceso kontrolę, Th. May trečiadienį dramatiškai paskelbė, pasitrauktų iš pareigų, jeigu parlamentarai pagaliau pritartų jos išstojimo sutarčiai.

„Brexit“
„Brexit“
© AFP / Scanpix

„Žinau, kad antrame „Brexit“ derybų etape norima naujo požiūrio ir naujo lyderio, ir aš nestosiu tam skersai kelio“, – per Konservatorių partijos įstatymų leidėjų susirinkimą pareiškė premjerė.

Šis pažadas iškart padėjo užsitikrinti kai kurių potencialiais kandidatais pakeisti Th. May laikomų politikų balsus.

Beprasmė auka?

Th. May prie vyriausybės vairo stojo netrukus po to, kai britai 2016 metų birželį vykusiame referendume nedidele balsų persvara pasisakė už pasitraukimą iš ES.

Tai, kaip ji vadovavo pasirengimui „Brexit“, pakurstė pyktį ir nusivylimą tiek namuose, tiek užsienyje, taip pat privertė premjerę atlaikyti ne vieną patyčių bangą.

Tačiau po Th. May trečiadienio pareiškimo buvęs užsienio reikalų ministras Borisas Johnsonas pareiškė, kad dabar jis palaikys premjerę „visų 17,4 mln. žmonių, balsavusių už „Brexit“ vardu“.

„Man iš tiesų labai gaila ir nors tai man skausminga, turėsiu tai palaikyti“, – sakė jis laikraščiui „The Daily Telegraph “.

Tačiau viltį pasiekti persilaužimą slopina Th. May vyriausybei minimalią daugumą parlamente užtikrinančios Šiaurės Airijos Demokratinės junionistų partijos (DUP) sprendimas toliau priešintis susitarimui.

„Nepalaikysime vyriausybės, jei bus naujas balsavimas“, – nurodė DUP.

Anot partijos, „Brexit“ susitarime numatyta „apsidraudžiamoji priemonė“ (backstop), turinti užtikrinti, kad po išstojimo siena tarp Šiaurės Airijos ir Airijos Respublikos išliks atvira, kelia „nepriimtiną grėsmę“ Jungtinės Karalystės politinei sąjungai.

Šis DUP pareiškimas mažina šansus, kad po dviejų skaudžių pralaimėjimų trečias parlamento balsavimas galėtų būti sėkmingas Th. May.

„Ar jos auka bus beprasmė?“ – savo pirmajame puslapyje klausia laikraštis „Daily Mail“.

„T. May atsistatydinimo gambitą žlugdo DUP pasipriešinimas“, – rašo „Financial Times“.

Dėl besitęsiančios „Brexit“ nežinomybės svaro kursas ketvirtadienį smuko ir JAV dolerio, ir euro atžvilgiu.

Britų parlamentas
Britų parlamentas
© AFP / Scanpix

„Ne. Ne. Ne...“

Faktą, kad JK sugrįžo į pradinį tašką, patvirtino parlamento nesugebėjimas rasti kompromiso dėl jokios paskutinės minutės iniciatyvos „Brexit“ klausimu.

Trečiadienį įstatymų leidėjai dalyvavo virtinėje balsavimų dėl įvairių alternatyvų, susijusių su „Brexit“, įskaitant galimybę atmesti Th. May sudarytą susitarimą ir atsisakyti kai kurių jos nubrėžtų „raudonųjų linijų“, pavyzdžiui, dėl laisvo piliečių judėjimo nutraukimo.

Tačiau nė viena iš aštuonių alternatyvų, įskaitant galimybę likti ES muitų sąjungoje arba apskritai atšaukti „Brexit“ procesą pagal ES sutarties 50-ąjį straipsnį, per balsavimus neužsitikrino reikiamo įstatymų leidėjų palaikymo.

Didžiausio palaikymo sulaukė siūlymas po „Brexit“ sukurti naują muitų sąjungą su ES – jis buvo atmestas 272 balsais prieš 264. Tačiau Th. May yra ne kartą pasisakiusi prieš tokią galimybę.

„Pagaliau parlamentas pasisakė: ne, ne, ne, ne, ne, ne, ne, ne“, – skelbia antraštė laikraščio „The Guardian“ pirmajame puslapyje.

Balsavimo rezultatai, panašu, patvirtina Th. May žodžius, kad jos susitarimas, nepaisant visų trūkumų, yra vienintelis, galintis padėti šaliai tvarkingai pasitraukti iš ES.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(11 žmonių įvertino)
4.0909

Top naujienos

Lietuvoje – itin slapta operacija: Rusijai išduodamas „karinei grupuotei“ priklausantis čečėnas (575)

Vilniuje – itin slapta teisėsaugos operacija: prokurorams paprašius, o teismams sutikus, į...

Lietuvoje nustatyta 10 naujų koronaviruso atvejų: tarp jų – nė vieno įvežtinio mirusysis pagal amžių nepriklausė rizikos grupei (59)

Per vakar dieną Lietuvoje nustatyta 10 naujų užsikrėtimų koronavirusu, nė vienas jų nėra...

„Saudi Aramco“ patarėjas apie antrąją bangą: būtina turėti planą B, nes virusas gali išplisti labai greitai (69)

„Virusas gali sugrįžti ir labai greitai išplisti“, – įspėja „ Saudi Aramco “ vyriausias...

Įvertino matematikos egzamino rezultatus: turime problemų su elementariais mąstymo gebėjimais (56)

Trečiadienio rytą buvo paskelbti chemijos, fizikos, informacinių technologijų, užsienio kalbų...

Po itin gąsdinančios teorijos dėl sprogimo Beirute – ekspertų verdiktas: viską paaiškina vaizdo įrašai aukų skaičius auga, ligoninės perpildytos (88)

Kai Beirute nugriaudėjo galingas sprogimas , danguje palikęs grybo formos dūmų stulpą ir...

Karbauskis: dėl e.sveikatos sistemos problemų kalčiausias Masiulis (231)

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis teigia nematąs bendrapartiečio sveikatos apsaugos...

Paaiškino, ką reiškia pilna ir dalinė apdailos: pirkėjai neretai apsigauna (51)

Lietuvoje būstą galima įsigyti su pilna apdaila , daline apdaila arba visai be jokios apdailos....

„Žalgirio“ gerbėjams prisistatęs Lauvergne – apie Parkerio pagalbą ir Jankūno skambutį

Pirmosiomis rugpjūčio dienomis į Lietuvą atvyko dar vienas Kauno „Žalgirio“ naujokas....

Tiesioginė transliacija / Delfi rytas. Naujausia informacija apie COVID-19 atvejus Lietuvoje Paskelbti egzaminų rezultatai - matematikos neišlaikė trečdalis (3)

Nors Lietuvoje COVID-19 atvejų daugėja, uždarose patalpose grąžintos kaukės, lietuviai į...

Darbą biure metusi Ieva Swan tapo socialinių tinklų žvaigžde: kaip puiki išvaizda sukūrė jai darbo vietą

Dvi socialinių tinklų žvaigždės po vienu stogu – būna ir taip. Ieva Swan kadaise buvo...

|Maža didelių žinių kaina