aA
Kai Ivanas Golunovas buvo sulaikytas, Maskvos policija paskelbė keletą nuotraukų, esą padarytų reporterio bute. Jose matyti daug pakuočių – esą su narkotikais, taip pat kolbų, kibirų ir kitų daiktų.
Ivanas Golunovas
© Reuters / Scanpix

Policija pareiškė, kad „nuotraukos, paskelbtos oficialioje paskyroje, buvo padarytos atlikus įtariamojo būsto apžiūrą nuomojamame bute... taip pat atliekant jo asmeninę kratą, atliktą dalyvaujant kviestiniams“.

Vėliau policija patikslino, kad su I. Golunovo byla susijusi tik viena nuotrauka, o kitos buvo padarytos „vykdant operatyvinius ir tyrimo veiksmus, siekiant užkardyti narkotikų prekybą Maskvos regione vykdžiusios asmenų grupės veiklą. Tikrinami sulaikytojo (I. Golunovo) ryšiai su ja“.

Penktadienį Maskvos policija pranešė pradėjusi patikrinimą dėl „klaidingo“ nuotraukų paskelbimo.

Bylą dėl narkotikų laikymu ir platinimu kaltinamo Rusijos žurnalisto Ivano Golunovo Kremlius vertina remdamasis tik oficialia Vidaus reikalų ministerijos informacija, pirmadienį pareiškė prezidento Vladimiro Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.

„Ten tik viena nuotrauka, kurioje matyti pasas, svarstyklės, pakeliai su medžiaga ir lipnios juostos ritinėlis; visa tai – iš Ivano buto, – interviu televizijai „Rossija 24“ sakė vienas policijos pareigūnas. – Atrodo, kad kitos nuotraukos – iš kratos vietos Maskvos srityje. Tą pačią dieną mes ten aptikome sintetinių narkotikų gamybos laboratoriją. Ir įvyko nedidelė painiava – visos tos nuotraukos buvo sudėtos būtent straipsnyje apie Ivaną.“

Rusijos policijos paviešinta nuotrauka neva iš I. Golunovo buto
Rusijos policijos paviešinta nuotrauka neva iš I. Golunovo buto
© Policija

„Šiuo atveju negalime vadovautis jokia kita informacija, išskyrus oficialią informaciją, gaunamą iš atitinkamų VRM organų“, – jis sakė žurnalistams.

Nepriklausomo naujienų portalo „Meduza“ žurnalistas 36 metų I. Golunovas užsiėmė žurnalistiniais tyrimais. Praėjusį ketvirtadienį jis buvo sulaikytas policijos Maskvoje. Žurnalistas buvo sumuštas ir 12 valandų praleido areštinėje be galimybės susitikti su advokatu.

I. Golunovui buvo pareikšti kaltinimai bandymu parduoti didelį kiekį narkotikų. Kilus didžiuliam visuomenės pasipiktinimui, šeštadienį jam buvo skirtas namų areštas. Palaikyti žurnalisto prie teismo buvo susirinkę šimtai žmonių.

Šeštadienį žurnalistas teisme pareiškė, kad savo kaltės nepripažįsta ir sieja savo baudžiamąjį persekiojimą su savo tyrimu apie laidojimo verslą Rusijoje, dėl kurių yra sulaukęs grasinimų.

D. Peskovas pridūrė, kad Kremlius atsižvelgė į patikslinimus, pateiktus VRM atstovų dėl anksčiau paskelbtų nuotraukų, esą padarytų reporterio bute.

„Iš tikrųjų rėmėmės informacija, kuri buvo paskelbta VRM, bet vėliau atsižvelgėme į pataisymą, irgi paskelbtą VRM“, – tvirtino V. Putino atstovas.

Remiantis kaltinimu, žurnalisto kuprinėje buvo rasti du sintetinės stimuliuojančios medžiagos mefedrono paketėliai, kurių bendras svoris sudarė 3,65 gramo, o jo gyvenamojoje vietoje – 5,42 gramo kokaino turinčios medžiagos.

I. Golunovo sulaikymas sukėlė Rusijos žurnalistų ir jo šalininkų pasipiktinimą; jie tvirtina, kad kaltinimai susiję su žurnalistine veikla.

Jei bus pripažintas kaltu, I. Golunovui gresia 10 – 20 metų kalėjime.

Jo advokatas ir kolegos atkreipė dėmesį į šiurkščius pažeidimus jo byloje.

