aA
Kai Valstybės Dūmos pirmininkas Viačeslavas Volodinas sukvietė vyriausiuosius įstatymų leidėjus aptarti ką tik paskelbtų Vladimiro Putino planų dėl konstitucijos perrašymo, pasklido žinia, kad atsistatydino ilgametis ministras pirmininkas.
Sergejus Lavrovas, Vladimiras Putinas
Sergejus Lavrovas, Vladimiras Putinas
© Reuters / Scanpix

V. Volodinas, buvęs aukščiausio lygio Kremliaus padėjėjas, dirbęs V. Putinui, turėjo palaukti, kol oficialus vyriausybės pasiuntinys parlamentui išbėgs iš kabineto patikrinti, ar tai tiesa.

Nė pats Dmitrijus Medvedevas likus vos 72 valandoms iki prezidento pranešimo nenutuokė, kad jo, kaip premjero, dienos suskaičiuotos, nors jo įpėdinis Michailas Mišustinas jau buvo susitikęs su prezidentu, teigia du su šiuo reikalu susipažinę žmonės, kurie prašė likti neidentifikuoti.

Žaibiška veiksmų serija pademonstravo, kad V. Putinas vis dar sugeba apversti aukštyn kojomis Rusijos politiką – net ir po 20 metų valdžioje.

„Netikėtumų galime laukti ir daugiau, – teigia Maskvoje įsikūrusio Politinės informacijos centro vadovas Aleksejus Muchinas. – Putinas tik paleido įžanginį šūvį, jis tik pateikė bendrą vaizdą.“

Vis dėlto aišku tai, kad 2024 m. V. Putinas ketina palikti prezidento postą, pagal dabartinę konstituciją pasibaigus dabartinei jo kadencijai, nes nė viena iš jo siūlomų reformų neleistų pratęsti termino ir likti Kremliuje.

Nors V. Putinas tvirtina, kad Rusija privalo išlikti „tvirta prezidentine respublika“, jis siūlo programą, pagal kurią galėtų apriboti savo įpėdinio įgaliojimus, sau pačiam sukurdamas galimybę ir toliau kontroliuoti politinius įvykius.

Neaiškus rezultatas

„Stebime pačią permainų pradžią, tačiau neaišku, kokį galutinį rezultatą yra numatęs Putinas“, – sako Sankt Peterburgo Politikos fondo vadovas Michailas Vinogradovas.

Vienas Kremliui artimas asmuo teigia, kad Rusijos lyderio veiksmai atvėrė kelią keliems scenarijams: V. Putinas gali tapti Dūmos pirmininku, vadovauti sustiprintai Valstybės tarybai ar įgyti didesnius įgaliojimus Saugumo taryboje.

Ilgiausiai pareigas einantis Rusijos lyderis nuo Sovietų Sąjungos diktatoriaus Josifo Stalino laikų, regis, labai skuba. V. Putinas jau spėjo susitikti su naujos konstitucinės darbo grupės, sudarytos pataisoms apsvarstyti, nariais. Žadėtasis visuotinis balsavimas dėl pakeitimų gali būti surengtas iki gegužės 1 d., pranešė valstybinė naujienų tarnyba „Tass“, cituodama aukštesniųjų parlamento rūmų vyresnįjį įstatymų leidėją.

67-erių V. Putinas nori sustiprinti Valstybės tarybos – šiuo metu patariamosios institucijos – galias, oficialiai įtvirtindamas ją konstitucijoje ir priskirdamas jai aiškiai apibrėžtus įgaliojimus.

Tai jau paskatino spekuliacijas, ar tik jis pats neketina naudotis šiuo organu kaip platforma, kad po 2024 m. galėtų kontroliuoti skirtingas vyriausybės šakas.

Nors V. Putinas naudojasi nevaržoma prezidentine valdžia, jis siūlo suvaržyti savo įpėdinį, perleisdamas įstatymų leidėjams potencialiai lemiamą žodį skiriant būsimuosius ministrus pirmininkus ir kabinetų ministrus.

Jis taip pat planuoja panaikinti spragą, kuria pats sėkmingai pasinaudojo net keturias kadencijas. Šalies vadovas turėtų apsiriboti dviem kadencijomis vietoj dabartinių dviejų kadencijų iš eilės. Dabartinė konstitucinė formuluotė leido V. Putinui sugrįžti į Kremlių 2012 m. po ketverių metų pertraukos einant ministro pirmininko pareigas.

Tolesnės permainos

Kaip praneša „Tass“, V. Putinas neatmeta galimybės siūlyti tolesnes pataisas, po susitikimo su prezidentu teigė konstitucinės darbo grupės pirmininkas Andrejus Klišas.

Tokioje permainingoje aplinkoje V. Putinas netgi galėtų pasinaudoti proga sušaukti pirmalaikius parlamento ir prezidento rinkimus, teigė vienas valdančiajai „Vieningosios Rusijos“ partijai artimas asmuo. Žemesniųjų parlamento rūmų pirmininkas V. Volodinas spekuliaciją atmetė kaip nerealistišką.

