aA
Kai Valstybės Dūmos pirmininkas Viačeslavas Volodinas sukvietė vyriausiuosius įstatymų leidėjus aptarti ką tik paskelbtų Vladimiro Putino planų dėl konstitucijos perrašymo, pasklido žinia, kad atsistatydino ilgametis ministras pirmininkas.
Sergejus Lavrovas, Vladimiras Putinas
Sergejus Lavrovas, Vladimiras Putinas
© Reuters / Scanpix

V. Volodinas, buvęs aukščiausio lygio Kremliaus padėjėjas, dirbęs V. Putinui, turėjo palaukti, kol oficialus vyriausybės pasiuntinys parlamentui išbėgs iš kabineto patikrinti, ar tai tiesa.

Nė pats Dmitrijus Medvedevas likus vos 72 valandoms iki prezidento pranešimo nenutuokė, kad jo, kaip premjero, dienos suskaičiuotos, nors jo įpėdinis Michailas Mišustinas jau buvo susitikęs su prezidentu, teigia du su šiuo reikalu susipažinę žmonės, kurie prašė likti neidentifikuoti.

Žaibiška veiksmų serija pademonstravo, kad V. Putinas vis dar sugeba apversti aukštyn kojomis Rusijos politiką – net ir po 20 metų valdžioje.

„Netikėtumų galime laukti ir daugiau, – teigia Maskvoje įsikūrusio Politinės informacijos centro vadovas Aleksejus Muchinas. – Putinas tik paleido įžanginį šūvį, jis tik pateikė bendrą vaizdą.“

Vis dėlto aišku tai, kad 2024 m. V. Putinas ketina palikti prezidento postą, pagal dabartinę konstituciją pasibaigus dabartinei jo kadencijai, nes nė viena iš jo siūlomų reformų neleistų pratęsti termino ir likti Kremliuje.

Nors V. Putinas tvirtina, kad Rusija privalo išlikti „tvirta prezidentine respublika“, jis siūlo programą, pagal kurią galėtų apriboti savo įpėdinio įgaliojimus, sau pačiam sukurdamas galimybę ir toliau kontroliuoti politinius įvykius.

Neaiškus rezultatas

„Stebime pačią permainų pradžią, tačiau neaišku, kokį galutinį rezultatą yra numatęs Putinas“, – sako Sankt Peterburgo Politikos fondo vadovas Michailas Vinogradovas.

Vienas Kremliui artimas asmuo teigia, kad Rusijos lyderio veiksmai atvėrė kelią keliems scenarijams: V. Putinas gali tapti Dūmos pirmininku, vadovauti sustiprintai Valstybės tarybai ar įgyti didesnius įgaliojimus Saugumo taryboje.

Ilgiausiai pareigas einantis Rusijos lyderis nuo Sovietų Sąjungos diktatoriaus Josifo Stalino laikų, regis, labai skuba. V. Putinas jau spėjo susitikti su naujos konstitucinės darbo grupės, sudarytos pataisoms apsvarstyti, nariais. Žadėtasis visuotinis balsavimas dėl pakeitimų gali būti surengtas iki gegužės 1 d., pranešė valstybinė naujienų tarnyba „Tass“, cituodama aukštesniųjų parlamento rūmų vyresnįjį įstatymų leidėją.

67-erių V. Putinas nori sustiprinti Valstybės tarybos – šiuo metu patariamosios institucijos – galias, oficialiai įtvirtindamas ją konstitucijoje ir priskirdamas jai aiškiai apibrėžtus įgaliojimus.

Tai jau paskatino spekuliacijas, ar tik jis pats neketina naudotis šiuo organu kaip platforma, kad po 2024 m. galėtų kontroliuoti skirtingas vyriausybės šakas.

Nors V. Putinas naudojasi nevaržoma prezidentine valdžia, jis siūlo suvaržyti savo įpėdinį, perleisdamas įstatymų leidėjams potencialiai lemiamą žodį skiriant būsimuosius ministrus pirmininkus ir kabinetų ministrus.

Jis taip pat planuoja panaikinti spragą, kuria pats sėkmingai pasinaudojo net keturias kadencijas. Šalies vadovas turėtų apsiriboti dviem kadencijomis vietoj dabartinių dviejų kadencijų iš eilės. Dabartinė konstitucinė formuluotė leido V. Putinui sugrįžti į Kremlių 2012 m. po ketverių metų pertraukos einant ministro pirmininko pareigas.

Tolesnės permainos

Kaip praneša „Tass“, V. Putinas neatmeta galimybės siūlyti tolesnes pataisas, po susitikimo su prezidentu teigė konstitucinės darbo grupės pirmininkas Andrejus Klišas.

Tokioje permainingoje aplinkoje V. Putinas netgi galėtų pasinaudoti proga sušaukti pirmalaikius parlamento ir prezidento rinkimus, teigė vienas valdančiajai „Vieningosios Rusijos“ partijai artimas asmuo. Žemesniųjų parlamento rūmų pirmininkas V. Volodinas spekuliaciją atmetė kaip nerealistišką.

V. Putinas niekaip nepaaiškino, kodėl visų tų permainų imasi būtent dabar, tačiau informuoti asmenys svarsto, kad jis galbūt siekia užbaigti reformas iki kitų metų parlamento rinkimų.