I. Golunovui atstovaujančios advokatų asociacijos „Agora“ vadovas Pavelas Čikovas pirmadienį paskelbė tyrimų rezultatus, kurie parodė, kad žurnalisto organizme nėra narkotinių ir psichotropinių medžiagų pėdsakų.

Rusijos sveikatos ministerijos atstovas Jevgenijus Briunas sekmadienį per valstybinę televiziją sakė, kad narkotikų pėdsakų nerasta ir I. Golunovo šlapimo mėginyje.

„Meduzos“ redakcija dirba Latvijoje, siekdama apeiti cenzūrą, tačiau kai kurie portalo žurnalistai gyvena Rusijoje.

Dėl I. Golunovo sulaikymo susirūpinimą išreiškė Europos Sąjunga, Jungtinės Valstijos, Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO), Europos Taryba ir kitos organizacijos.

Nuo penktadienio prie Maskvos policijos būstinės vyksta pavieniai protestai – tai yra vienintelė protesto forma, kuriai nereikia oficialaus Rusijos valdžios leidimo.

Tarptautinis susirūpinimas

I. Gulonovo suėmimas išprovokavo žurnalistų bendruomenės pasipiktinimą. Europos Sąjunga, Jungtinės Valstijos, Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO), Europos Taryba bei virtinė kitų tarptautinių institucijų bei užsienio šalių išreiškė susirūpinimą dėl pastarųjų įvykių.

Savo pirmuosiuose puslapiuose paskelbtuose identiškuose pareiškimuose „Kommersant“, „Vedomosti“ ir RBK rašo, kad I. Golunovo baudžiamasis persekiojimas yra Rusijos visuomenės bauginimo aktas, ir reikalauja atlikti tyrimą dėl žurnalistą sulaikiusių policininkų.

Laikraščiai sveikino sprendimą sušvelninti I. Golunovui taikomas kardomąsias priemones, tačiau pažymėjo, kad įrodymai žurnalisto byloje kelia rimtų abejonių.

„Neatmetame, kad I. Golunovo sulaikymas ir vėlesnis suėmimas susiję su jo profesine veikla“, – rašo laikraščiai.

Daugelyje spaudos kioskų Maskvoje pirmadienį iki pietų buvo išpirkti visi šių laikraščių numeriai.

Visi trys leidiniai yra privatūs, bet vis labiau spaudžiami laikytis vyriausybės kurso.

Per du dešimtmečius prie šalies vairo V. Putinas užčiaupė beveik visus savo kritikus ir pažabojo žiniasklaidą. Šalyje liko nedaug opozicinių ir nepriklausomų žiniasklaidos priemonių, kurios priverstos dirbti jausdamos didžiulį spaudimą, sako valdžios kritikai.

Nuo penktadienio priešais Maskvos policijos būstinę rengiami piketai, kuriuose dalyvauja po vieną asmenį – tik tokiems protestams nėra reikalingas išankstinis valdžios sutikimas.

Trečiadienį I. Golunovo šalininkai ketina surengti eitynes jam palaikyti.

„Meduzos“ redakcija dirba Latvijoje, siekdama apeiti cenzūrą, tačiau kai kurie portalo žurnalistai gyvena Rusijoje.

„Karas prieš mus“

Daug garsių visuomenės, kultūros, pramogų pasaulio veikėjų, tarp jų virtinė roko ir repo žvaigždžių, reiškė paramą I. Golunovui.

„Policija ir saugumo tarnybos paskelbė mums karą, – savo pirmajame puslapyje rašė opozicijos laikraštis „Novaja Gazeta“. – Ką gi, mes atsakysime.“

Prie beprecedentės reakcijos prisijungė netgi kai kurie griežtai prokremliškų pažiūrų žurnalistai, išreiškę paramą suimtam I. Golunovui.

„Tai išbandymas mums visiems“, – NTV eteryje sakė šios televizijos laidų vedėja Irada Zeinalova ir paragino nubausti policijos pareigūnus, jei paaiškės, kad neturima tvirtų žurnalisto kaltės įrodymų.

Rusijos sveikatos apsaugos ministerijos narkologas Jevgenijus Briunas sekmadienį per valstybinę televiziją sakė, kad I. Golunovo šlapimo mėginyje nerasta narkotikų pėdsakų.

I. Golunovui buvo pareikšti kaltinimai bandymu parduoti didelį kiekį narkotikų - sintetinės stimuliuojančios medžiagos mefedrono ir kokaino.

