„Viešas buvo vos vienas naujas paskyrimas – naujojo teisingumo ministro Sergejaus Chomenkos. O štai kiti pasikeitimai valstybinio saugumo sistemos struktūrose dėl visiems suprantamų priežasčių lieka slapti“, – paaiškino „Belarus 1“ laidos vedėja. Žinoma, tų priežasčių žurnalistė neįvardijo.

Televizijos kanalo korespondentė pridūrė, jog „televizininkams ši diena buvo ne iš lengvųjų“.

„Kalbame apie naujus paskyrimus, tačiau negalime nei įvardyti pavardžių, nei parodyti veidų. Nors tie žmonės ir patys nemėgsta viešumo. Visgi tokia sritis kaip nacionalinis saugumas tikrai ne vieša“, – kalbėjo ji.

Palyginus su A. Lukašenkos atstovų spaudai nuotrauka, akivaizdu, jog susirinkime dalyvavo administracijos vadovas Igoris Sergejenka, taip pat KGB vadas Ivanas Tertelis. Remiantis „Belarus 1“ kadru, posėdžiavo ir dar dvylika ar trylika sistemos darbuotojų, bet kas jie – nežinoma.

Telegraf.by primena, kad panaši situacija nutiko ir 2020 metų lapkričio 24 dieną, kai OMON bazės Minsko vykdomajame komitete vyko šventinis renginys, skirtas specialiosios paskirties milicijos skyriaus įkūrimui.

Tada Minsko vidaus reikalų direktoratas paviešino šventės fotoreportažą, tik jo būta itin keisto. Arba toks ir buvo sumanymas, arba fotografas kažką supainiojo, nes visi apdovanojimus gavusieji nuotraukose liko be galvų.

Tokių atvejų būta ir anksčiau – valstybiniame laikraštyje „Belarus segodnia“ jėgos struktūrų darbuotojams su balaklavomis buvo užtušuoti veidai.

O dar anksčiau per STV rodė du asmenis su kaukėmis, jie prisistatė OMON pareigūnais ir sakė, kad jų niekas neįbaugins. Tik balsai buvo pakeisti. Socialinių tinklų naudotojai tuomet suskubo iš jų pasirodymo kurti memus.

A. Lukašenka kalbėdamas su valstybės saugumo sistemos pareigūnais pirmadienį pareiškė, kad kolektyviniai Vakarai siekia pakeisti valdžią Baltarusijoje.

„Noriu atkreipti dėmesį: padėtis išlieka įtempta, ir tai neleidžia mums nusiraminti. Jūs geriau už kitus žinote, kad nesėkmingas bandymas įvykdyti valstybinį perversmą nepakeitė priešo planų. Kolektyviniai Vakarai ir toliau kišasi į šalies vidaus reikalus, siekdami pakeisti valdžią, o pavojingiausias dalykas mums – mūsų valstybės nepriklausomybės sunaikinimas. Privalome tai suprasti. Suprasti ir jausti kiekvieną dieną ir kiekvieną valandą. Ypač jūs“, – sakė A. Lukašenka.

Jį citavo valstybinė naujienų agentūra BelTA.

„Taikomos sankcijos. Finansuojami protestai, ekstremizmas, terorizmas. Kovotojai atrenkami ir apmokomi. Mes ne tik tai žinome, bet ir su tuo dirbame,“ – pabrėžė jis.

Pasak A. Lukašenkos, referendumo dėl konstitucijos laikotarpis laikomas viena iš galimų kito bandymo surengti perversmą datų. Jis taip pat perspėjo, kad naudojamos šiuolaikinės kitose šalyse išbandytos informacinės technologijos, pradėtas psichologinis karas, kurio tikslas – formuoti neigiamą valdžios įvaizdį Baltarusijos gyventojų akyse.

„Šie poveikio metodai yra skirti valstybės aparato darbuotojams ir saugumo struktūrų pareigūnams, siekiant juos įtikinti, kad trūksta gyventojų palaikymo, sukelti abejonių dėl valstybės politinio kurso teisingumo“, – kalbėjo Baltarusijos autoritarinis lyderis.

Anot A. Lukašenkos, planuojamos diversijos gynybiniuose objektuose, ekonomikos, būtiniausių gyvybės palaikymo paslaugų sektoriuose, o politinių emigrantų centrai Varšuvoje ir Vilniuje jau ruošia radikalus bauginimo akcijoms.

„Užsienio specialiosios tarnybos ir jų bendrininkai analizuoja situaciją darbo kolektyvuose, bando kurstyti streikus“, – sakė autoritarinis vadovas.

Pasak jo, politinių emigrantų centrai Varšuvoje ir Vilniuje, sukurti kontroliuojant specialiosioms tarnyboms, skatina radikalus imtis bauginimo veiksmų prieš visuomenės ir valstybės veikėjus, žiniasklaidos atstovus, teisėsaugos institucijas.

„Prisikasė ir iki teismų“, – pareiškė A. Lukašenka.

Baltarusijoje nuo pernai rugpjūtį įvykusių ginčijamų prezidento rinkimų, išprovokavusių istorines demonstracijas prieš beveik tris dešimtmečius trunkantį A. Lukašenkos valdymą, tęsiasi politiniai neramumai. Opozicija ir Vakarų šalys šių rinkimų nepripažino laisvais ir teisingais, o perspektyva, kad autoritarinis lyderis dirbs šeštą kadenciją iš eilės, Baltarusijoje išprovokavo beprecedentę protestų bangą.

Baltarusijos valdžia į opozicijos demonstracijas sureagavo itin griežtomis priemonėmis: milicija sulaikė per 35 tūkst. žmonių, tūkstančiai protestuotojų skundėsi patyrę jėgos struktūrų pareigūnų smurtą.

Svarbiausi opozicijos veikėjai buvo įkalinti arba priversti palikti šalį, nepriklausomų žiniasklaidos priemonių redakcijos buvo apieškotos, o jų žurnalistai – areštuoti.

Europos Sąjunga sektorines sankcijas Baltarusijai, įskaitant prekybą kalio trąšomis, paskelbė birželio pabaigoje. Anksčiau sankcijos buvo įvestos atskiriems Baltarusijos pareigūnams, prisidėjusiems prie taikių demonstracijų malšinimo ir represijų.

Lygiagrečiai sankcijas Baltarusijai sugriežtino JAV, Jungtinė Karalystė, Kanada.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (100)