Kol kas svarbiausias neatsakytas klausimas – kas galėtų būti tas asmuo, kurį V. Putinas ketina siūlyti į savo vietą 2024 m. prezidento rinkimuose.

„Mes nežinome, ar naujasis ministras pirmininkas ir yra tas įpėdinis, ar klausimas kol kas bus atidėtas“, – teigia V. Vinogradovas.

Technokratas M. Mišustinas, buvęs mokesčių tarnybos vadovas, pakeltas į premjero postą iškart tampa realiu kandidatu, pagal konstituciją formaliai galinčiu perimti prezidento postą, jei kas nors nutiktų V. Putinui. Pasak V. Volodino, Dūmos patvirtinamasis balsavimas dėl jo paskyrimo buvo pirmasis nuo 1996 m., kuriame nė vienas įstatymų leidėjas nebalsavo prieš.

Pelnė pagarbą

M. Mišustinas pelnė pagarbą už tai, kad sutramdė legendinį rusišką mokesčių vengimą, šalies mastu įdiegdamas kompiuterizuotą ataskaitų teikimo sistemą, veikiančią realiu laiku, kuri atnešė Rusijai papildomų pajamų. Įstatymų leidėjams jis pareiškė, kad jo pagrindinės užduotys bus paspartinti V. Putino nacionalinių projektų infrastruktūros išlaidų programą ir atkurti „pasitikėjimą“ verslu.

Jis bus vertinamas pagal tai, ar sugebės atgaivinti vangią ekonomiką ir pakelti pragyvenimo lygį, kuris Rusijoje mažėja penkerius metus iš eilės.

Bent kol kas M. Mišustinas Rusijos politikos viršūnėje atrodo laikina figūra, kaip ir jo pirmtakai, išskyrus V. Putiną, sakė du Kremliui artimi šaltiniai. Anot vieno iš jų, tai gali pasikeisti, jei jis pelnys gerą vardą.

Pasak Olgos Kryštanovskajos, studijuojančios Rusijos elitą Maskvos valstybiniame vadybos universitete, gali atsirasti ir kitų pretendentų, kurie gali būti jaunesni ir artimesni saugumo tarnyboms, kuriose savo karjerą pradėjo ir V. Putinas. Toks apibūdinimas tinka daugeliui regionų gubernatorių, kylančių karjeros laiptais, sako ji.

Vis dėlto „Putinui gali būti labai sunku, o gal ir neįmanoma“ kontroliuoti naująjį valstybės vadovą, pažymi O. Kryštanovskaja.

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(31 žmogus įvertino)
2.3226

Top naujienos

Šaltiniai: „Aldi“ įšaldė prekybos vietų Lietuvoje paiešką (3)

Žemų kainų mažmeniniam tinklui „ Aldi “ talkininkavusios nekilnojamojo turto agentūros...

Pasaulis sukaustęs dėmesį laukia Bideno ir Putino susitikimo: Kubilius prabilo apie ambiciją Lietuvai (105)

Lietuva galėtų išsikelti sau ambiciją, kad po dvejų metų Vilniuje vyksiančiame NATO...

Prasideda JAV ir Rusijos lyderių susitikimas: Ženevoje jau nusileido Putino lėktuvas ekspertė: jis nori pasipuikuoti savo mačo raumenimis (1)

Trečiadienio popietę prasideda JAV prezidento Joe Bideno ir Rusijos vadovo Vladimiro Putino...

Ilgai lauktos žinios: tokie rodikliai – pirmą kartą per visą pandemiją Lietuvoje naujausia apžvalga (127)

Dauguma savivaldybių jau yra pasiekusios geltonąją zoną ir iki šios savaitės pabaigos,...

Opozicija ragina Pavilionį pasitraukti: pasigirdo ultimatumai (153)

Trečiadienį įvyko Seimo pirmininkė Viktorijos Čmilytės-Nielsen susitikimas su opozicinių...

Kremlius suirzęs dėl Bideno pareiškimo: anksčiau tokių nebuvo (92)

Kremlius atkreipė dėmesį į pirmą JAV prezidento Joe Bideno pareiškimą apie galimą Ukrainos...

Roma Macijauskaitė | D+

Tokios sėkmės nesitikėjo – per pandemijos įkarštį sukurtas verslas pildo moterų svajones

Ko nori moterys versle ? Šį klausimą užduoda daugybė žmonių per galybę dešimtmečių....

Žingsnis po žingsnio išaiškino, kaip pasigamini kombučią namuose: prireiks vos kelių ingredientų (1)

Kombučia – natūraliai fermentuotas arbatos gėrimas, kuriame gausu probiotikų, organinių...

Po netikėto Cristiano Ronaldo poelgio smuko „Coca-Cola“ rinkos vertė Pogba pasekė portugalo pavyzdžiu (35)

Cristiano Ronaldo poelgis per UEFA Euro 2020 čempionato spaudos konferenciją Budapešte tapo...

Putinas nuolaidoms nenusiteikęs, valstybiniams naujienų kanalams – nurodymas dėl Bideno (135)

JAV prezidentas Joe Bidenas yra užsibrėžęs kuklų tikslą per trečiadienį Ženevoje...