Jo advokatas atkreipia dėmesį į didelius pažeidimus žurnalisto byloje.

Kai I. Golunovas buvo sulaikytas, Maskvos policija paskelbė nuotraukų, kuriose esą matoma jo bute įrengta sintetinių narkotikų gamybos laboratorija. Visgi vėliau policija pripažino, kad tik viena iš tų nuotraukų buvo padaryta jo bute.

Penktadienį Maskvos policija pranešė pradėjusi patikrinimą dėl „klaidingo“ nuotraukų paskelbimo.

„Ten tik viena nuotrauka, kurioje matyti pasas, svarstyklės, pakeliai su medžiaga ir lipnios juostos ritinėlis; visa tai – iš Ivano buto, – interviu televizijai „Rossija 24“ sakė vienas policijos pareigūnas. – Atrodo, kad kitos nuotraukos – iš kratos vietos Maskvos srityje. Tą pačią dieną mes ten aptikome sintetinių narkotikų gamybos laboratoriją. Ir įvyko nedidelė painiava – visos tos nuotraukos buvo sudėtos būtent straipsnyje apie Ivaną.“

I. Golunovas sakė sulaukęs grasinimų ir mano, jog yra baudžiamas už savo tyrimą apie laidojimo verslą Rusijoje.

Naujienos apie I. Golunovo sulaikymą užtemdė penktadienį Sankt Peterburge vykusį svarbų ekonomikos forumą, kuriame dalyvavo V. Putinas ir Kinijos prezidentas Xi Jinpingas (Si Dzinpingas).

Autoritetingas naujienų portalas „The Bell“ rašo, kad Kremlius atsidūrė keblioje padėtyje ir bus priverstas apsispręsti, į kieno pusę stoti.

„Jeigu susiklosčius dabartinei padėčiai valstybė... neatkurs teisingumo, bus suabejota visos valstybės valdymu“, – rašė portalas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(55 žmonės įvertino)
4.3455

Top naujienos

Saldi pirmoji pergalė: „Žalgiris“ privertė pasiduoti „Real“ ekipą (268)

„Žalgirio“ berniukai tampa vyrais: prisimenant Šarūno Jasikevičiaus frazę prieš savaitę...

„Barakudų“ sostinėje darbuojasi ir lietuvės: suvilioti turtuolį darosi vis sunkiau (273)

Jeigu vieniša mergina, ar kelios merginos prie baro geria tik vandenį ir nieko daugiau – iš karto...

„Sodra" įspėja, už kokį elgesį išmokų už ligą galite negauti ir dar teks grąžinti (54)

Pastaruoju metu visuomenėje pasklido gandas: jei susirgsite ir išsiimsite nedarbingumo pažymą, „...

Prieš savaitgalį – geros žinios: ruduo dar lepins šiluma (3)

Penktadienio dieną virš Lietuvos pamažu stiprės aukštesnio slėgio laukas. Pirmoje dienos...

Šaro planą gyręs Grigonis: su tokiu treneriu – visada didelės galimybės (7)

Pirmosios pergalės Eurolygoje paieškas Kauno „Žalgiris“ (1/2) baigė ketvirtadienį ir tą...

Brandžiu žaidimu pasidžiaugęs Jasikevičius: įveikėme ne bet ką – didesnio stimulo būti negali (19)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai pergalių sąskaitą 2019-2020 m. Eurolygoje atidarė efektingai....

Turkija stabdo karinius veiksmus Sirijoje (187)

JAV viceprezidentas Mike'as Pence'as ketvirtadienį pranešė, kad Turkija ir JAV pasiekė susitarimą...

„Žalgirio“ lyderį išskyręs „Real“ vairininkas – apie gautą pamoką ir degančias Šaro auklėtinių akis (11)

Tituluota ir puikiai sezoną pradėjusi Madrido „Real“ ekipa Kaune buvo priversta nuryti karčią...

Daug nervų kainavęs „Brexit“ – finišo tiesiojoje: pagrindinės susitarimo sąlygos ir kompromisai (37)

„Sąžininga ir pagrįsta“ – taip Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas ir...

Antro balsavimo atveju Pranckietis žada kreiptis į teismą: tai yra neteisėtas veiksmas, bet jie jį daro (263)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis žada kreiptis į Konstitucinį teismą, jeigu valdantieji...