„Prisiekiu atiduoti visas jėgas ir įgūdžius Moldovos Respublikos klestėjimo vardan, laikytis šalies konstitucijos ir įstatymų, ginti demokratiją, pagrindines žmogaus teises, suverenumą, nepriklausomybę ir teritorinį Moldovos vientisumą“, – laikydama ranką ant Konstitucijos ištarė M. Sandu.

Po to ji pabučiavo nacionalinę vėliavą ir iš Konstitucinio Teismo pirmininko gavo valstybės vadovo regalijas.

Savo inauguracinėje kalboje M. Sandu pasisakė už parlamento paleidimą ir pirmalaikių įstatymų leidėjų rinkimų sušaukimą.

„Pirmalaikiai rinkimai yra vienintelis būdas išvalyti parlamentą ir atkurti teisingumą mūsų šalyje“, – pareiškė ji.

„Deputatai renkasi naktį, kad dalintųsi pinigais ir išsaugotų korupcijos schemas. Jie nesugeba sukurti valstybės žmonėms, jie vis dar bando nutempti šalį į tamsą, chaosą, korupciją, neteisybę. Politikai, kurie negali išsiskirti su valdžia, bando blokuoti institucijas, sukelti visišką chaosą. Mes to neleisime!“ – pažadėjo M. Sandu.

Ji sakė pagrindine savo užduotimi laikanti „kovą su korupcija ir teisinės valstybės sukūrimą“.

„Mūsų kova su korupcija nebus lengva, bet mes laimėsime šią kovą. Valysime šalį, vagys sėdės kalėjime, o ne į šalies vadovybėje. Institucijos turi dirbti taip, kaip nori piliečiai – sąžiningai ir žmonių labui. Turime turėti daugiau demokratijos ir teisinės valstybės “, – pabrėžė naujoji Moldovos prezidentė.

M. Sandu laimėjo lapkričio 15 dieną įvykusius prezidento rinkimus gavusi 57,27 proc. balsų. Jos oponentas Igoris Dodonas, vadovavęs Moldovai nuo 2016 metų, surinko 42,28 proc. balsų.

I. Dodonas atsisakė dalyvauti M. Sandu prisaikdinimo ceremonijoje.

Maia Sandu

„Tauta jus myli!“

Tūkstančiai M. Sandu šalininkų susirinko prie Respublikos rūmų Kišiniove pasveikinti naujosios prezidentės. Jie skandavo: „Maia Sandu ir tauta“ bei „Tauta jus myli!“

Po inauguracijos M. Sandu kartu su savo partijos „Veiksmas ir solidarumas“ (PAS) nariais nuėjo į prezidentūrą, kur I. Dodonas per ceremoniją oficialiai perdavė jai įgaliojimus. Buvęs prezidentas taip pat įteikė savo įpėdinei gėlių puokštę.

Pastarosiomis savaitėmis M. Sandu šalininkai rengė protesto akcijas prieš įstatymą, numačiusį perduoti šalies žvalgybos agentūros kontrolę iš prezidento parlamentui.

Šis žingsnis buvo laikomas I. Dodonui lojalių įstatymų leidėjų bandymu apriboti naujosios prezidentės valdžią. Visgi Konstitucinis Teismas jį blokavo.

Trečiadienį atsistatydino Moldovos prorusiškų pažiūrų ministras pirmininkas Ionas Chicu (Jonas Kiku). Apie savo pasitraukimą jis pranešė prieš parlamente numatytą balsavimą dėl pasitikėjimo jo vyriausybe.

I. Dodonas sakė, kad I. Chicu pasitraukimas nesusijęs su protestais ar numatytu balsavimu parlamente. Anot jo, šis žingsnis turi atverti kelią pirmalaikiams rinkimams.

Pasitraukus premjerui, automatiškai atsistatydina visa vyriausybė.

Moldova, turinti 3,5 mln. gyventojų, yra pasidalijusi į dvi stovyklas: pasisakančiųjų už glaudesnius ryšius su Europos Sąjunga ir visų pirma Rumunija, ir besikabinančiųjų į sovietinių laikų santykius su Maskva.

Per ketverius prezidentavimo metus I. Dodonas aktyviai pasisakė už glaudesnius ryšius su Maskva ir buvo tvirtai remiamas Rusijos, siekiančios išsaugoti įtaką Moldovoje.

Rusija yra dislokavusi karių Moldovos separatistiniame Uždniestrės regione, kurį remia. Po trumpo pilietinio karo, kilusio 1991-aisiais subyrėjus Sovietų Sąjungai, atsiskyrusios Uždniestrės tarptautinė bendrija nepripažįsta.

Maia Sandu

Lietuvos prezidentas su Europos kolegomis išsakė paramą naujajai Moldovos prezidentei

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda kartu su Čekijos, Estijos, Latvijos, Lenkijos, Rumunijos ir Slovakijos prezidentais išsakė paramą naujajai Moldovos vadovei Maiai Sandu.

„Mes, Lietuvos, Čekijos, Estijos, Latvijos, Lenkijos, Rumunijos ir Slovakijos prezidentai, sveikiname M. Sandu, inauguruotą Moldovos prezidente“, – sakome septynių Europos valstybių vadovų pareiškime, kurį išplatino Prezidentūra.

Anot jo, „M. Sandu Moldovos piliečiai, kurie tikisi pokyčių, ambicingesnės reformų darbotvarkės, demokratijos ir glaudesnių ryšių su Europos Sąjunga, suteikė tvirtą mandatą“.

Europos valstybių lyderiai M. Sandu reiškia visapusę paramą ir remia „jos pastangas sustiprinti demokratinėmis vertybėmis, pagrindinėmis laisvėmis ir teisinės valstybės principais pagrįstų reformų įgyvendinimą“.

„Palaikome prezidentės M. Sandu siekį Moldovoje sukurti veiksmingą demokratinę sistemą, kuri atspindėtų Moldovos piliečių valią. Esame pasirengę dalytis turima reformų ir europinės integracijos patirtimi, kuri galėtų prisidėti prie Moldovos Respublikos klestėjimo ir gerovės kelyje į Europos Sąjungą“, – sakoma pareiškime.

Buvusi Pasaulio banko ekonomistė, pasisakanti už glaudesnius santykius su Europos Sąjunga, M. Sandu lapkritį vykusiuose Moldovos prezidento rinkimuose netikėtai įveikė buvusį prorusišką valstybės vadovą Igorį Dodoną.

Moldovos prezidento rinkimai buvo laikomi referendumu dėl šios Rytų Europos valstybės, esančios tarp Ukrainos ir Rumunijos, dviejų skirtingų ateities perspektyvų.