V. Putinas niekaip nepaaiškino, kodėl visų tų permainų imasi būtent dabar, tačiau informuoti asmenys svarsto, kad jis galbūt siekia užbaigti reformas iki kitų metų parlamento rinkimų.

Kol kas svarbiausias neatsakytas klausimas – kas galėtų būti tas asmuo, kurį V. Putinas ketina siūlyti į savo vietą 2024 m. prezidento rinkimuose.

„Mes nežinome, ar naujasis ministras pirmininkas ir yra tas įpėdinis, ar klausimas kol kas bus atidėtas“, – teigia V. Vinogradovas.

Technokratas M. Mišustinas, buvęs mokesčių tarnybos vadovas, pakeltas į premjero postą iškart tampa realiu kandidatu, pagal konstituciją formaliai galinčiu perimti prezidento postą, jei kas nors nutiktų V. Putinui. Pasak V. Volodino, Dūmos patvirtinamasis balsavimas dėl jo paskyrimo buvo pirmasis nuo 1996 m., kuriame nė vienas įstatymų leidėjas nebalsavo prieš.

Pelnė pagarbą

M. Mišustinas pelnė pagarbą už tai, kad sutramdė legendinį rusišką mokesčių vengimą, šalies mastu įdiegdamas kompiuterizuotą ataskaitų teikimo sistemą, veikiančią realiu laiku, kuri atnešė Rusijai papildomų pajamų. Įstatymų leidėjams jis pareiškė, kad jo pagrindinės užduotys bus paspartinti V. Putino nacionalinių projektų infrastruktūros išlaidų programą ir atkurti „pasitikėjimą“ verslu.

Jis bus vertinamas pagal tai, ar sugebės atgaivinti vangią ekonomiką ir pakelti pragyvenimo lygį, kuris Rusijoje mažėja penkerius metus iš eilės.

Bent kol kas M. Mišustinas Rusijos politikos viršūnėje atrodo laikina figūra, kaip ir jo pirmtakai, išskyrus V. Putiną, sakė du Kremliui artimi šaltiniai. Anot vieno iš jų, tai gali pasikeisti, jei jis pelnys gerą vardą.

Pasak Olgos Kryštanovskajos, studijuojančios Rusijos elitą Maskvos valstybiniame vadybos universitete, gali atsirasti ir kitų pretendentų, kurie gali būti jaunesni ir artimesni saugumo tarnyboms, kuriose savo karjerą pradėjo ir V. Putinas. Toks apibūdinimas tinka daugeliui regionų gubernatorių, kylančių karjeros laiptais, sako ji.

Vis dėlto „Putinui gali būti labai sunku, o gal ir neįmanoma“ kontroliuoti naująjį valstybės vadovą, pažymi O. Kryštanovskaja.

Bloomberg
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(31 žmogus įvertino)
2.3226

Top naujienos

Žiauriausias skerdynes pokario Europoje matęs taikdarys: jie žiūrėjo į mus su viltimi ir baime, o mes negalėjome nieko padaryti

Liepos 12-osios vakare pirmieji autobusai kirto fronto liniją ir pasiekė Kladanji pabėgėlių...

Lietuvos įmonės įvertino britų planus dėl atvykstančių darbuotojų: sužlugdytų patys save (67)

„Legalus darbas Anglijoje (amžius iki 60 metų)! Dirbk sandėliuose bei fabrikuose! Užsidirbk...

Orai: nemalonus reiškinys tęsis visą savaitgalį (9)

Po labai vėjuotos nakties, sekmadienio dieną vėjas aprims nežymiai. Vis dar daugelyje rajonų...

Gydymo įstaigoje – darbas baudžiavos sąlygomis: per mėnesį uždirba vos 195 eurus (181)

Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centre (PSPC) – neeilinė situacija, primenanti...

„Bloomberg“: Putino planas žlugo, susitikimas su Lukašenka neišgelbėjo (378)

Vladimiro Putino netikėtas Rusijos vyriausybės atsistatydinimo inicijavimas ir konstitucinių...

Po ilgos tylos Grybauskaitė prakalbo apie santykius su komanda bei ką būtų dariusi su Narkevičiumi (671)

10 metų Lietuvai vadovavusi kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė susitikime su Knygų...

Turistų traukos taikinys Lietuvoje: žmonės čia netingi atvykti net iš tolimiausių šalies miestų (12)

Savaitgaliais į Pakruojį, esantį Šiaurės Lietuvoje , suvažiuoja nemažai automobilių, pilnų...

Internautus papiktino „TV pagalbos“ vedėjų elgesys ir žodžiai: gynė smurtavusį vyrą? (198)

Socialines problemas apžvelgiančioje laidoje „TV pagalba“ neseniai buvo rengiama laida apie nuo...

Liga, dėl kurios draugai ir kolegos gali virsti priešais: tokį sergančiojo elgesį sunku pakęsti net ir artimiesiems (5)

Vagystė dažnam asocijuojasi su neigiamais jausmais ne tik dėl to, kad tai – nusikaltimas....

Kodėl moterys patiria orgazmą: tai susiję ne tik su giminės pratęsimu (31)

Priežastys, kodėl moterys patiria orgazmą, mokslininkus domina jau gana seniai. Vyrams orgazmas...

|Maža didelių žinių kaina